Menü

Mik azok a mandalák?

Mik a mandalák és azok eredete, milyen összefüggésben vannak a meditációval, a relaxációval, a pihenéssel és mit jelentenek?

Népszerűek lettek a mandalák, nekünk a falon van egy ilyen képünk, csodaszép, de azontúl, hogy nagyon tetszik és jól mutat, vajon milyen jelenség ez és miért lett ilyen közkedveltek ezek a formák?

Talán már mi magunk is színeztünk, vagy rajzoltunk ilyet, minden korosztály szereti ezeket az extravagáns, mégis szemet gyönyörködtető, olykor megnyugtató formákat. A mandalák eredete régebbi, mint gondolnánk.

A szó “mandala” szanszkrit, azaz indoeurópai nyelvből ered, mely “szent kört” vagy “energia kört” jelent.

A mandalákat gyakran tekintik az Univerzum sematikus ábrázolásának, ugyanis a világmindenséget jelképezi, közepe a világ közepe, ami körül minden forog. Ezek a formájú képek egy középtengelyből indulnak, majd a szimmetrikus elemek sokasága következik, amelyek a négy kardinális pont felé irányul.

A mandalákra jellemző kör alak szakértők szerint az emberiség történetére vezethető vissza.

A buddhisták a mandalákat alapvetően a meditáció gyakorlására használják, ám szellemi és gyógyító céljai is vannak, s elmondhatjuk, hogy manapság a mandalák rajzolásának és festésének lényege terápiás jelleggel bír. A mandalák számainak, köreinek és színeinek kivétel nélkül megvan a maga jelentése.

A kör a távolságot és a kiterjesztést is jelentheti, a háromszög a vitalitást és az energiát, a kereszt a változásokat, a csillag azt, hogy legyünk pozitív életszemléletűek, optimisták, a spirál az energiaáramlást jelzi, a szív a boldogságot és barátságot.

A labirintus zavartságot jelent, a pillangó átalakulást és halált, az ötszög a föld elemeit, míg a hatszög egyensúlyt. A virágmotívum a növekedést, az életet, a harmóniát jelképezi.

A színek pszichológiája is nagyon fontos szerepet játszik a mandalákban. A fekete a halál, szomorúság színe, a szürke bölcsességet hoz, a zöld reményt ad, a kék nyugalmat áraszt, a piros szenvedélyes, a sárga a nap színe, a rózsaszín a nőiesség jelképe, a lila bölcsességet jelent, az ibolya inspirál, az arany csillogó és fényes, míg az ezüst a jólétet mutatja, a barna pedig az állandóságot.

Ha valaki szeretne ilyen képeket színezni, a világhálón letölthető számtalan mandala színező, de készíthetünk mi magunk is saját mandalát! Egy üres fehér kartonlapra rajzoljunk egy szabályos kört, közben érdemes meditációs zenéket hallgatni, a képzelet eközben pedig szabadon alkothat. E minta készítése nyugalommal és örömmel tölthet el.

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.