Menü

Tűzveszélyes advent

Nem is egy nyugdíjas tűzoltó lánya és egy tűzoltó felesége lennék, ha nem jutna eszembe idén is ez a téma karácsony közeledtével. Az adventi időszak csodás, a karácsonyvárás meghittsége és a lázas készülődés miatt, azonban a tűzoltóknak ne adjunk pluszmunkát esetleges figyelmetlenségünkkel.

Nemsokára megkezdődik a négy héten át tartó adventi időszak, az ünnepi készülődés.

Sajnos ebben az időszakban gyakoribbak lakástüzek is. Advent idején nem lehet elégszer kihangsúlyozni, hogy mennyire fontos figyelni a veszélyforrásokra, az adventi koszorún égő gyertyákra, a csillagszórókra, illatgyertyákra. Egy irodában felejtett égő gyertya, vagy a felügyelet nélkül hagyott adventi koszorú nagyon gyorsan óriási tüzet okozhat. Ha egy felügyelet nélkül hagyott égő gyertya eldől, mindent meggyújt maga körül a tűz pedig villámgyorsan terjed.

Akár mi magunk készítjük el az adventi koszorút, akár készen vásároljuk azt, a legfontosabb, hogy a gyertyák alatt ne legyen éghető alátét.

Igaz, ma már nem díszítünk égő gyertyával karácsonyfát, ám egy nem biztonságos fényfüzér is lehet tűzveszélyes.

Ha tüzet észlelünk, első dolgunk az áramtalanítás, ez a legfontosabb teendőnk.

A következő szabályok betartásával sok kellemetlenségtől és anyagi kártól kímélhetjük meg magunkat.

Az adventi koszorút ne tegyük az ablakba a függöny, vagy egyéb éghető anyag, textília közelébe. A legbiztosabb megoldás, ha csak akkor ég a koszorún a gyertya, amikor a szobában tartózkodunk.
A műfenyőre egyáltalán ne tegyünk gyertyát.
A füzérek vásárlásakor csak megbízható helyről vásároljunk és a fényforrásokat gondosan húzzuk ki a konnektorból, ha nem vagyunk otthon.
A gyerekekkel beszélgessünk arról, mi a teendő tűz esetén, tanítsuk meg nekik, vagy írjuk fel jól látható helyre mi a segélyhívó telefonszám. (112)
A karácsonyfát a lehető legkésőbb szerezzük be és az ünnepig tároljuk hideg helyen, nehogy az ágai és a levelei kiszáradjanak. Díszítéskor stabilan rögzítsük!

A tüzek korai észlelésének legjobb módja, ha beszerzünk egy füstérzékelőt, ennek előnyeiről már korábban írtunk a hajraegeszseg.hu oldalain.

A biztonságos ünnepváráson kívül figyeljünk a fűtőberendezések rendszeres ellenőrzésére, használjunk szén-monoxid-érzékelőt. Vigyázzunk magunkra, egymásra és értékeinkre!

Meghitt adventi készülődést kívánok és biztonságos ünnepvárást, ünneplést.

Őszi lakástrendek és lakásdekorációk

Ahogy minden évnek, úgy minden évszaknak is megvannak a maga trendjei. Hamarosan közeleg az ősz, ami magával hozza egyedi stílusjegyeit, és színeit. Az alábbi cikkben néhány nyár végi beltéri stílust, lakberendezési tippet nézhetünk meg, amellyel otthonosabbá tehetjük környezetünket.

A kapor, mint gyógyhatású növény

A kapor mindenki számára ismerős, hiszen a magyar konyhában elengedhetetlen fűszer. Pedig nem csak fűszernövény, hanem számos gyógyhatással bíró zöldellő.

A zene hatással van a növényekre

Bár a növények nem rendelkeznek kifejezetten a hangok érzékelésére alkalmas szervvel, a hanghullámokat tökéletesen érzékelik. A hanghullámok rezgései pedig a megfigyelések szerint felgyorsítják az úgynevezett protoplazmatikus mozgást, amely fokozza a növények sejtalkotását. Ez pedig hatással van a növények egész rendszerére, így az ásványi anyag tartalom is megnövekedhet a stimuláció hatására, így erősebb és nagyobb lesz a zenehallgató növény.

Hova vihetjük a megunt könyveinket, ha kell a hely az újaknak?

Ha úgy gondoljuk, hogy mi már nem fogjuk elolvasni a régi könyveinket, attól még ne dobjuk ki ezeket, hiszen más örülni fog nekik.

Mi mindenre jó a körömvirág?

A körömvirág az egyik legsokoldalúbb gyógynövényünk. A középkorban gyógyító csodanövénynek tartották, amely télen-nyáron, kívül-belül szolgálja egészségünket.