Menü

A fokhagyma egészségre gyakorolt jótékony hatásai

A fokhagyma nagyjából minden háztartásban megtalálható, ha nem is frissen, de legalább őrölve, hiszen a magyar konyha egyik elengedhetetlen alapköve. Amellett, hogy íze fokozza ételeink zamatát, számos jótékony hatással van egészészségünkre.

Ezzel a növénnyel már az ókori egyiptomi tekercsekben és görög orvoslási feljegyzésekben is találkozhatunk. Már azokban az időkben foglalkoztak gyógyhatásaival, melyeket betegségek megelőzésére és megfékezésére is előszeretettel használtak.

Több, mint 20 féle vitamint tartalmaz, de legfőbb hatóanyaga allicin névre hallgat, ami bizonyítottan erősebb hatásfokú bizonyos mikroorganizmusok ellen, mint a penicillin. Ezáltal baktérium- és vírusölő befolyása van szervezetünkre. Az allicin akkor kerül bele legjobban ételünkbe, ha a fokhagymát megtörjük, és úgy főzzük bele.

Fontos szerepet játszik a gyomor- és bélrendszeri problémák kiküszöbölésében, hiszen antibakteriális szerként megöli a rossz baktériumokat. Érrendszeri betegségek egyik legjobb ellenszere, mivel csökkenti a koleszterinszintet, segít a gyulladások csökkentésben, és csökkenti annak esélyét, hogy a vérünkben található vérlemezkék összetapadjanak, azáltal kisebb az esélyünk egy stroke, vagy színinfarktus kialakulására, javítva vérkeringésünket. Antivirális hatásával segít kitisztítani az arcüreg-, a tüdőgyulladás, influenza és hörghurut járatait, miközben nem rombolja le bélflóránkat. Ugyanezen mechanizmus által hatékony a májgyulladás és a herpesz vírusok leküzdésében is. Kimondottan ajánlott gombás fertőzések kezelésére, ezekhez általában oldatokat használnak. Kimutatták, hogy vértisztító hatása mellett tonizál is, és segíti a hormonrendszer működését is.

Otthonunkban is alkalmazhatjuk gyógyító erejét, készíthetünk port belőle, belefőzhetjük az ételekbe, de fokhagyma tinktúraként is megállja a helyét. Tinktúrát a következőképpen készíthetünk: 30 dkg pucolt fokhagymát összeturmixolunk házi pálinkával, vagy egy erősebb alkohollal. Ezt egy jól zárható üvegbe öntjük, alufóliába tekerjük és három hétig állni hagyjuk. Minden nap egy kicsit megrázzuk, hogy ne ülepedjen le az üveg aljára, jól át tudja járni az alkohol minden részét. Az utolsó napon egy tiszta harisnyán átszűrjük, így egy sárgás keveréket kapunk. Ezt a tiktúrát napi rendszerességgel pár cseppenként fogyasszuk, de vegyük figyelembe, hogy alkoholt tartalmaz. Az őszi, téli hónapokban ez egy rendkívül erős immunerősítő, jól jöhet a megfázásos időszakokban.

Sokan nem kedvelik a jellegzetes szagát, de erre is van megoldás. A tej, a méz, a vörösbor, a petrezselyem és a pörkölt kávé is segít semlegesíteni az illatanyagot, bár a tejjel óvatosan bánjuk, mivel hasmenést okozhat a kettő együttes hatása.

Ismeretes, hogy vannak emberek, akikre viszont nincs a legkedvezőbb hatással, mivel hasi fájdalmakat, hasmenést, puffadást, gyomorégést és émelygést is okozhat.

A fokhagyma, mint gyógyhatású növény is megállja a helyét életünkben, használjuk egészségünk megőrzésére akár úgy is, hogy belecsempésszük ételeinkbe.

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.