Menü

Szemkímélő tippek monitorhoz

A monitor és a szem egészsége között lévő összefüggés miatt talán még sosem volt aktuálisabb téma a szemünk védelmének megőrzése. Szakemberek szerint a fokozott számítógép-használat, nem megfelelő monitor-vagy székbeállítás szemfáradtságot, szemizom gyengeséget, homályos látást, szemszárazságot, fejfájást és egyéb panaszokat okozhat.

Az emberek manapság folyamatosan képernyőket néznek: munkahelyeiken számítógépet használnak, mobiltelefonokat néznek, MP3-lejátszókba bámulnak, GPS navigációs rendszereket figyelnek és digitális fényképezőgépek képernyőit szemlélik. Egy ilyen nap jelentősen kifáraszthatja a szemeinket. A hangsúly a megelőzésen van, sokat segít a védőszemüveg viselése, illetve, ha alacsony sugárzású LCD képernyőt használunk!

A képernyőről nem jó, ha más fény is visszaverődik (pl. lámpa, ablaküveg) és mindig ügyeljünk arra, hogy megfelelő távolságot tartsunk a monitortól! Ideális esetben ez minimum 45 cm. Ha a monitor nincs jól beállítva, az egészségügyi problémákat okozhat, ha ugyanis túl alacsonyan van, az nyaki fájdalmat, ha pedig túl magasan, az agyi oxigénellátási zavarokat okoz.

A fényerősség sem mindegy, amennyiben a monitor túl világos, káprázni fog a szemünk, ha túl sötét, hamar elfárad. A túl kicsit betűtípus olvasása is kifárasztja a szemet, ezért monitorhasználat közben óránként 10 percre pihentetni kell a szemeinket, vagy érdemes szemtornát végezni: félóránként - de legalább óránként - lassan hunyjuk le a szemeinket, és szemhéjunk mögött végezzünk körkörös szemmozgásokat, majd nyissuk ki a szemünket, és fókuszáljunk egy távoli, majd egy közeli tárgyra. Mindezt ismételjük el legalább tízszer.

Szemszárazság, szemfáradtság ellen a különböző szemcseppek is sokat segítenek, illetve olyan étrendkiegészítők fogyasztása, mint például az A-vitamin, mely védi a szem egészségét, de jótékony hatásúak a halfélék, a tojás, a máj - ezek mindegyike gazdag A-vitamin-forrás.

Létezik ma már szemkímélő monitor, mely olyan technológiákkal és funkciókkal, önműködő beállításokkal rendelkezik, amelyek megpróbálják megelőzni a szem elfáradását.

Ezeken a monitorokon egy időzítő is található, amely emlékeztet arra, hogy időnként álljunk fel a monitor elől és pihentessük a szemünket, de ezt funkció híján a telefonunk emlékeztetőjébe is beállíthatjuk.

Amennyiben a szemkímélő tippek ellenére is homályosan látunk, fáradtak a szemeink vagy egyéb problémát, látáshibát, szemszárazságot tapasztalunk, mindenképp érdemes szemészhez fordulni. Amennyiben nincsenek ilyen tüneteink, akkor se feledkezzünk meg a rendszeres orvosi kontrollról, pláne, ha számítógépes munkát végzünk.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.