Menü

Sün barátság

Akik kertes házban laknak, biztosan összefutottak már a kertjükben, vagy környezetükben a kis bökős, röfögő állatokkal, még akkor is, ha egy város kellős közepén laknak. Van pár fontos tudni való, amire figyelnünk kell, hogy ne csak mi, hanem ők is jól érezzék magunkat a környezetünkben.

Pár évvel ezelőtt jó barátságot kötöttem egy sünmentő alapítvánnyal és azóta próbálok tudatosan odafigyelni arra, hogy kertünkben is jól érezzék magukat a sünik. A sün egy vadonélő, veszélyeztetett állat, ezért óvni és védeni kell őket. Szeretnek csatangolni az utcán vagy a kertekben is, főleg éjszaka, élelemre vadászva. Táplálkozásukat tekintve hasznosak, mivel szeretik a talaj menti kártevőket eszegetni. Ezért nagyon fontos odafigyelnünk arra, hogy olyan növényvédő szereket használjunk, ami nem káros az egészségükre. Amennyiben ilyen permetet, trágyát használunk, kiírtjuk a rovarokat, csigákat, ezáltal a sünök nem fogják felkeresni otthonunk környezetét.

Lehetőleg ne használjunk vegyszert, inkább komposztot, bio permeteket, ezzel nem csak nekik, de magunknak is jót teszünk. Amikor kertészkedünk, füvet nyírunk, figyeljünk oda arra, hogy a bokrok tövében először jól nézzünk körül, mert ott bizony jókat szundikálnak. Ugyanez a helyzet az összegyűjtött ágakkal, lombhullató fák környékén összehúzott levelekkel. . Égetés előtt jól nézzük át a tűzrakó hely területét is. Ezek mind-mind pompás búvóhelyei ezeknek az állatoknak. Nyáron egy kupac kis süni lehet alattuk, ősszel pedig téli álomra készülő társaik. Mivel télen táplálékhiány lép fel, azért a sünök hibernálják magukat, vagyis olyan mélyen alszanak, hogy nem reagálnak a külső ingerekre. Szívverésük és légzésük lelassul, vércukorszintjük leesik, ezért képtelen elmenekülni ebben a helyzetben.

Ez az alvó állapot 5-6 hónapig is eltarthat, szóval ebben az időszakban sokkal körültekintőbbnek kell lennünk, mert elsőre nem biztos, hogy észrevesszük őket. A kertek, udvarok egyik velejáróra a kiskedvencek élete is, vagyis kutyák, macskák. Érdemes tekintettel lenni arra is, hogy éjszaka ne hagyjunk ételt, eledelt a szabad ég alatt, mivel ez odavonzza az éhes pocakú sünöket. Ilyenkor szokott problémát jelenteni a házikedvenc jelenléte, mivel nem kívánatos besurranóként tekintenek a kis éhenkórászokra.

Ha mégis betéved a kerítésen belülre, és kutyánk, macskánk sérülést okozna náluk, akkor keressük fel a legközelebbi állatorvost, vagy a sünmentő alapítványt, bizonyosan segítséget fognak nyújtani. Gyógyult sünit lehetőleg távolabb a várostól, inkább erdőben engedjünk szabadon, ahol nagyobb biztonságban van. A ház körül kihelyezett rágcsáló csapdák is veszélyt jelentenek, ezeket a föld felszínétől ötven centi magasra helyezve már megvédhetjük a vadállatokat. Sűrűn ellenőrizzük a vízóra aknákat, vermeket, mert a kíváncsi kis állatok könnyen beleesnek, de kimászni már nem tudnak.

Mivel segíthetjük őket még?

Ősszel és télen helyezzünk ki nekik aszpikos macskatápot, süntápot, sült tojást, ezzel hozzájárulhatunk a téli álomhoz szükséges, melegen tartó zsírtartalékhoz. Se tejterméket, se gyümölcsöt, se zöldséget ne adjunk nekik. A kihelyezett ételt doboz alá rejtsük, amin van ki és bejárat és ellenőrizzük, hogy a tál tisztán maradjon, így nem jut könnyen fertőzés a szervezetükbe. Készíthetünk sünházat, de ezeket nagyobb állateledel boltokban, vagy barkácsáruházakban is beszerezhetjük, ezeket alaposan lefedve, betakargatva remek menedéket tudunk adni.

Egy kis odafigyeléssel vigyázhatunk a környezetünkben élő vadállatokra, ezzel óvva a természet szépségeit és nagyon kedves kis barátokra tehetünk szert egy kis sün személyében is.

Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.

Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.

Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?