A kötőhártya gyulladás tünetei, kezelése
- Dátum: 2023.01.08., 06:46
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- allergia, antibiotikus, bakteriális fertőzés, felső légúti betegség, felülfertőződés, fertőzés, gyulladás, irritáció, könnyezés, kötőhártya, szem, szemcsepp, szemkenőcs, szúró érzés, váladékozás, vírusos fertőzés, viszketés
Igazi téli betegségnek számít a kötőhártya megbetegedése, de ennek is többféle típusa van, nem mindegy melyikkel találkozunk, és hogyan kezeljük.
A kötőhártya a szem fehérjéjét és a szemhéjak belső felét körülölelő, erekkel átszőtt hártya. Amikor ez valamiért gyulladásba kerül, kellemetlen tüneteket okozva megnehezíti mindennapjainkat. Nem mindegy, hogy mitől gyullad be, lehet bakteriális, vírusos fertőzés, esetleg allergiás reakció is, de ide soroljuk azt is, amikor a szem szárazsága okoz irritációt.
A kötőhártya gyulladás, latin nevén conjuctivistis tünetei közé sorolhatjuk a szem viszketését, szúró érzést, könnyezést, váladékozást, szárazság érzetet, piros, véreres kinézetet.
Vírusos fertőzésnél sokszor kíséri felső légúti megbetegedés, vagy éppen lehet az a kiváltó ok is. Sokszor előfordul, hogy egy makacs arcüreg-, vagy fülgyulladás nem gyógyul, nem ürül ki rendesen az arc és homlok üregeiből a váladék, vagy éppen egy köhögéses kór során megfertőződik a szem. Fontos odafigyelni a kéz higiéniájára, mivel egy orrfújás, vagy köhögés utáni szemdörzsölés már elegendő is lehet egy átfertőződésre.
Az ilyen betegeknek ügyelni kell arra, hogy ez a fajta nyavalya másra is igen ragályos lehet, így kerülni kell a bőrkontaktust és amennyiben szemükhöz nyúlunk, utána semmihez ne érjünk, csak egy alapos kézmosás után. A baktérium okozta gyulladás addig fertőz, amíg a szem váladékozik, illetve az antibiotikum elkezdésétől számított 24 órán belül. A vírusos betegség már keményebb dió, mivel az egészen addig terjedhet másra is, amíg a páciensnek bármilyen erre jellemző tünetei vannak.
Néhány ilyen szembetegség nem fertőz, mint például az allergia általi gyulladás, ezt általában szénanátha, a természetben előforduló pollenek okozzák. Másik ilyen fajtája, amit bármilyen anyag okozhat, ami a szembe kerül, mint a klóros medence víz, vagy egy régen tisztított légkondicionáló berendezés alatti munkavégzés.
Diagnosztizálását mindig orvosra kell bízni, egy úgynevezett réslámpával végzett biomikroszkópos vizsgálattal könnyen kideríti, hogy milyen típusú bajjal van dolgunk. Ez a vizsgálat arra is rámutathat, ha valamilyen komolyan látásszervi megbetegedés áll a háttérben.
A heveny, bakteriális fertőződés esetén széles spektrumú antibiotikus szemcseppet vagy kenőcsöt írnak fel, mely azonnal elkezd munkálkodni, mivel lokálisan, azaz helyileg alkalmazandó. A vírusos fajtánál is szokták javasolni az antibiotikumos kezelés, mivel a gyulladás könnyen felülfertőződhet, így tovább tart a gyógyulás. Az allergiás tünetek kezelésére már sokféle, vény nélkül is kapható szemcsepp létezik, de nem mindenkinek sikerül elsőre megtalálni azt, amelyik hatásos is lesz.
Ebben az esetben érdemes a szemet többször tiszta kézzel és tiszta vízzel lemosni, mivel így a szempillán megtapadó pollenek kevésbé jutnak be a szembe. A szárazság okozta irritációnál a műkönny nevű cseppek sokat segíthetnek, de a modern orvosi technológia már különböző kezelésekkel is tud javítani a problémán.
Amikor a kötőhártyánk begyullad, keressünk fel orvost, aki a helyes diagnózis felállítás után megkezdi a kezelést, ezzel megelőzve a továbbfertőződést és hamarabb elköszönhetünk a kellemetlen tünetektől is, így másokat sem fertőzünk meg.
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.