Menü

Fogyassz fahéjat és légy egészséges!

A fahéjat valójában a fahéjfa (másnéven ceyloni fahéjfa vagy cimetfa) kérgéből nyerik. Sokáig mind fűszerként, mind hagyományos gyógymódként használatos volt. Kiegészítő anyagként a mai napig megtalálható kapszulákban, teákban és különféle kivonatokban, az orvosok azonban gyógyászati célokra nem ajánlják. A kutatások mást mutatnak, így ez még érdekes lehetőségeket rejthet a jövőben, illetve további kutatások számára ad biztos alapot.

Most tekintsük át röviden, milyen hatásai lehetnek az egészségre!

Csökkenti a vércukorszintet

Állatkísérletek, illetve cukorbetegségben szenvedő emberekkel való munka is bizonyította már, hogy a fahéj csökkentheti a vércukorszintet. Az azonban még nem tisztázott, hogy milyen mennyiség szükséges, illetve milyen hosszan tartó hatás érhető el vele.

A metabolizmus gyorsítása

A fahéjban található esszenciális olaj, (melynek 90%-át a fahéjaldehid alkotja) hatással lehet a zsírsejtekre, elősegítheti a zsírégetést. Mivel a kutatás még korai stádiumban van, messzemenő következtetéseket még nem tudunk levonni, mindenesetre jó hír lehet azoknak, akik a jövőben fogyókúrára adnák a fejüket.

Hatása a bőrre

Ez is egy nagyon vitatott téma, de létezik egy tanulmány, amely bizonyítja, hogy a fahéj segít az arc pirosságával, illetve a pattanásokkal való küzdelemben. Nemhiába találunk olyan sok DIY fahéjas arcmaszk receptet az interneten. Egy másik tanulmány során arra a következtetésre jutottak, hogy a fahéj serkenti a kollagén előállítását, ami segít, hogy bőrünk fiatalabbnak tűnjön.

Küzdelem a daganatos megbetegedések ellen

Sok mindenről kiderült már az utóbbi időben, hogy hatásos lehet a rákkal való küzdelem során, nincs ez másként a fahéj esetében sem. Laboratóriumi körülmények között nevelt daganatos sejtek növekedését akadályozta, sőt volt olyan eset, hogy azokat el is pusztította.

Csökkenti a vérnyomást

Már számos tanulmány bizonyítja, hogy ha három hónapon keresztül minden nap fogyasztunk a fahéjból, csökkenthető a szisztolés érték.

Gyulladáscsökkentő

Egy nemrégiben elvégzett tanulmányban 115 ételt vizsgáltak meg, és a fahéj a toplista élén szerepelt a gyulladás elleni küzdelemben. Mivel egyre több a gyulladásos megbetegedés, ahogy az ember idősödik, a fahéj kiváló kiegészítő terápiává válhat az alkalmazott gyógyászati kezelések mellett.

Gombás fertőzések elleni küzdelem

Úgy tűnik, a fahéjnak megvan az a mágikus ereje, hogy a legtöbb hüvelyi gombás fertőzést okozó Candida albicans-t elpusztítsa – legalábbis laboratóriumi körülmények között már megtörtént ennek bizonyítása.

Menstruációs ciklus szabályozása

Egyre több nő küzd a policisztás ovárium szindrómával. Egy tanulmány szerint, ha ezek a nők 1,5 gramm fahéjat fogyasztanak minden nap 6 hónapon keresztül, sokkal rendszeresebbek lesznek a menstruációs ciklusaik.

Ezen kívül jótékony hatása lehet az agyműködésre, szerepet játszhat a koleszterin szint csökkentésében, felveheti a harcot a baktériumok elleni küzdelemben (E.coli, Salmonella stb.), és még ki tudja, milyen aspektusban teszünk jót magunkkal, ha naponta fogyasztunk egy kis fahéjat. Mert ugye nem is olyan rossz megszórni a reggeli cappuccino tetejét?

Forrás: https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-cinnamon

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Magyarország legkülönlegesebb kirándulóhelyei tavasszal

A tavasz az egyik legjobb időszak a túrázásra Magyarország hegyvidékein és környezetében. A természet újjáéled, a virágok nyílni kezdenek, és a kellemes hőmérséklet ideális a hosszabb sétákhoz, kiránduláshoz. Az alábbiakban néhány csodálatos túraútvonalat, tavaszi látnivalót nézhetünk meg, amelyeket érdemes felfedezni az év korai szakaszában.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?