Menü

Étvágyjavító ételek

…mert ne feledjük, hogy nemcsak étvágycsökkentő ételekről, fogyókúrákról, diétákról kell szólni, hanem arról a jelenségről is, amikor valakinek nincs étvágya, mert ez legalább akkora probléma. A huzamosabb ideig fennálló étvágytalanság jelezhet sajnos betegséget, ezért érdemes kivizsgáltatni, most azonban olyan ételeket vonultatunk fel, melyek kicsit növelik az étvágyat. Fogyókúrázók most akkor legyenek szívesen tovább görgetni.

Aki súlyt szeretne leadni, ők ne ezekkel az élelmiszerekkel próbálkozzanak, ugyanis ezek nemhogy csökkentenék, sokkal inkább meghozzák az étvágyat, nézzük melyek ezek.

Leginkább azok az ételek sorolhatóak ide, melyek fogyasztását nehéz abbahagyni és gyakran híján vannak olyan fontos tápanyagoknak, teltségérzetet sem okoznak, azonban mint mondani szoktuk „etetik magukat”.

A sajtok elsőre talán úgy tűnik telítenek és laktatnak, azonban a sajtokban lévő kazein egyfajta függőségérzés alakulhat ki, de a tejtermék zsír- és sótartalma is arra készteti az embert, hogy többet egyen belőle.

Természetesen nem csak a zsírokban bővelkedő ételek növelhetik az étvágyat, hanem a szénhidrátban gazdag élelmiszerek is. A finomított szénhidrátok ilyenek, mint például a fehér rizs, a fehér kenyér, a péksütemények, a cukrozott gabonapelyhek és müzlik, a chips vagy a zacskós sütik, kekszek, csokoládék, üdítők.

A szószokkal is vigyázni kell, ha valaki az étvágyát nem szeretné növelni, nekik a ketchup és társaik nem a jóllakottság érzését fogják közvetíteni, pláne, ha mellé sült krumplit csapunk és ezt az ütős kombót fogyasztjuk.

A rágózás is az étvágynövelő tevékenységek közé tartozik, ugyanis a rágás azt sugallja a szervezetnek, hogy valami étel fog érkezni, tehát a gyomorsav elkezd termelődni. Amikor azonban nem jön semmi, akkor éhesebbek leszünk.

Én ugyanezt tapasztalom az édesítőszerek esetében, hogy az édes ízzel becsapjuk a szervezetet, cukrot „ígérünk” neki, ám mikor nem jön a várva várt szénhidrát, cukor, a szervezet elkezdi kívánni azt, s csak még éhesebb lesz utánuk az ember.

A gyors felszívódású ételek, melyek magas glikémiás indexűek, cukrot, sót tartalmaznak, nélkülözik a rostokat és evésre ösztönzik a szervezetet.

A feketeborsot gyakran használják ayurvédikus orvosságként az étvágy javítására, mely stimulálja az ízlelőbimbókat, beindítva a hidroklórsav termelődését a gyomorban, ezzel elősegítve az emésztést.

A kardamom szintén egy frissítő étvágyjavító növény. Enyhíti a gyomorproblémákat és növeli az étvágyat.

Ezek mellett a praktikák mellett léteznek még egyszerű módszerek az étvágy visszaállítására, ha azonban huzamosabb ideig ettől szenvedünk, akkor forduljunk orvoshoz részletes kivizsgálásért.

Mi az a kapszula ruhatár?

A „kapszula ruhatár” (angolul: capsule wardrobe) egy olyan ruhatár, amely tudatosan válogatott, kevés, de jól kombinálható alapdarabokból áll. A célja az, hogy kevesebb, de jobb minőségű ruhánk legyen, amelyeket hosszabb ideig tudunk hordani.

Soha nem látott magasságokban a virtuális valóság

A virtuális valóság (VR), mint szórakoztatási forma alig pár éves múltra tekint vissza, mégis rengeteget fejlődött. A fejlesztések jelenleg a harmadik generációnál tartanak, amely már képes az emberi test szinte minden mozgását egy közös térben érzékelni. Írásomat többek között az inspirálta, hogy nemrégiben lehetőségem volt kipróbálni a VR technológiát és több játékkal is játszhattam. Az alábbi cikkben egyfajta áttekintést kaphatunk arról, hogy jelenleg hol tart az említett „tudomány” és hogyan jutott idáig.

Mindenkinek kell egy hobbi, ami önbizalmat ad

A magabiztosság nem velünk született adottság, sokkal inkább egy olyan készség, amelyet az élet során fejleszthetünk. Egy meglepően hatékony és gyakran alábecsült módszer erre a rendszeres hobbi gyakorlása. Legyen szó festésről, futásról, túrázásról vagy kertészkedésről, a szenvedéllyel űzött szabadidős tevékenységek nemcsak örömet nyújtanak, hanem hosszú távon hozzájárulnak önmagunk jobb megismeréséhez és önértékelésünk növeléséhez is.

Miért félünk a pletykáktól? – A digitális szóbeszéd árnyéka

A különböző híresztelések mindig is részei voltak az emberi társadalomnak. Már az ősidőkben is suttogtak egymás fülébe történeteket az emberek, hogy kibeszéljék, megítéljék vagy épp figyelmeztessék egymást. Ám míg korábban a pletyka személyes, szűk körben terjedt, ma már pillanatok alatt elérheti az egész világot. Az online térben új arcot öltött: azonnalivá, nyilvánossá és gyakran kontrollálhatatlanná vált. Éppen ezért félünk tőle jobban, mint valaha.

Kreatív kezek, nyugodt lélek. Miért kézműveskedünk?

Alkotni szinte bármilyen formában jó. A szó szoros értelmében a készítés bármely „műfaját” választhatjuk, ha szeretnénk érezni annak pozitív hatásait. Mindegy, hogy egy matricát ragasztunk ki, vagy éppen fából faragunk, fonalból fonunk, fényképalbumot ragasztunk össze, az alkotókedvünk garantáltan szárnyalni fog, és ezáltal önmagunkat is jobban megismerhetjük.