Menü

Miért is fontos a szén-monoxid érzékelő?

Gyakran hallani olyan esetekről, amikor szén-monoxid okoz tragédiát. A veszély a melegvíz-termelés miatt egész évben fennáll, de fűtési szezonban ugrik meg leginkább a mérgezések gyakorisága. A tragédiák azonban megelőzhetőek, ezért kérjük kedves olvasóinkat, szánjanak néhány percet mai cikkünkre, melynek témája a szén-monoxid érzékelők fontossága.

A szén-monoxid (CO) a tökéletlen égés mellékterméke, s már nagyon kis mennyiségben is mérgező. Mivel teljesen színtelen és szagtalan, így szinte képtelenség időben észlelni, ez pedig fokozza veszélyességét.

Mi történik CO-mérgezéskor?

Ez az anyag megköti a vérben lévő hemoglobint, amely felelős az oxigén szállításért, ezáltal beáll a fulladás. Ha ébren van az ember, akkor jó esetben megmenekülhet, azonban álmunkban erre nincs esélyünk.

Hogy jut be a szén-monoxid a lakásba?

A szénmonoxid a lakás légterébe könnyen bejuthat a kéményen vagy a nem megfelelően működő tüzelőberendezésen keresztül, ekkor ugyanis az égéstermék visszaáramlik a lakásba és ezzel szénmonoxid kerül a lakótérbe.

Melyek a szén-monoxid mérgezés tünetei?

Gyanakodjunk azonnal, ha hányingert és a fejfájást tapasztalunk, ilyenkor azonnal el kell hagyni az épületet és az illetékes szakembert a helyszínre hívni.

Mit tehetünk ennek elkerülése érdekében?

A legbiztonságosabb nyilván a zárt égésterű gázkészülékek használata, melyek az égéshez szükséges levegőt közvetlenül a szabadból veszik. A nyílt égésterű berendezések használatánál a megelőzésre kell a hangsúlyt fektetni.

A megelőzés egyik legfontosabb lépése, hogy a gázkészülékeket és kéményeket időszakosan felül kell vizsgáltatni szakemberrel, illetve fontos beszerezni szénmonoxid-érzékelőt, hiszen ezek használatával már korán tudomást szerezhetünk a mérgező gáz jelenlétéről.

A szén-monoxid érzékelők pont emiatt praktikusak, hiszen a szén-monoxidot nem véletlenül hívják csendes gyilkosnak, érzékszerveinkkel nem lehet időben észrevenni, csak mikor már késő, ezért a szén-monoxid érzékelő az egyetlen megoldás, mely veszély esetén működésbe lépve életeket menthet.

Hogy működik egy szén-monoxid érzékelő?

Létezik elemmel és hálózatról működő változat is. Ezek a berendezések felismerik és figyelmeztetnek, ha egy hibás készülék szén-monoxidot szivárogtat az adott térben. készülék Fontos elmondani, hogy a készülékhez mellékelt tájékoztatót mindenképpen el kell olvasni, mielőtt beüzemeljük a szerkezetet! Szakszerű telepítés és felhasználás esetén az érzékelő évekig (2-5 év) működhet.

A vészjelzőt a potenciális szénmonoxid forrástól 1-3 méterre kell elhelyezni.

Mit kell tenni, ha jelez a riasztó?

Ha jelez a készülék, azonnal cselekedni kell! Azonnal ki kell nyitni az ajtókat és ablakokat és mielőbb elhagyni az épületet. Ezt követően szerelőt kell hívni a helyszínre, baj esetén pedig azonnal hívjuk a 112-es segélyhívó számot!

Mit kell tudni a jojobáról?

A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.

Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?

Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!

Novemberi kerti teendők

Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.

Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.

Hogyan öntözzük helyesen a kaktuszt

A kaktuszok koplalóművészek, és nagy mennyiségű vizet tudnak tárolni törzsükben. Így kell helyesen öntözni őket, hogy kellő módon fejlődjenek.