Menü

Őszi lomtalanítás otthon, okosan

Ősszel, ahogy a természet is megszabadul attól, amire nincs szüksége, vagyis lehullajtják leveleiket a fák, hogy tavasszal új életet kezdjenek, így tehetünk mi is pár trükkel, hogy könnyebb, frissebb, újabb környezetet teremtsünk magunk köré.

Személy szerint imádom az őszt, mert úgy tekintek rá, hogy leteszem az év terheit, kicsit elcsendesedem, és ezzel teret adok az újnak, a fejlődésnek, a jobbnak. Ilyenkor érdemes körbenéznünk, hogy mi az, amire már nincs szükségünk, mi az, ami már nem segít, hanem inkább hátráltat az előrehaladásunkban. Erre készüljünk fel lelkileg és tudatosan álljuk neki a szelektálásnak.

Mivel, amennyire lehet, próbálok zero waste (hulladékmentes) életet élni, ezért dolgaimat nem újonnan veszem, hanem általában másodkézből, és a szükségtelen dolgaimat pedig továbbadom olyannak, akinek jól jön. A felhalmozás korát éljük, a gyártók arra inspirálnak, hogy dobjuk el, ami már nem kell, vagy nem jó, és vegyünk újat. Ha így döntünk, próbáljuk ezt okosan és hasznosan tenni.

Első körben a ruháinkat nézzük át. Többségünk –ahogy én is- ragaszkodik bizonyos ruhadarabokhoz, hiába elavultak, vagy már ezerszer kihíztuk, kifogytuk, mégis ott pihennek a szekrényben, mert emlékekkel kötődünk hozzájuk, ezzel pedig rengeteg helyet foglalunk el. Minél több dolgot tartunk meg, annál több szekrényt és tárolót fogunk venni, amivel pedig szép lassan kinőjük a lakást.

Nem csak a Vöröskereszt munkatársai, hanem szociális intézmények is örülnek a kiszanált ruhaneműnek, de már alkalmazás is található ezek árusítására. A gyerekholmikat se tartogassuk a padláson, mert unokáink biztosan nem ezekben fognak homokozni a játszótéren. A már kinőtt gyerekjátékokat az óvodák és bölcsődék általában tárt karokkal várják. A plüssfigurákat pedig kimosva mentő alapítványoknak és kórházaknak adományozhatjuk. Folytassuk a foltos, feslett, durva anyagú ágyneműkkel, törölközőkkel. Ezeknek biztosan hasznát veszik állatotthonok, menhelyek, télen jól jön a hideg elleni védekezésnél. Ha már törölköző, akkor menjünk a fürdőszobába és nézzük meg a kozmetikumok lejáratát. Az ilyen termékek lejárat után veszélyes hulladékként kezelendőek, hulladékudvarban kell leadni.

Gyűjtsük őket össze dunsztos üvegbe, a flakonokat pedig dobjuk a szelektív gyűjtőkbe. A felhalmozott kacatokból, mint termékminták, ezer éve nem használt kábelek, CD-k, DVD-k, csináljunk szelektív gyűjtést, hiszen ezeket már pont semmire sem fogjuk használni. A sok ajándékbögre is jól jön a szociális otthonokban, kérdezzünk rá nyugodtan, hogy gyűjtsük e őket össze. A konyhai műanyag dobozokat is nézzük át évente, mert a nagyon karcos tárolókból szinte lehetetlen kimosni minden maradékot, ami nem igazán egészséges. Régi könyveket, újságokat, magazinokat szeretettel fogadnak a könyvtárak, idősotthonok, biztosan van a közelünkben néhány ilyen.

Mindig figyeljünk arra, hogy ne terheljük környezetünket azzal, hogy nem a megfelelő helyre dobjuk, vagy visszük a kidobandó holminkat, próbáljuk újrahasznosítani, keressünk nekik új tulajdonost, ezzel nem csak magunknak teszünk szívességet, de lehet, hogy mások arcára is mosolyt varázsolhatunk. Amikor elköszönünk valamilyen tárgytól, amit nem használunk, akkor levegősebbé, áttekinthetőbbé tesszük életünket, ezzel pedig teret adhatunk a megújulásnak.

Tatabánya látnivalói, nevezetességei

Amennyiben egyszerre vágyunk aktív, és nyugis pihenésre, de nem tudunk dűlőre jutni, hogy hová is utazzunk az országon belül, akkor tökéletes választás Tatabánya. Itt mindenki megtalálja a számításait, hiszen egymást váltják a jobbnál jobb látnivalók, rengeteg étterem, múzeum várja az idelátogatókat. A város mellett emelkedő Kő-hegyre felsétálva megcsodálhatjuk a Turulmadarat. Emellett pedig van egy-két kihívást jelentő túraútvonal is, ha valaki inkább ezeket keresi.

Hogyan kell segítséget kérni a 112-es segélyhívón?

Bármikor kerülhet valaki olyan helyzetbe, hogy segélyhívást kelljen indítania, segítséget kelljen kérnie, vagy nyújtania, ehhez pedig fontos tudni, hogy milyen telefonszámot tárcsázzon és milyen módon kell a segélyhívást lebonyolítani. A 112-es számot és annak tárcsázását pedig már egészen kicsi gyermekeinknek is meg kell tanítanunk.

Az almaecet sokoldalú felhasználása és előnyei

Az almaecet egy sokoldalú csodaszer. Amellett, hogy a konyhákban évek óta hódít a viszonylag olcsó áron kapható ecet, a fogyókúrázók körében is népszerű. Azonban milyen jótékony és pozitív hatásai vannak annak, ha minden nap belecsempészed az ételeidbe, vagy vízzel hígítva, mézzel édesítve, iszol néhány kortyot belőle?

Klímakarbantartás: miért fontos?

A hirtelen beköszönő nyárias meleg lassan aktuálissá teszi a klímahasználatot, s ekkor különösen ajánlott otthonunk, autónk fertőtlenítése, hiszen a klímarendszerben számos kórokozó megtelepszik. A klíma karbantartása több okból is fontos, ám a menete bonyolultabb, minthogy azt házilag is teljeskörűen el lehessen végezni.

Hogyan segíthetnek a kék színű ásványok?

A kék szín, a vízenergia színe. A víz pedig a tudást, az érzelmeket, az emberi kapcsolatot és az emberek közötti kommunikáció eleme. A kék szín a tudás, a nyugalom, a béke, az érzelmek és tudásvágy szimbóluma is.