Menü

Rizs a diétában?

Ha diétázni kezdünk, a leggyakrabban a szénhidrátot hagyjuk ki az étrendünkből, vagy minimalizáljuk azokat. Van, akinek ez könnyen megy, de ha te nem azok közé tartozol, nyugodtan "csalhatsz" egy kicsit, például rizzsel.

1. Kalóriát spórolsz vele

Hatalmas előny, hogy alacsony zsírtartalmú és laktató, ha könnyű húsokkal, hallal vagy zöldséggel fogyasztod, rengeteg kalóriát megspórolhatsz egy étkezésnél, ráadásul egy csomó egészségi előnyét is élvezheted.

2. Javítja az emésztést

A rizsben a rostok mellett sok ásványi anyag található, így serkenti a bélműködést, és gyomorvédő hatása is van. Nem véletlen, ha elrontjuk a gyomrunkat, egy kis főtt rizst akkor is meg tudunk enni.

3. Felveszi a harcot a vizededés ellen

A rizsnek magas a káliumtartalma, ami segít abban, hogy a szervezeted ne raktározzon felesleges folyadékot.

4. Laktató

Bár 10 deka rizs nem tűnik soknak, de ha megfőzöd, három adag étel is simán kijön belőle. A rizsfogyasztás mellé a megfelelő vízbevitel nagyon fontos, mivel a folyadék a gyomorban megduzzasztja az élelmi rostokat, ami a telítettségérzetet is biztosítja.

5. Jó az idegrendszernek

A rizsben sok a B-vitamin, amiről pedig köztudott, hogy nyugtató hatása van.

Milyen rizst válassz?

Ha úgy döntesz, hogy mától kezdve több rizst fogyasztasz, semmiképp ne az előfőzött variációra essen a választásod. A legjobb ha a hántolatlan fajtáknál maradsz, ugyanis azok sokkal több hasznos tápanyagot tartalmaznak, mint a fehér rizs.

Egy tálka barna rizs körülbelül 180-220 kalóriát és 44-50 gramm szénhidrátot tartalmaz. Emellett gazdag B1-, B3-, B6- és B5-vitaminokban, jelentős mennyiségben tartalmaz olyan ásványi anyagokat, mint a vas, a magnézium, a cink, a foszfor, a réz, a mangán és a szelén.

Hogyan főzzünk jó rizst?

A rizsfőzést alapvetően egyszerű dolognak gondoljuk, ám a japán Momoko Nakamura szerint - akit csak Rice Girlként emlegetnek - elárulta, hogy egy kicsit bonyolultabb, mint gondolnánk. Szerinte a rizst főzés előtt háromszor át kell mosnunk, hogy megszabaduljunk a felesleges keményítőtől. Nakamura gyakorlatában a főzés is négy szakaszra bontható, amelyek következők.

1. Mérjünk ki egy adag rizst, majd öntsük fel kétszer annyi vízzel, melegítsük forráspontig.

2. Amikor elkezd forrni, állítsuk magas lángra, majd így főzzük egy percig. Ez azért kell, hogy az összes felemelkedjen a víz tetejére.

3. Vegyük a lángot alacsonyra, tegyünk rá fedőt, és főzzük 30 percig.

Ha letelt a 30 perc, kapcsoljuk le a lángot, pihentessük a rizst még 10 percig. Ha ezután lyukakat látunk a rizs felszínén, jól dolgoztunk. Ezután osszuk egy szedőkanállal négy részre a rizst, majd kavarjuk át óvatos mozdulatokkal, majd tálaljuk.

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.

Az acerola jótékony hatásai

Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.

Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?

A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.