Menü

A felfázás tünetei és biztos házi gyógymódjai

A felfázás nagyon kellemetlen tud lenni, néhány otthoni tipp segít a gyorsabb gyógyulásban, de a megelőzés a legfontosabb, erről írunk mai cikkünkben.

Ha a vizeletürítés égető, szúró, görcsös fájdalommal jár, akkor húgyúti fertőzésre gyanakodhatunk, mely igen gyakori a nők körében, ők valamiért gyakrabban kapnak el ilyen betegséget, mint a férfiak. Ennek igen egyszerű oka, hogy a női húgyvezeték rövidebb, így a baktériumok és a hideg sokkal hamarabb feljut rajta.

Hólyaghurut vagy felfázás?

A hólyaghurutot a köznyelvben felfázásnak hívják, ám ez az elnevezés csak részben igaz. Valóban okozhatja az alulról történő felfázás, de kiválthatják bakteriális fertőzések is. Alhasi fájdalommal, gyakori vizelési ingerrel, égető, csípő fájdalommal, zavaros vizelettel jár.

Természetesen orvosi vizsgálat feltétlen szükséges, ám néhány házi gyógymódot is érdemes kipróbálni a gyorsabb gyógyulás érdekében.

Milyen házi gyógymódok segítenek?

Oldjunk fel negyed teáskanálnyi szódabikarbónát másfél deciliter vízben, ezt kell elkortyolnunk több részletben. A szódabikarbóna csökkenti a vizelet savasságát, ez pedig enyhíti a vizeléskor jelentkező csípő, égő érzést.

Nemcsak reklámfogás, hanem tudományos tény, hogy az áfonyalé segít a húgyúti fertőzések gyógyításában. Fogyasszunk áfonyalevet a fertőzés megelőzésére, illetve kezelésére. Teák is léteznek a problémára, készítsünk egy csésze fokhagymateát, erősen baktériumölő vegyületeket tartalmaz. A csalántea szintén kiváló vízhajtó, így elősegíti a baktériumok távozását a szervezetből.

Létezik borogatás is.

Készítsünk egy liter vízben egy púpozott evőkanál cickafarkfűből teát, ebbe mártsunk törülközőt és amíg meleg, borogassuk vele az alhasunkat.

Mit tehetünk megelőzésképp?

Megelőzésképp arra mindenképp figyeljünk, hogy uszodahasználat után mielőbb váltsunk tiszta és száraz ruhára, kerüljük a műszálas alsóneműt, használjunk intim mosakodógéleket, az étkezésben pedig kerüljük a savasodást okozó élelmiszereket, mint például a spárga, a spenót, a cékla, a nyers répa, a paradicsom, a citrusfélék, az eper, valamint a vörös hús, mert ezek az élelmiszerek savasítják a vizeletet.

Ezeken felül igyunk sok folyadékot, mert a nagy mennyiségű folyadék átmossa a hólyagot, és megnehezíti a baktériumok megtelepedését. Ha azt érezzük, hogy mosdóba kell mennünk, akkor menjünk mielőbb vécére, ne tartsuk vissza, mert az csak ront a helyzeten.

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.