Tenger, maga a terápia
- Dátum: 2022.09.16., 17:23
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- alga, allergia, antibakteriális, asztali só, asztma, bőr, cink, ekcéma, gargalizálás, hullámok, immunrendszer, iszap, jód, jóga, kalcium, kálium, korpa, lúgosítás, magnézium, nátrium, orr nyálkahártya, oxigén, pórusok, stressz, szájseb, szívverés, tenger, tengervíz, terápia, thalasso terápia, torokfájás, vas, vérkeringés, zsíros haj
Milyen sokat mondogatjuk, hogy elmennék egy kis tenger útra, hogy feltöltődjek. Nem is tulajdonítunk ennek akkora jelentőséget, mint amekkora haszna lehet szervezetünkre. Sokan bele sem gondolunk, hogy a tenger terápiás jellege mennyire jelentős, nem csak pszichésen, hanem fizikailag is.
A tenger feltölt. Nem csak energiával, hanem oxigénnel is. Az a helyzet, hogy a tenger hullámaiból negatív ionok szabadulnak fel, amik a szervezetbe jutva arra serkentenek, hogy több oxigént vegyünk magunkhoz, emellett emeli a szerotonin képződést, ami azért felelős, hogy oldja a szorongásunkat. Hányszor láthatjuk akár filmnézés közben, hogy a tengerparton taichi-znak, vagy jógáznak, ugye?
Hát nem véletlen, hiszen békét hoz az elmének. Sajnos azért nem mindenkinek adatik meg, hogy a tengerparton ücsörögjön, vagy mozogjon, de erre is van egy egészen jó megoldás, mert az internet tele van olyan hanganyagokkal, amiken a tenger zúgását hallhatjuk. Ez a hang csökkenti testünk stresszhormon szintjét, szívverésünk lassul tőle, pont ezért alkalmazzák relaxációs technikák háttérzajaként is. Mivel jótékony hatással bír a szívverésre, a vérkeringésre, ezáltal javítja közérzetünket, hangulatingadozásunkat és jobban fogunk aludni.
Fizikai szempontból sem elhanyagolható. A víz nagyon sok vitamint, sókat és nyomelemeket tartalmaz, melyek erősítik immunrendszerünket és antibakteriális hatást fejtenek ki. A tengeri levegő belélegzése a légúti problémák egyik legjobb ellenszere. Sok orvos javasolja betegének a só szobában való időtöltést, de ha van rá mód, akkor ez sokkal hatékonyabb lehet a tenger közelében. A sós levegő nem csak megkönnyíti a légzést, hanem segít kiüríteni a káros anyagokat a szervezetből.
Az allergiára hajlamos embereknek kimondottan javasolt a tengerparti tartózkodás, hiszen környezetében elpusztulnak az allergének, a sós víz pedig csökkenti az orr nyálkahártyájának duzzanatát, amitől könnyebben lélegezhetünk. Na, ha már a duzzanatnál tartunk, az arcbőr egyik legjobb gyógyítója, hiszen, mint már említettem, antibakteriális hatása segít a bőr megtisztításában, emellett a fertőzések leküzdésében is igen hatékony.
Gargalizálással, öblítéssel enyhíthetjük, torokfájásunk, szájsebeink fájdalmát, gyorsabb gyógyulást érhetünk el. A sótartalom miatt szárítja a bőr felszínét, összehúzza a pórusokat, így segít korrigálni a túlzott zsírtermelődést. Korpásodásra és zsírosodásra hajlamos fejbőrnél is ajánlott a tengervizes lemosás, vagy öblítés, ugyanez igaz az ekcémára is. Itt megjegyezném, hogy a Thalasso terápia alapja is a tengervíz és a tenger kincseivel való gyógyítás, hiszen fürdői, pakolásai és masszázsai mind a tengeri algákat, iszapot használják.
Ne feledkezzünk meg a tengeri só fogyasztásáról sem. Ilyen formában a szervezetünkbe juttatva segíthet a lúgosításban, a testsúlycsökkentésben és még a sejtekben is segít megtartani a víztartalmat, magas a kalcium, kálium, magnézium, nátrium, vas és cink tartalma is. Le tudja csökkenteni az izomgörcsök kockázatát, elősegíti a tápanyagok felszívódását. Vegyük figyelembe, hogy a tengeri só nem tartalmaz jódot, mint a jódozott asztali só, ezért hosszantartó fogyasztása mellett oda kell figyelnünk a jódbevitelre és ezt a tengeri só felhasználásának mértékére is figyelnünk kell főzés közben ugyanúgy, mint a hétköznapi sóknál is.
A tenger kincsei, mint a benne található só és ásványi anyagok nem csak mentális, de fizikai egészségünkre is remek befolyással lehetnek, ne féljünk kihasználni e jótékony hatásokat.
Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.