Idegbecsípődés. Mit kell tudnunk róla, mit tehetünk?
- Dátum: 2022.10.17., 07:28
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- alagút szindróma, fájdalom, gyógyszeres, gyógytornász, ideg, idegbecsípődés, izomgyengeség, konzervatív, megelőzés., nyom, orvosi terápia, pihentetés, szakember, szövet, végtag, zsibbadás
Az idegbecsípődés akkor jelentkezik, ha egy ideget a körülvevő szövetek megnyomnak, ezt okozhatja csont, porc, izom vagy ínszalag is, általában akkor, ha ezek a szövetek valami okból kifolyólag elmozdulnak a helyükről. A nyomás miatt fájdalom, zsibbadás jelentkezik. nyomás akár az ideg végleges károsodását is okozhatja. Egy váratlan mozdulat, egy becsípődött ideg, majd a szúró, égő fájdalom. Ha éreztünk már ilyet, akkor érdemes elolvasni a cikket.
Az idegbecsípődés a test több részén is jelentkezhet, a köznyelvben idegbecsípődés névvel általában sok fájdalmas betegséget illetnek.
Az idegbecsípődés tünetei az alábbiak lehetnek:
éles, végtagba végig sugárzó fájdalom
a fájdalom jellemzően bizonyos mozgásokra fokozódik
zsibbadás, bizsergés
izomgyengeség
gyakori láb- vagy kézzsibbadás
A tünetek éjszakai pihenés közben erőteljesebben jelentkezhetnek, de nappal is sok kellemetlenséget okozhatnak.
Idegbecsípődés típusai között tarthatjuk számon az úgynevezett felső-és alsó ágyéki idegbecsípődést, az alagút szindrómát.
Leggyakrabban a csukló alagút szindróma fordul elő, ennek tünetei az első három kézujj zsibbadása, mely az egész karra, akár vállra terjedhet.
Idegbecsípődés jelentkezhet a combon is, ezt sajnos magam is megtapasztaltam. A comb külső oldalának zsibbadása, égő fájdalma jellemzi.
Mit lehet tenni, ha ilyen problémával szembesülünk?
Megoldást jelenhet, ha a nyomás okának megszüntetésével próbálkozunk, ezzel az idegi funkció visszaáll normálisra. Ez az állapot szakembert, súlyosabb esetben speciális gyógyszeres kezelést tesz szükségessé, ezért ilyen fájdalmakkal orvoshoz kell fordulni.
A becsípődött idegek kezelésére először mindig pihentetést szoktak javasolni. Egy ideig fel kell hagyni minden olyan tevékenységgel, amely a becsípődést okozhatta, vagy a gyógyulást nehezíti. Szerencsére pihentetéssel és konzervatív orvosi terápiával a legtöbb ember néhány nap vagy hét alatt meggyógyul az idegbecsípődés okozta fájdalmakból.
Nagyon hatásos még a meleggel való érintkezés, aminek következtében az izmok vérellátása javul, és a feszültség lassan feloldódik. A masszírozás ugyancsak jót tesz, de ezt bízzuk gyógytornászra.
Ha a pihentetés nem használ, az idegbecsípődést fizikoterápiával, gyógyszerekkel, műtéttel kezelik. Egyes esetekben valóban műtétes kezelés is szükségessé válhat, de ez ritkán fordul elő. Gyógytornász segítségével az érintett ideg körüli izmokat meg lehet erősíteni. A legtöbb, amit még egészségesen megtehetünk, hogy megelőzésképp figyelünk a mozgásunkra és a helyes testtartásunkra.
Milyen vitaminokat szedjünk télen?
Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?
Mire figyeljenek a cukorbetegek karácsonykor?
Mit tehet, aki betegség miatt nem fogyaszthat kedvére az ünnepi ínycsiklandó falatokból, édességekből?
Elalvás előtti rángatózás okai
Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.
Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?
Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?
Téli depresszió és a fényhiány
A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?