Menü

Sikeres emberek szokásai

Ahhoz, hogy sikeresebbek lehessünk az életben, úgy gondolom érdemes megfigyelni a sikeres embereket és szokásaikat, hozzáállásukat a dolgokhoz, gondolkodásmódjukat, tevékenységeiket és tulajdonságaikat. Mai cikkünkben erre voltunk kíváncsiak.

Ki az, akit ne érdekelne, hogyan érheti el a legkönnyebben a céljait, hogyan lehetne sikeresebb az életben? Ezek olyan szabályok, melyeket minden sikeres ember szem előtt tart, s ha néhány dolgot átveszünk tőlük, úgy gondolom, csak javunkra válhat. Amit egy sikeres embernél megfigyelhetünk, hogy nem vesztegetik el az idejüket.

Nem lógnak a közösségi oldalakon, nem tévéznek órákat, nem chatelnek naphosszat, hogy is tennék, hiszen ezzel elmenne a drága idejük jelentős része. A sikeres emberek nem halogatnak, hanem cselekednek.

Nem kerül semmibe, ha ezen mi is változtatunk és más tevékenységre fókuszálunk. Rengeteg más egyéb teendőre jut majd időnk. Első lépésként a televíziót cseréljük fel könyvekre és olvassunk, s válasszunk önfejlesztő könyveket, melyekből tanulhatunk és amelyek inspirációt szolgáltatnak.

A siker titka, hogy ha bezárul egy ajtó, bemegyünk az ablakon.

Csak a legelszántabb és legkitartóbb emberek képesek arra, hogy végigjárják ezeket az utakat. A sikeres emberek élethosszig tanulnak és folyton készen állnak az új dolgok befogadására.

Talán a legalapvetőbb közös pont, hogy időben felkelnek. A céltudatos emberek elég korán kelnek ahhoz, hogy minden aznapra tervezett feladatot végrehajtsanak.

A következő pont talán lehetne vastagon kiemelt. Ha jobban akarjuk magunkat érezni, sikeresebbek és boldogabbak szeretnénk lenni, akkor ne töltsünk időt negatív emberekkel.

Ne feledjük: a társaságunkat mi magunk választjuk meg. Olyan emberekkel vegyük körül magunkat, akik pozitívak, vidámak, humorosak, akiknek hasonlóak a céljaik a miénkhez, akik nem negatívak, nem energiavámpírok, akik pozitívan gondolkoznak az életről és jó hatással vannak ránk. A sikeres emberek okos emberekkel veszik körbe magukat, ők pedig folyamatos változásra, tanulásra és fejlődésre tanítanak.

Ne rágódjunk a múlton.

Napokat el lehet tölteni azzal, hogy a negatív élményeinken rágódunk, azonban ezzel nem jutunk előre, sőt! Elveszik az időt a pozitív dolgokról, elvonják a figyelmet a sokkal hasznosabb dolgokról. A sikert pedig nem lehet elérni, ha negatív dolgokon emésztjük magunkat.

A sikeres emberek mernek kilépni a komfortzónájukból. Próbáljuk kitolni a határainkat, új ingereket és élményeket keresni! Ez a fejlődés kulcsa. Merjünk hibázni. Mindenki követ el hibákat. Ebből lehet tanulni és jobb emberré válni.

Legyen célunk. Határidővel. Ez a legjobb motiváció a mindennapokhoz. Tervezzük meg a napot, osszuk be az időnket, készítsünk listát, valósítsuk meg a kitűzött feladatokat, így nem pocsékoljuk el a drága időt.

Ne féljünk a kihívásoktól, ne féljünk a kudarctól! Ezek hasznunkra lesznek az utunk során.

Ne próbáljunk mindenkinek megfelelni. Olyan soha nem lesz, hogy mindenkinek jók legyünk. Engedjük el ezeket az embereket és tegyük, amit mi helyesnek találunk.

Mozogjunk sokat! A sikeres emberek aktív életformát folytatnak, rendszeresen sportolnak, egészséges életet élnek.

Nagyon sokat tanulhatunk azoktól az emberektől, akik valóban sikeres élettel rendelkeznek, akik különlegeset alkotnak, akik másokat inspirálnak. Vegyünk át szokásokat tőlük és építsük be őket a mindennapjainkba.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!