Menü

Karácsonyi szokásaink

Ahány ház, annyi szokás, tartja a mondás, ami azért jó, mert ettől vagyunk különbözőek. Igaz ez az ünnepeinkre is, de vannak dolgok, amik egy adott ország ünnepi szimbólumai, sokszor pedig nem is tudjuk, hogy mi áll mögöttük.

Magyarországon, mint sok más területen is, az ünnepeink legtöbbször vallási alapúak. Gondolok itt arra, hogy keresztény szokás szerint járunk Húsvétkor, de karácsonykor is. Böjtölünk, vagy éppen falusi szokásainkat ültetjük át mindennapi városi életünkbe.

Ami a karácsony közeledtét jelzi, az a Luca nap. A monda úgy tartja, hogy december 13-án a sötétséggel Szent Luca boszorkánnyá alakul, és ez ellen kell védekeznünk. Jobban tesszük, ha ajtónk kulcslyukába fokhagymát dugunk, és seprűinket keresztbe tesszük. Ezen a napon nem szabad semmit sem kölcsönbe kérni, mert a végén még a boszorkány megkaparintja, de se varrni, se házimunkát nem szabad végezni, mert a házkörüli tyúkok nem fognak tojást adni. A Luca székéről se feledkezzünk meg, hiszen erre állva a templomban megláthatjuk a boszorkányt.

A karácsonyi asztal is egy szimbólum. A bejgli diója a család összetartására utal, és ez mellé a vacsora után egy almát is annyi felé szokás vágni, ahányan vannak az asztal körül, ezzel is az összetartozásra utalva. A régebbi időkben az asztalra kerülő ételeknek mágikus eredetet tulajdonítottak, gondolva itt a következő évi termés és az anyagi javak alakulását illetően. Halat a karácsonyi böjt miatti húsételek elhagyása miatt szervíroztak.

Az ünnepi időszak utáni napokról se feledkezzünk meg, hiszen itt a regölés, a borszentelés, vagy az aprószentek ünnepe is.

A regölést december 26-tól az Újévig tartják, regösök járják a házakat, énekelnek, jókívánságokkal látják el a ház népét, azért cserébe pedig adományt várnak. A borszentelés december 27-én tartandó, aminek menete az, hogy aznap minden család bort visz a templomba, hogy a pap megszentelje, hiszen ennek gyógyító, mágikus erőt tulajdonítanak. Szokás ilyenkor ebből a boroshordókba önteni, hogy a bor ne romoljon meg.

Az aprószentek ünnepével inkább a falusi emberek találkoznak, legalább is nálunk, a nagyvárosban valamiért nem került elő. Ezt december 28-án tartják, aminek az a lényege, hogy a családok érdekes módszerrel gondoskodtak gyermekeik egészségéről, azaz megvesszőzték őket. A mondás úgy szól, hogy minden fiú kisgyermek úgynevezett aprószent, akit a gyermekkorú Krisztus keresésekor Heródes megöletett.

A karácsonyi tizenkettedről is érdemes tudni, hiszen ez a karácsony és a vízkereszt közötti napokra szól. Ez szent időszaknak számít, emellett veszélyeket is rejt, mert rosszakaróink árthatnak, de halottaink is visszatérhetnek.

Vízkereszttel zárul az időszak, mely Jézus Krisztus megjelenésének és kinyilvánulásainak mozzanatait kapcsolja össze. Ez Magyarországon a farsangi időszak kezdetét is jelenti amellett, hogy ilyenkor szokás a fenyőt és a belőle szerteszét hulló tűleveleket a lakáson kívül helyezni.

Nagyon sok népi, vallási szokásunk van, melyet érdemes tartani, hogy gyerekeinknek átadhassuk, ezzel kultúránk is fennmaradjon.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Tatabánya látnivalói, nevezetességei

Amennyiben egyszerre vágyunk aktív, és nyugis pihenésre, de nem tudunk dűlőre jutni, hogy hová is utazzunk az országon belül, akkor tökéletes választás Tatabánya. Itt mindenki megtalálja a számításait, hiszen egymást váltják a jobbnál jobb látnivalók, rengeteg étterem, múzeum várja az idelátogatókat. A város mellett emelkedő Kő-hegyre felsétálva megcsodálhatjuk a Turulmadarat. Emellett pedig van egy-két kihívást jelentő túraútvonal is, ha valaki inkább ezeket keresi.

Koszos hatású farmer és cipő egy vagyonért?

A minap olvastam, hogy Jennifer Lopez egy piszkos, de elképesztően drága farmerban járta New York utcáit. A művésznőről tudjuk, hogy szereti kipróbálni és megmutatni az újabbnál újabb stílusirányzatokat, ám ezúttal lehet, hogy kicsit túllőtt a célon? Egy koszos farmerban járta New York utcáit, amelynek ára megdöbbentő.

Hogyan kell segítséget kérni a 112-es segélyhívón?

Bármikor kerülhet valaki olyan helyzetbe, hogy segélyhívást kelljen indítania, segítséget kelljen kérnie, vagy nyújtania, ehhez pedig fontos tudni, hogy milyen telefonszámot tárcsázzon és milyen módon kell a segélyhívást lebonyolítani. A 112-es számot és annak tárcsázását pedig már egészen kicsi gyermekeinknek is meg kell tanítanunk.

A majális története, jelentése

A tavasz egyik legkedveltebb ünnepe a majális, de sokan nincsenek tisztában azzal, hogy honnan is ered ez a szokás, illetve hogy mit jelent a szó. Ebben a cikkben bemutatom az ünnepet, így megtudhatjátok, hogy mit ünneplünk ezen a napon, illetve azt, hogy mikor van, valamint, hogy hogyan forrt egybe a munka ünnepével.