Fogyassz fahéjat és légy egészséges!
- Dátum: 2022.11.12., 09:47
- Fort Molnár Henriett
- képek:pexels.com
- agy, betegség, bőr, daganat, egészség, fahéj, fertőzés, gyulladás, koleszterin, menstruációs ciklus, metabolizmus, vércukorszint, vérnyomás
A fahéjat valójában a fahéjfa (másnéven ceyloni fahéjfa vagy cimetfa) kérgéből nyerik. Sokáig mind fűszerként, mind hagyományos gyógymódként használatos volt. Kiegészítő anyagként a mai napig megtalálható kapszulákban, teákban és különféle kivonatokban, az orvosok azonban gyógyászati célokra nem ajánlják. A kutatások mást mutatnak, így ez még érdekes lehetőségeket rejthet a jövőben, illetve további kutatások számára ad biztos alapot.
Most tekintsük át röviden, milyen hatásai lehetnek az egészségre!
Csökkenti a vércukorszintet
Állatkísérletek, illetve cukorbetegségben szenvedő emberekkel való munka is bizonyította már, hogy a fahéj csökkentheti a vércukorszintet. Az azonban még nem tisztázott, hogy milyen mennyiség szükséges, illetve milyen hosszan tartó hatás érhető el vele.
A metabolizmus gyorsítása
A fahéjban található esszenciális olaj, (melynek 90%-át a fahéjaldehid alkotja) hatással lehet a zsírsejtekre, elősegítheti a zsírégetést. Mivel a kutatás még korai stádiumban van, messzemenő következtetéseket még nem tudunk levonni, mindenesetre jó hír lehet azoknak, akik a jövőben fogyókúrára adnák a fejüket.
Hatása a bőrre
Ez is egy nagyon vitatott téma, de létezik egy tanulmány, amely bizonyítja, hogy a fahéj segít az arc pirosságával, illetve a pattanásokkal való küzdelemben. Nemhiába találunk olyan sok DIY fahéjas arcmaszk receptet az interneten. Egy másik tanulmány során arra a következtetésre jutottak, hogy a fahéj serkenti a kollagén előállítását, ami segít, hogy bőrünk fiatalabbnak tűnjön.
Küzdelem a daganatos megbetegedések ellen
Sok mindenről kiderült már az utóbbi időben, hogy hatásos lehet a rákkal való küzdelem során, nincs ez másként a fahéj esetében sem. Laboratóriumi körülmények között nevelt daganatos sejtek növekedését akadályozta, sőt volt olyan eset, hogy azokat el is pusztította.
Csökkenti a vérnyomást
Már számos tanulmány bizonyítja, hogy ha három hónapon keresztül minden nap fogyasztunk a fahéjból, csökkenthető a szisztolés érték.
Gyulladáscsökkentő
Egy nemrégiben elvégzett tanulmányban 115 ételt vizsgáltak meg, és a fahéj a toplista élén szerepelt a gyulladás elleni küzdelemben. Mivel egyre több a gyulladásos megbetegedés, ahogy az ember idősödik, a fahéj kiváló kiegészítő terápiává válhat az alkalmazott gyógyászati kezelések mellett.
Gombás fertőzések elleni küzdelem
Úgy tűnik, a fahéjnak megvan az a mágikus ereje, hogy a legtöbb hüvelyi gombás fertőzést okozó Candida albicans-t elpusztítsa – legalábbis laboratóriumi körülmények között már megtörtént ennek bizonyítása.
Menstruációs ciklus szabályozása
Egyre több nő küzd a policisztás ovárium szindrómával. Egy tanulmány szerint, ha ezek a nők 1,5 gramm fahéjat fogyasztanak minden nap 6 hónapon keresztül, sokkal rendszeresebbek lesznek a menstruációs ciklusaik.
Ezen kívül jótékony hatása lehet az agyműködésre, szerepet játszhat a koleszterin szint csökkentésében, felveheti a harcot a baktériumok elleni küzdelemben (E.coli, Salmonella stb.), és még ki tudja, milyen aspektusban teszünk jót magunkkal, ha naponta fogyasztunk egy kis fahéjat. Mert ugye nem is olyan rossz megszórni a reggeli cappuccino tetejét?
Ingyenes mammográfiás emlőszűrés is lesz Kapolcson, a Művészetek Völgyében

A Művészetek Völgye Fesztivál ideje alatt idén nemcsak kulturális élményekkel gazdagodhatunk, hanem az egészségünkért is tehetünk. 2025. július 25-én, pénteken a Novartis Hungária Zrt. támogatásával ingyenesen lehet mammográfiás emlőszűrést igénybe venni Kapolcson. A vizsgálatra fesztiváljegy nélkül is be lehet jelentkezni. Olyan 40 és 65 év közötti nőket várnak – legyenek akár helyi lakosok, vagy fesztiválozók –, akik az elmúlt egy évben nem vettek részt ilyen szűrésen.
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?
Szotyola az egészségért

Apró magocskák, melyek általában szürke-fehér csíkosak, legtöbbet a boltok polcain mosolyognak szembe velünk egy-egy zacskóba csomagolva. Finomság, de egészség is ücsörög a csomagokban.
Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.