Az olvasás egészségügyi hatásai
- Dátum: 2022.08.11., 07:44
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- belső képalkotás, bölcs, demencia, egészségügyi, elcsendesít, empatikus, fejleszt, fizikai, hatás, iskoláskor, könyv, közös időtöltés., megelőz, mesekönyv, meseolvasás, mobiltelefon, olvasás, stressz, szellemi, szókincs, szorongás, tablet, televízió képernyő, történet
Kutatások támasztják alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Nemcsak bölcsebbé válhatunk, hanem okosabbá, empatikusabbá is, de fontos megjegyezni, hogy ezek a pozitív hatások akkor figyelhetők meg, ha könyvet olvasunk, vagy valamilyen hosszabb írást, történetet, a közösségi oldalak hírfolyam görgetése nem sorolható a jótékony hatású olvasáshoz.
Olvasás alatt nem a bulvárt és nem is a híreket értjük, hanem szépirodalmat. Az olvasás nemcsak szabadidős tevékenység, hanem az egészségünkre is jó hatással van, mind fizikailag, mind szellemileg.
Az olvasás pozitív hatásai között említhető, hogy csökkenti a stresszt, bizonyítottan késlelteti az időskori demencia kialakulását, fejleszti a memóriát, az olvasás jótékonyan hat a munkavégzésünkre, hiszen ezáltal fókuszáltabban dolgozunk, erősíti a koncentrációt, gazdagítja a szókincset, oldja a szorongást.
Hogy válhatunk empatikusabbá az olvasástól?
Nos, mivel azonosulunk azzal, amit olvasunk, beleéljük magunkat az adott helyzetbe, történetbe, kultúrába, ezáltal növeljük az empátiánkat és megértőbbek, empatikusabbak leszünk másokkal szemben.
Azok, akik a mobiltelefonjuk vagy tabletük nyomogatása helyett, elalvás előtt olvasnak, sokkal jobban és pihentetőbben alszanak, hiszen segít az elcsendesedésben.
A villogó tévéképernyő, a vakító telefon és tablet állandó figyelemváltogatásra kényszerít, melyek növelik a stresszt, ingerlékennyé tesznek és az alvászavarokért is felelősek.
Az olvasás ezzel pont ellentétes cselekvés, elcsendesít, megnyugtatja az elmét, kikapcsol, kizökkent a mindennapi feladatokból, teendőkből. Ha olvasunk óhatatlanul is ellazulunk, lelassul a szívverés, ezzel oldódik a feszültség, éppen ezért is fontos, hogy lefekvés előtt a gyerekeknek is mesét olvassunk, a tévé képernyője helyett, utóbbi ugyanis megfoszt egy nagyon lényeges lépéstől: a belső képalkotástól. A képet „készen” kapja.
A belső képalkotásnak az az előnye, hogy a történetből a gyerek azt képzel maga elé, amit szeretne.
Kutatások és tanulmányok sora igazolta, hogy azok a gyerekek, akiknek rendszeresen mesélnek este, sokkal fejlettebbek lesznek az iskolába kerüléskor. A meseolvasást nem lehet elég korán kezdeni, már a pár hónapos babáknak is ajánlott mesélni. Talán eleinte nem köti le, kiveszi a kezünkből a mesekönyvet, elterelődik a figyelme, ám később megszokja megszereti, fejlődik tőle, ezért nem szabad feladni, hanem sokszor kell próbálkozni a meséléssel.A közös meseolvasásnak az iskoláskor elérésével sem kell megszűnnie, a nagyobb gyerekek is igénylik a meseolvasással töltött közös időt.
Felelős állattartás

Az állatvédők, menhelyek sokszor beszélnek és kihangsúlyozzák a felelős állattartás fontosságát, de mi is ez valójában? A helyi rádiónk vendége volt hétvégén a helyi állatvédő egyesület elnöke, akivel nagyon hasznos és tartalmas beszélgetésünk volt a felelős állattartásról.
Tartsd fent a motivációt!

A motiváció fenntartása nem mindig könnyű, de vannak olyan hatékony módszerek, amelyek segíthetnek, hogy folyamatosan lendületben maradjunk.
Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?
Magyarország legkülönlegesebb kirándulóhelyei tavasszal

A tavasz az egyik legjobb időszak a túrázásra Magyarország hegyvidékein és környezetében. A természet újjáéled, a virágok nyílni kezdenek, és a kellemes hőmérséklet ideális a hosszabb sétákhoz, kiránduláshoz. Az alábbiakban néhány csodálatos túraútvonalat, tavaszi látnivalót nézhetünk meg, amelyeket érdemes felfedezni az év korai szakaszában.
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.