Pajzsmirigybetegség és a koffein
- Dátum: 2022.09.27., 17:02
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- adrenalin, csontritkulás, egészségtelen életmód, egészségügyi, felszívódás., gyógyszer, hormon, hormonrendszer, jódhiány, káros, kávé, koffein, koffeinfüggőség, kortizol, mellékvese, mértékletesség, pajzsmirigybetegség, probléma, rák, szervezet, tea
Általánosságban elmondható, hogy sok kávét, teát iszunk, sok koffeint fogyasztunk, különösen a fiatalabb korosztály veszi energiaitalok, szénsavas üdítők formájában. Bizonyos betegségek esetén, - mint például a pajzsmirigyproblémák – fokozott óvatosságra intenek.
Miért rossz a koffein? Kis mértékben nem rossz és nem okoz problémát, a mértékletesség itt is mérvadó. A koffein nem okoz különösebb egészségügyi panaszokat, ha mértékkel fogyasztjuk. A probléma akkor kezdődik, amikor egyesek túl nagy mennyiséget visznek be szervezetükbe naponta, ez pedig az egész szervezetre káros hatást gyakorol.
A koffein élénkítő hatású, ezért hatással van a hormonrendszerre, a pajzsmirigyre, a mellékvesék működésére, fokozódik ugyanis az anyagcsere, amit a pajzsmirigy szabályoz.
Sokszor hallom, hogy pajzsmirigy alulműködésre miért nem jó, ha fokozódik az anyagcsere, miért káros a koffein, nos azért, mert ennek hatására a szervezet adrenalint termel, mely lefárasztja a mellékveséket, természetesen ez nagyobb dózisra, mértéktelen fogyasztásra értendő leginkább.
A kortizol és az adrenalin kapcsolata
A nagyobb probléma a mai egészségtelen életmódból, sok cukor és szénhidrátfogyasztásból fakadó étrend, mely arra készteti a mellékveséket, hogy kortizolt válasszanak ki, ez pedig gyengíti a mellékveséket. A koffein is hasonló dolgot okoz a szervezetben.
A pajzsmirigybetegségek kialakulásának egyik fő oka jódhiányos étkezés, mely magas koffeinfogyasztással párosulva megnöveli bizonyos betegségek, csontritkulás, rák kockázatát.
Ezzel nem ijesztgetni szeretnénk, csak felhívni a figyelmet az ok-okozati összefüggésekre.
A mértékkel fogyasztott napi csésze kávéval nincs gond, a koffeinfüggőséggel azonban igen, erről mielőtt le kell szokni az egészségünk érdekében, különösen, ha pajzsmirigybetegséggel, vagy mellékvese problémákkal küzdünk.
Aki gyógyszert szed a megfelelő pajzsmirigyműködése miatt, semmiképp se kávéval együtt vegyék be. Az egyidejűleg bevett kávé-gyógyszer kombó ugyanis 25-57%-kal csökkenti a tabletta hatékonyságát. Én éhgyomorra veszem be a gyógyszert egy kevés vízzel és fél-egy órát várok a reggeli kávéval, étkezéssel, hogy a gyógyszerem hatékonyan fel tudjon szívódni és eljutni oda, ahova szükséges.
Szakértők javasolják, hogy mindenképp várjunk 60 percet gyógyszerünk bevételét követően, hogy biztosan felszívódhasson a megfelelő mennyiségű hormon szervezetünkbe.
Szeretnénk kihangsúlyozni, hogy a mértékkel és a gyógyszerszedéssel nem egyidejűleg elfogyasztott tea vagy kávé nem okoz problémát pajzsmirigybetegség esetén sem, a hangsúly a megelőzésen és a magas dózison, koffeinfüggőségen van. Vigyázzunk az egészségünkre!
“30 éves sem vagy, de már kopaszodsz”
Állítólag már Julius Caesar is szenvedett attól, hogy napról napra egyre kevesebb haja van, ezért mindent kipróbált, hogy visszaszerezze a természetes koronáját. A férfiak szőrzete mindig is beszédtéma. Évszázadok óta úgy tartjuk, hogy a férfias férfi tetőtől talpig szőrös, na de őszintén azért kopasz férfiak is lehetnek sármosak, például ki mondaná, hogy Bruce Willis nem nézett ki jól fiatalon. Ebben a cikkben a (fiatalkori) kopaszodással foglalkozunk, megtudhatjuk, hogy miért alakul ki, milyen lelki problémákat okoz és, hogy hogyan lehet küzdeni ellene már ha akarunk.
Allergia ősszel
Az allergiás tünetek jó néhány ember számára ősszel sem múlnak el. Bár a legtöbb allergén növény már nem virágzik ilyenkor, a nedves idő hatására megjelennek a poratkák és a penészgombák. Ezek olyan tünetek hátterében állhatnak, amikről nem is hinnénk, hogy ez az oka, így érdemes odafigyelni rájuk!
Amit a nyiroködémáról tudni kell
A vénás rendszerünk kiegészítő rendszere a nyirokrendszer, melyben, ha gond adódik, akkor különböző tüneteket tapasztalhatunk, ilyen a nyiroködéma is.
Milyen előnyei vannak a fogászati koronáknak?
A fogászati koronák már régóta népszerű megoldásnak számítanak a természetes fogak helyreállítására. Mikor használhatóak ezek a fogpótlások, és mi mindenben segítik a pácienseket?
Az érzékeny bőr okai
Az érzékeny és reaktív bőrt kellemetlen érzések - bizsergés, feszülő érzet, viszketés vagy égő érzet - jellemzik, amelyek néha szárazsággal és bőrpírral is együtt járnak. Bármilyen bőrtípus, legyen az száraz, zsíros vagy kombinált, érzékennyé válhat. Az érzékeny bőrre jellemző tünetek folyamatosan jelentkezhetnek, vagy bizonyos belső és külső tényezők is előidézhetik.