Miért is fontos a szén-monoxid érzékelő?
- Dátum: 2022.10.12., 04:21
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- berendezés, beüzemel, égés, elem, érzékelő, felhasználás, fulladás, gáz, gázkészülék, hálózat, megelőzés, melléktermék, mérgezés, segélyhívó szám, szakember, szén-monoxid érzékelő, tragédia, vészjelző
Gyakran hallani olyan esetekről, amikor szén-monoxid okoz tragédiát. A veszély a melegvíz-termelés miatt egész évben fennáll, de fűtési szezonban ugrik meg leginkább a mérgezések gyakorisága. A tragédiák azonban megelőzhetőek, ezért kérjük kedves olvasóinkat, szánjanak néhány percet mai cikkünkre, melynek témája a szén-monoxid érzékelők fontossága.
A szén-monoxid (CO) a tökéletlen égés mellékterméke, s már nagyon kis mennyiségben is mérgező. Mivel teljesen színtelen és szagtalan, így szinte képtelenség időben észlelni, ez pedig fokozza veszélyességét.
Mi történik CO-mérgezéskor?
Ez az anyag megköti a vérben lévő hemoglobint, amely felelős az oxigén szállításért, ezáltal beáll a fulladás. Ha ébren van az ember, akkor jó esetben megmenekülhet, azonban álmunkban erre nincs esélyünk.
Hogy jut be a szén-monoxid a lakásba?
A szénmonoxid a lakás légterébe könnyen bejuthat a kéményen vagy a nem megfelelően működő tüzelőberendezésen keresztül, ekkor ugyanis az égéstermék visszaáramlik a lakásba és ezzel szénmonoxid kerül a lakótérbe.
Melyek a szén-monoxid mérgezés tünetei?
Gyanakodjunk azonnal, ha hányingert és a fejfájást tapasztalunk, ilyenkor azonnal el kell hagyni az épületet és az illetékes szakembert a helyszínre hívni.
Mit tehetünk ennek elkerülése érdekében?
A legbiztonságosabb nyilván a zárt égésterű gázkészülékek használata, melyek az égéshez szükséges levegőt közvetlenül a szabadból veszik. A nyílt égésterű berendezések használatánál a megelőzésre kell a hangsúlyt fektetni.
A megelőzés egyik legfontosabb lépése, hogy a gázkészülékeket és kéményeket időszakosan felül kell vizsgáltatni szakemberrel, illetve fontos beszerezni szénmonoxid-érzékelőt, hiszen ezek használatával már korán tudomást szerezhetünk a mérgező gáz jelenlétéről.
A szén-monoxid érzékelők pont emiatt praktikusak, hiszen a szén-monoxidot nem véletlenül hívják csendes gyilkosnak, érzékszerveinkkel nem lehet időben észrevenni, csak mikor már késő, ezért a szén-monoxid érzékelő az egyetlen megoldás, mely veszély esetén működésbe lépve életeket menthet.
Hogy működik egy szén-monoxid érzékelő?
Létezik elemmel és hálózatról működő változat is. Ezek a berendezések felismerik és figyelmeztetnek, ha egy hibás készülék szén-monoxidot szivárogtat az adott térben. készülék Fontos elmondani, hogy a készülékhez mellékelt tájékoztatót mindenképpen el kell olvasni, mielőtt beüzemeljük a szerkezetet! Szakszerű telepítés és felhasználás esetén az érzékelő évekig (2-5 év) működhet.
A vészjelzőt a potenciális szénmonoxid forrástól 1-3 méterre kell elhelyezni.
Mit kell tenni, ha jelez a riasztó?
Ha jelez a készülék, azonnal cselekedni kell! Azonnal ki kell nyitni az ajtókat és ablakokat és mielőbb elhagyni az épületet. Ezt követően szerelőt kell hívni a helyszínre, baj esetén pedig azonnal hívjuk a 112-es segélyhívó számot!
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.
Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.
Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?
Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.