Menü

Elhízott, túlsúlyos kamaszok

Nemrégiben - pár hete – olvastam a szomorú statisztikát, mely szerint ötszörösére nőtt az elhízott kamaszok száma Magyarországon. Tessék? Erre az adatra felkaptam a fejem.

A Semmelweis Egyetem kutatása szerint az elmúlt tíz évben ötszörösére nőtt a korosztályban a kövérek aránya Magyarországon.

Gyermekkorban az esetek kevés százalékában áll csak valamilyen betegség az elhízás hátterében, a nagyobb részben a genetikai adottság és különösen az életmód az, ami ezért az aggasztó állapotért felelős. Az egyik legfőbb probléma, hogy a gyerekként elhízottaknak ötször nagyobb az esélyük arra, hogy felnőttkorukban is túlsúlyosak lesznek.

A probléma megoldásához minden szülőnek fel kell tennie önmagának a kérdést, hogy hol és hogyan, mit étkezik a gyermek? Mennyit mozog egy héten, sportol eleget? A gyerekkori és elhízás világszerte népbetegségnek számít, pedig megelőzhető lenne a helyes életmódbeli szokások kialakításával. A helyes életmód tanulása már gyerekkorban el kell, hogy kezdődjön és legfőképp szülői példamutatással, hiszen hiába papol az anyuka vagy apuka arról, hogy mit kellene enni és mennyit kéne mozogni, ha közben ők maguk sem folytatnak ilyen életmódot és nem sportolnak.

A szülői példamutatás a leghatékonyabb eszköz. Mondhatok szülőként bármit, a gyerekem abból fog tanulni, amit otthon lát és megtapasztal.

Az elhízás már ott kezdődik, hogy eleve sokaknál nem megfelelően indul a nap.

A mai tizenévesek sajnos hajlamosak kapkodva táplálkozni, kihagyni a reggelit, „futtában” bekapni valamit, gyorséttermekbe járni, energiaitalokat és cukros üdítőket fogyasztani, emellett tisztelet a kivételnek én középiskolai tanárként és háromgyerekes anyukaként azt látom, hogy olykor bizony lusták is.

Előszeretettel ülnek naphosszat a tévé, számítógép előtt, szívesen nyomkodják a telefont, tabletet, arról nem is beszélve, hogy kamaszokként elkezdenek dohányozni is a haverok példáját követve. Sok szülő ráhagyja a gyerekre ezt a fajta viselkedést és életmódot ahelyett, hogy segítené ennek megváltoztatásában.

Ragaszkodjunk hozzá, hogy reggelizzen pár falatot a gyerek, csomagoljunk neki tízórait és uzsonnát, járassuk sportkörökbe, vagy vegyük rá, hogy hétvégén töltsön el több időt a szabad levegőn. Egy kamasz nem feltétlen a szüleivel fog hosszú sétákat tenni a friss levegőn, de szívesen elmegy mondjuk a barátaival biciklizni.

A gyerekkori elhízás egyik fő oka a kevés alvás is. Ügyeljünk arra, hogy gyermekünk eleget aludjon. A keveset alvók rosszabbul teljesítenek, magasabb a testzsírszázalékuk. Fontos az éjfél előtti elalvás fontos, mert így választódnak ki a növekedéshez fontos hormonok.

A kamaszok elhízásának aggasztó jelensége ellen szeptember 21-től a gyerekeknek és szüleiknek szóló ingyenes tanácsadással próbál segíteni a tanintézmény II. sz. Gyermekgyógyászati Klinika Életmód Ambulanciája. Az ellátás során szakorvos, dietetikus, gyógytornász és pszichológus is segíti a programban résztvevőket.

Használt ruhát venni menő!

Sokan szeretik a használt ruha piacot, hiszen fantasztikus és egyedi darabok bújnak meg olykor-olykor a túrkálókban, ami manapság már egyáltalán nem kínos dolog.

Mi okozza az utazás utáni depressziót?

Tapasztalták már, hogy nyaralásból hazatérve szomorú hangulatuk lett? Ez az úgynevezett nyaralás utáni depresszió, amely egyáltalán nem ritka jelenség. Szerencsére az ilyenkor fellépő rosszkedv különböző módszerekkel enyhíthető.

Óvjuk okoseszközeinket, gyógyszereinket a melegtől!

Nem csak az emberek viselik nehezen a kánikulát, hanem a technológiai eszközök is megsínylik a szélsőséges időjárást. Az extrém időjárás nem csak az emberek életét nehezíti meg, de használati tárgyainkban is kárt tehet.

Kemping a kertben

Szeretnéd átélni egy kemping hangulatát, de nincs rá lehetőséged, hogy elutazz otthonról? Rendezz be a kertedben egy sátrat, és éld át otthonról a szabadban töltött éjszaka autentikus hangulatát, az otthon közelségének előnyeivel fűszerezve!

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.