Bevált módszerek, amivel erősítheted a lelked
- Dátum: 2022.09.30., 20:02
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- energia, komfortzóna, küzdés, lélek, megerősítés, napirend, önbizalom, tudatosság
Bizonyára mindenkinél előfordult már, hogy összecsaptak felette a hullámok. Vannak időszakok, amikor kicsit elfáradunk, nemcsak a testünk, a lelkünk is. Hogy tudjuk megerősíteni magunkat, hogy aztán újult erővel folytathassuk?
Tény, hogy ezeket az időszakokat nem könnyű átvészelni. Bombabiztos szakértői tippek, lélekerősítő tréningek és edzések sora segíthet minket abban, hogy jobban érezzük magunkat, én most mégis olyan hétköznapi trükköket szedtem egy csokorba, amik nekem beváltak, és ráadásul még pénztárcakímélőek is.
Mozdulj ki!
Az első és legfontosabb, ha úgy érzed, itt a vég, akkor azt gondold át még egyszer. Hagyj ott csapot-papot, és vedd fel a nyúlcipőt. Ha nem is többre, csak 20 percre szakadj ki abból, amit csináltál, szabadulj ki a gondok fogáságból. Ha épp a munkahelyeden érzed úgy, hogy picit kiszellőztetnéd a fejed, menj le az udvarra, vagy fordulj pár kört a folyosón, és lélegezz!
Tedd le a telefont!
A mai rohanó világban valami mindig csipog és pittyeg, vagy épp értesítés jön a közösségi oldalak valamelyikéről. Ha ez nem, akkor tuti, hogy hív valaki. Amikor magad alatt vagy, ezek az apróságok csak tovább rabolják az amúgy is kimerült energiakészleteidet. Tedd le egy picit a telefont! Továbbmegyek: kapcsold ki! Hallod a csendet? Én szoktam, és baromi jó érzés!
Sétálj!
Igen, ezt lehetne a mozdulj ki kategóriába sorolni, én mégis külön gyakorlom. Mert van, amikor kimozdulok, a barátokkal vagy a párommal teszem, de sétálni egyedül megyek. Szeretek nézelődni, jó időben leülni egy padra, és csak figyelni az embereket. Szeretek elmerengeni, ücsörögni, kiüríteni az elmém. Általában mindennap sétálok, akkor is, ha fáradt vagyok, akkor is, ha rosszul érzem magam, nálam ez olyan megszokott, mint másoknál a futás. Feltölt és megerősít. Sokszor egy 10 perces séta is igazi felüdülés, mert csak én vagyok, és a világ, semmi más!
Bye-bye komfortzóna
Természetesen vannak olyan időszakok, amikor nemcsak pár napra, hanem komolyabb időszakra nehezedik el a lelkünk. Mit tudsz csinálni? Pezsdítsd fel! Adj neki egy kis színt, és lépj ki a komfortzónádból. Kezdj valami újba, próbálj ki valamit, amit eddig nem, hidd el, mosolyt fog csalni az arcodra. A mosoly pedig a lelked is gyógyítja! Nekem ilyen élményem volt, amikor leültem az íróasztalomhoz, és úgy döntöttem, festek. A tempera jellegzetes illata eszembe juttatta a gyerekkorom, a rajzórákat, és azt is, mennyire kétbalkezes vagyok még mindig. De remek flow-élmény volt!
Csinálj olyat, ami megnyugtat
Csinálj olyan dolgot, ami egy szempillantás alatt kikapcsol és megnyugtat. Találd meg ezt a dolgot. Nekem ilyen a takarítás. Ha épp tele a hócipőm, nekiállok port törölni vagy porszívózni. Teljesen mindegy, hogy mit sikálok, de megnyugtat, és nyugodt lélekkel könnyebben ugrom neki a megoldandó problémának.
Kertészkedj!
Erre a módszerre nemrég leltem rá. Sosem voltam egy Bálint gazda, az összes növényem a kukában végezte, de nemrég komoly fordulat állt be nálam: valami csoda folytán rájöttem, ha néha átültetem és még meg is öntözöm a növényeimet, akkor csodaszép virágokkal hálálják meg a törődésem. Igazi sikerélmény! Ha eddig nem tetted volna, próbáld ki!
Felejtsd el a to-do listát!
Rettenetesen rossz szokásom a to-do lista írása. Sokszor több napra előre írom, amit a hét folyamán csak tovább bővítek.
Azt vettem észre magamon a minap, hogy szorongok, sírhatnékom van, és elvesztem a feladatok tengerében, to-do lista ide vagy oda. Úgyhogy fogtam és összetéptem az aznapi „ezt kell megcsinálnom ma” listám, és igazi pozitív fröccs volt a lelkemnek.
Az önkéntelen emlékezet

Az önkéntelen emlékezet egy hirtelen villanás, amiből a múltunk egy korábbi részére nézünk vissza és ez az érzés olykor nagyon magával ragadó tud lenni. A kérdés, hogy honnét jönnek ezek? Hogyan keletkeznek? Ebben a cikkben az önkéntelen emlékek témáját járjuk körül.
Mentális egészség a mindennapokban

Március minden évben a mentális egészség hónapja. A szakmai szervezetek és közösségek ebből az alkalomból rendszeresen kampányokkal hívják fel a figyelmet a mentális egészség fontosságára és tudatosítására.
Így kezeld a nárcisztikust

Ne tűrjük, hanem kezeljük a nárcisztikust! Ez is lehetne a főcím, A nárcisztikus olyan személyiségtípus, amelyről számtalan könyvet és pszichológiai tanulmányt lehetne írni. Mi jellemzi ezt a személyiségtípust és hogyan lehet kezelni az ilyen embert?
A motiváció elvesztésének okai

A motiváció egy rendkívül összetett és sokrétű jelenség, amely számos biológiai, pszichológiai és környezeti tényezőt magában foglal. Az alábbiakban részletesebben is kifejtem a motiváció működését és a legfontosabb összetevőit.
Telefóbia: tényleg ennyire ijesztő egy hívás?

A telefonhívásoktól és a beszélgetésektől való félelem, azaz a telefóbia nem pusztán bogarasság, hanem a szociális szorongás egyik fajtája. Ezt az iszonyt a társas érintkezés különböző formái váltják ki, mint például enni, előadni vagy szerepelni mások előtt. Jelen esetben a riadtságot a jellegzetes, semmiből előtörő csörgés: a csengőhang, majd az azt követő kommunikáció váltja ki. Az idegesség skálája széles és színes: a finomabb zavartságtól és a bosszúságtól egészen a pánikolásig terjedhet.