Menü

Elhízott, túlsúlyos kamaszok

Nemrégiben - pár hete – olvastam a szomorú statisztikát, mely szerint ötszörösére nőtt az elhízott kamaszok száma Magyarországon. Tessék? Erre az adatra felkaptam a fejem.

A Semmelweis Egyetem kutatása szerint az elmúlt tíz évben ötszörösére nőtt a korosztályban a kövérek aránya Magyarországon.

Gyermekkorban az esetek kevés százalékában áll csak valamilyen betegség az elhízás hátterében, a nagyobb részben a genetikai adottság és különösen az életmód az, ami ezért az aggasztó állapotért felelős. Az egyik legfőbb probléma, hogy a gyerekként elhízottaknak ötször nagyobb az esélyük arra, hogy felnőttkorukban is túlsúlyosak lesznek.

A probléma megoldásához minden szülőnek fel kell tennie önmagának a kérdést, hogy hol és hogyan, mit étkezik a gyermek? Mennyit mozog egy héten, sportol eleget? A gyerekkori és elhízás világszerte népbetegségnek számít, pedig megelőzhető lenne a helyes életmódbeli szokások kialakításával. A helyes életmód tanulása már gyerekkorban el kell, hogy kezdődjön és legfőképp szülői példamutatással, hiszen hiába papol az anyuka vagy apuka arról, hogy mit kellene enni és mennyit kéne mozogni, ha közben ők maguk sem folytatnak ilyen életmódot és nem sportolnak.

A szülői példamutatás a leghatékonyabb eszköz. Mondhatok szülőként bármit, a gyerekem abból fog tanulni, amit otthon lát és megtapasztal.

Az elhízás már ott kezdődik, hogy eleve sokaknál nem megfelelően indul a nap.

A mai tizenévesek sajnos hajlamosak kapkodva táplálkozni, kihagyni a reggelit, „futtában” bekapni valamit, gyorséttermekbe járni, energiaitalokat és cukros üdítőket fogyasztani, emellett tisztelet a kivételnek én középiskolai tanárként és háromgyerekes anyukaként azt látom, hogy olykor bizony lusták is.

Előszeretettel ülnek naphosszat a tévé, számítógép előtt, szívesen nyomkodják a telefont, tabletet, arról nem is beszélve, hogy kamaszokként elkezdenek dohányozni is a haverok példáját követve. Sok szülő ráhagyja a gyerekre ezt a fajta viselkedést és életmódot ahelyett, hogy segítené ennek megváltoztatásában.

Ragaszkodjunk hozzá, hogy reggelizzen pár falatot a gyerek, csomagoljunk neki tízórait és uzsonnát, járassuk sportkörökbe, vagy vegyük rá, hogy hétvégén töltsön el több időt a szabad levegőn. Egy kamasz nem feltétlen a szüleivel fog hosszú sétákat tenni a friss levegőn, de szívesen elmegy mondjuk a barátaival biciklizni.

A gyerekkori elhízás egyik fő oka a kevés alvás is. Ügyeljünk arra, hogy gyermekünk eleget aludjon. A keveset alvók rosszabbul teljesítenek, magasabb a testzsírszázalékuk. Fontos az éjfél előtti elalvás fontos, mert így választódnak ki a növekedéshez fontos hormonok.

A kamaszok elhízásának aggasztó jelensége ellen szeptember 21-től a gyerekeknek és szüleiknek szóló ingyenes tanácsadással próbál segíteni a tanintézmény II. sz. Gyermekgyógyászati Klinika Életmód Ambulanciája. Az ellátás során szakorvos, dietetikus, gyógytornász és pszichológus is segíti a programban résztvevőket.

A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.

Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.