Menü

Kutyás szilveszter

Akinek háziállata van, nem csak szórakozásképpen kell, hogy gondoljon rá, hanem felelősséggel is tartozik iránta, vigyáznia kell rá, és ez fokozottan érvényes a szilveszter alkalmával.

Személy szerint nem vagyok egy tűzijáték rajongó, nem kedvelem a puffogást, a durrogtatást, nem élvezem a színes, hangos égi parádét. Ez mindenkinél egyéni ízlés kérdése. Sok évig volt egy betanított, őrző-védő foglalkozásokon, csibészelésen kitűnően teljesítő ónémetjuhászunk. Rendkívüli intelligenciával és szeretettel rendelkezett. Lőttek a feje mellett, átugrott, átmászott volna mindenek, ha azt kértük volna tőle, bármikor, bármilyen veszély esetén ő ott termett és rendelkezésünkre állt.

Nem munkakutya volt, hanem családtag. Mégis egyik szilveszterkor egy pillanat erejére kiengedtük a házból, hogy elvégezze a dolgát, és félelmében nem volt akadály a 2 méteres kerítés. Hiába a gazda, a biztos pont hívó szava, ő elment. Hónapokig kerestük, üzemanyagot, időt, energiát, pénzt nem sajnálva mentünk, minden telefonra ugrottunk, de nem lett meg. Az eset több szempontból is tanulságos volt.

Egyrészt fájdalmas, mert elvesztettünk egyet közülünk és ezt valahogy fel kellett dolgozni, és nekünk nem ment egyszerűen, mivel ő a barátunk és életünk része volt. Másrészt egy életre megtanultuk, hogy ezen a napon egészen máshogyan kell viszonyulni egy állathoz, hogyan kezeljük félelmét.

A kutya viszonya a szilveszteri hajszával az esetek nagy többségében félelemmel telik. Mint tudjuk, a kutyák rendkívüli hallással rendelkeznek, számukra a hallás életük minden egyes másodpercét meghatározza, nem tudják kikapcsolni, álmukból is felugranak a zajokra. Emellett szaglásuk is igen kifinomult, a tűzijáték nem csak a hanghatásaival zavarja őket, hanem a vele járó kellemetlen, égett is szag is félelmet kelthet.

A kutya félelmének jelei lehetnek az étvágytalanság, a túlzott lihegés, a remegés, kitágult pupillák, a le-fel rohangálás, a behúzott farok, a szélesre nyitott száj. A tünetek jelentkezésénél a gazdinak, be kell avatkoznia, hogy nagyobb baj ne történjen. Sajnos, minden túlzás nélkül, egy nagyobb, hosszabb stressz a kutya életébe is kerülhet.

Mit tudunk ellene tenni?

Először is, mindig, minden esetben pórázon közlekedjünk vele, még ha csak a kertbe is visszük ki egy fél percre. Legyünk mellette, igen, a mellékhelyiségbe is követni fog minket, de ez ilyenkor teljesen normális. Sugározzunk feléjük nyugalmat, simogassuk, beszéljünk hozzá. Csukjuk be az ajtókat, ablakokat, ha nem gond, engedjük le a redőnyöket, ezzel a zajszintet és a fényeket is csökkenthetjük.

A jutalomfalatok, vagy kis finomságok elterelik az állat figyelmét, az étellel megtölthető „kong” egészen jó választás, hogy a kutya orra a jó illatot kövesse egy kis ideig. Mindig legyen friss víz kihelyezve, mert ilyenkor hajlamosak a nagy lihegésben dehidratálódni. Kapcsolhatunk tévét, rádiót, ami szintén elnyomja egy kicsit a zajt. Amennyiben a kutya extrém félős, mindenképpen konzultálni kell az állatorvossal, mivel már kaphatóak olyan készítmények, amik az állat lenyugtatásához használnak, de ezt kizárólag orvosi felügyelet mellett szabad alkalmazni.

Az emberi szervezet nyugtatására használható nyugtatók, vagy recept nélkül kapható tabletták nem alkalmasak a kutyák nyugalmi állapotának stabilizálására, szóval ne etessük ebünket a mamának felírt nyugtatóval.

Minden szilveszter a kutyásoknak egy tortúra, de felelős gazdiként sok mindent tehetünk, hogy kutyánk ne féljen annyira, és ne feledjük, ha mellette maradunk, tudni fogja, hogy bennünk bízhat, és könnyebben át fogja vészelni a hangos estét.

Régi húsvéti szokások

A húsvét a kereszténység egyik legjelentősebb ünnepe. Ma már inkább a tavaszvárás, és a tavasz eljövetelének jele, amelyet március vagy április hónapban (a Hold állásának megfelelően) tartanak, és sokaknál vallástalan jelentéssel bír. Azonban az ünnephez rengeteg régi (ma már vicces) hagyomány kapcsolódik, amelyek közül olvashatunk néhányat ebben a cikkben.

Ugye nem vesz senki élő nyuszit/csirkét/kacsát húsvétra ajándékba?

Ugye nem vesz senki élő nyuszit/csirkét/kacsát húsvétra ajándékba? Plüss nyuszi/csirke/kacsa vagy csoki nyuszi/csirke/kacsa a tökéletes választás! – olvasom az egyik állatvédő egyesület facebook oldalán és megmondom őszintén teljes mértékben egyetértek a felhívásukkal!

Munkahelyi motiváció?

Minden vezető sikeres cégre és lelkes munkatársakra vágyik, akik szakmailag kiválóak és minden nap a legjobb formájukat hozzák. A valóság azonban nem ilyen egyszerű. Még a legjobbnak tűnő munkatárs esetében sem lehetünk teljesen biztosak abban, hogy ugyanolyan teljesítményt nyújt napról-napra, és mindig maximálisan eltökélt. Jó hír, hogy vezetőként nagyban befolyásolhatjuk, hogy egy dolgozó mennyire tudja és akarja kihasználni tehetségét! Lássuk, hogyan!

8 különleges és elragadó húsvéti tradíció a világ különböző tájairól

Itthon a locsolkodás, rokonlátogatás, családi körben elfogyasztott finom ételek és természetesen a tojásfestés. Ezek mindenki számára jól ismert húsvéti tradíciók, azonban más nemzeteknél eltérő szokások uralkodnak, ismerjük meg ezeket is!

Jön a gofri világnapja!

Édes emlékezésre hívjuk a kedves olvasókat! Már meg sem lepődünk az abszurdabbnál abszurdabb világnapokról olvasva, de most tegyünk egy kivételt és beszéljünk arról, hogy március 25-én van a gofri világnapja!