Amit a fogérzékenységről tudni érdemes
- Dátum: 2022.10.16., 06:36
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- dentin, fog, fogállomány, fogcsikorgatás, fogérzékenység, foggyökér, fogíny, fogkefe, fogkrém, fogorvos, fogzománc, gyógynövény, hőhatás, savas ételek, szájvíz, védekező funkció
Az egészségünk nem csak a szerveink megfelelő működésén múlik, hanem fogaink helyes állapotban való megőrzésén is. A fogaink nem csak a mosolyunkat és önbizalmunkat szolgálják, hanem a rágás funkciójáért és a hangképzésben való segítségért is felelősek. Mire figyeljünk, hogy elkerüljük érzékennyé válásunkat?
Fogaink elég különbözőek, mégis ugyanolyan a felépítésük. Amikor belenézünk a szánkba, a fog szemmel látható része a korona, és foggyökérrel kapaszkodik állcsontunkba, ami csak akkor látszik, amikor valamilyen betegség miatt visszahúzódik ínyünk. A koronát úgy nevezett fogzománc, a gyökeret fogcement veszi körbe, ezzel egy védekező funkciót ellátva. A fogzománc az emberi test legkeményebb összetevője, ebben pedig nem találhatóak idegek. A zománc alatt fogcement húzódik, ami az alatta lévő dentint hivatalos óvni. A dentin alatt pedig már a fogbél található, amiben erek, ingerfelvevő receptorok találhatóak, amik az fog gyökerén keresztül az agyba szállítják az ingereket. Amikor begyullad a fogunk, vagy érzékennyé válik, az a fájdalominger jut el agyunkig.
Mi az a fogérzékenység?
Ez a fájdalom akkor alakul ki, amikor az ingereket közvetítő dentin-csatornák szabaddá válnak, vagyis a fogzománc és fogcement nem védi a külső behatásoktól. Tünete a hirtelen fellépő, szúró, édes fájdalom, mely hideg vagy meleg hőhatásra, savas és nagyon sok cukrot tartalmazó ételek fogyasztása vagy akár egy hűvösebb estén egy hideg, mély levegővétel esetén alakul ki. Kiváltó okai különbözőek lehetnek.
Többek között a fogcsikorgatás, ami lesúrolja a zománcot, lehet helytelen fogmosás eredménye, ha túl erős a fogkefe sörtéje, felsérti a felső réteget. Okozhatja fogszuvasodás is, mely egészen a fog gyökeréig elérhet ezzel pedig nem csak külső védőrétegét, hanem az egész fog állományát roncsolhatja. Számos fogínygyulladás is járhat az íny visszahúzódással, mely szintén a zománc által már nem védett fognyakat engedi szabadon, ez pedig igen érzékeny a különböző hőmérsékleti behatásokra.
Mit tehetünk ellene?
Legelső lépésként látogassunk el egy fogorvoshoz, aki egy állapotfelmérés során megnézi csinos kis fogsorunkat és diagnózist állít fel, ő pedig el fog látni a kellő instrukciókkal. Azért otthonunkban is tehetünk pár dolgot, amivel segíthetjük a kellemetlen állapot elkerülését. Próbáljuk meg nem erőteljesen sikálni a fogainkat, vagy kerüljük a túl erős sörtéjű keféket. Kerüljük a savas ételek sűrű fogyasztását, mert maró hatása nem tesz jót.
Fogcsikorgatás esetén kérjünk tanácsot, hogy milyen fogvédőt használjunk éjszaka, ez mindig egyedileg gyártott segédeszköz, hogy pontosan illeszkedjen fogaink köré. Jól járjuk körbe, hogy fogkrémünk mire való, vagy mit tartalmaz, mert a fogfehérítő paszták többsége hosszú távon nem használható. Érzékenység esetén keressünk gyógynövényes vagy az érzékenység megszüntetésére való speciális fogkrémet. A sok szájvíz használata sem előnyös, éppen elég naponta egyszer alkalmazni.
A fogérzékenység nagyjából a magyar lakosság felét érinti, pedig kisebb életmódbeli változtatásokkal és rendszeres fogorvosi ellenőrzéssel elkerülhető lenne. Ne féljünk segítséget kérni a szakembertől, mert ha nem teszünk semmit a fájdalom ellen, akkor nem csak megkeseríti hétköznapi életünket, hanem a fogunk elvesztéséhez is vezethet.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.
Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.