Menü

A kő, ami után senki sem vágyakozik, a vesekő

A vesekő az a kristály az életünkben, amiről mindenki hallott már, de mindenki fél tőle, hogy az ő szervezetében ne forduljon elő. A cukorbetegség mellet ez egyik legtöbbet diagnosztizált probléma, mely már népbetegségnek számít.

A vesekő egy kemény, kristályos anyag, mely a vizeletből csapódik ki és az esetek döntő többségében mindkét vesét, és a lakosság nagyjából öt százalékát érintő probléma. Nagyon sokszor rejtőzködik, mivel a kövek méretükből adódóan nem mozognak, így nem is okoznak gondot. Amennyiben a kövek elég kicsik, vagyis nevezhetjük homoknak, akkor könnyen kiürülnek a szervezetből, mondhatni észrevétlenül, viszont, ha nagyobb méretűek, akkor elmozdulásuk során súlyos panaszokat okozhatnak.

Egy nagyobb méretű kő el is zárhatja a vizelet útját, így elzáródás, pangás, gyulladás, ezután pedig vesekárosodás ütheti fel fejét. Legfőbb tünete a vesetájékon érezhető görcsös, kisugárzó fájdalom, melyet hányinger, hátfájás véres vizelet és láz kísérhet. Mivel a kövek fokozatosan alakulnak ki, sokáig tünetmentesen hurcolhatjuk magunkkal őket, lehetséges, hogy csak egy hasi ultrahangon fedezik csak fel. A férfiak körében kétszer gyakoribb az előfordulása, mint nők esetében és első körben a 20-40 éves korosztálynál figyelhető meg. Érdekesség, hogy a földrajzi élőhely is számít a kialakulás esélyében, a nagyon meleg, hegyvidéki területeken az alacsonyabb folyadék fogyasztással szoros összefüggésben van. Itt pedig beszélhetünk arról, hogy mik is lehetnek a kiváltó okok.

Az egyik legfontosabb, a már említett folyadékbevitel. Amikor valaki nem fogyaszt elég folyadékot, akkor nem hígul a szervezetében felgyülemlett kiválasztott anyag, így annak esélye van kicsapódni a vizeletből. A mozgásszegény életmód sem segít a dolgon, hiszen ilyenkor a vizelet pang a húgyhólyagban. A cukorbetegség, a kóros elhízás is közrejátszhat, de akár lehet egy fejlődési rendellenesség is oka a probléma kialakulásának. Vigyáznunk kell a húgyúti fertőzésekkel is, mivel egy gyulladásban lévő szerv nem tudja ellátni kellőképpen a feladatát.

Kezelési módjai közé tartoznak a vizelet és kőhajtó gyógyszerek szedése, de első körben mindig a görcsöket és fájdalmat kell megszüntetni. Amikor nem tud természetes úton távozni a kis ásványunk, akkor orvosi beavatkozásra lesz szükségünk. Két lehetőség van. Az egyik a kövek ultrahangos módszerrel való szétzúzása, vagy a másik, hogy műtéti úton eltávolítják testünkből, de ez attól is függ, hogy milyen típusú kőről beszélünk.

Megelőzéséért sokat tehetünk. Elegendő, megfelelő folyadék fogyasztása a legfontosabb. A mozgás, legyen az futás, tánc, mozgatja szerveinket, nem engedi lappangani a vizeletet, így könnyebben van esélyünk az esteleges kicsapódott vegyületek távozására. Próbáljunk stressz mentesebb életet élni, mivel az idegeskedés többek között gyengíti immunrendszerünket és ez pedig egyenes út a fertőzésekhez.

A vesekő egy olyan, sokakat érintő betegség, mely nagy fájdalmakat és komoly egészségügyi problémákat tud okozni, mégis egy kis odafigyeléssel segíthetünk testünknek a probléma kialakulásának megelőzésében.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.