Menü

Szemkímélő tippek monitorhoz

A monitor és a szem egészsége között lévő összefüggés miatt talán még sosem volt aktuálisabb téma a szemünk védelmének megőrzése. Szakemberek szerint a fokozott számítógép-használat, nem megfelelő monitor-vagy székbeállítás szemfáradtságot, szemizom gyengeséget, homályos látást, szemszárazságot, fejfájást és egyéb panaszokat okozhat.

Az emberek manapság folyamatosan képernyőket néznek: munkahelyeiken számítógépet használnak, mobiltelefonokat néznek, MP3-lejátszókba bámulnak, GPS navigációs rendszereket figyelnek és digitális fényképezőgépek képernyőit szemlélik. Egy ilyen nap jelentősen kifáraszthatja a szemeinket. A hangsúly a megelőzésen van, sokat segít a védőszemüveg viselése, illetve, ha alacsony sugárzású LCD képernyőt használunk!

A képernyőről nem jó, ha más fény is visszaverődik (pl. lámpa, ablaküveg) és mindig ügyeljünk arra, hogy megfelelő távolságot tartsunk a monitortól! Ideális esetben ez minimum 45 cm. Ha a monitor nincs jól beállítva, az egészségügyi problémákat okozhat, ha ugyanis túl alacsonyan van, az nyaki fájdalmat, ha pedig túl magasan, az agyi oxigénellátási zavarokat okoz.

A fényerősség sem mindegy, amennyiben a monitor túl világos, káprázni fog a szemünk, ha túl sötét, hamar elfárad. A túl kicsit betűtípus olvasása is kifárasztja a szemet, ezért monitorhasználat közben óránként 10 percre pihentetni kell a szemeinket, vagy érdemes szemtornát végezni: félóránként - de legalább óránként - lassan hunyjuk le a szemeinket, és szemhéjunk mögött végezzünk körkörös szemmozgásokat, majd nyissuk ki a szemünket, és fókuszáljunk egy távoli, majd egy közeli tárgyra. Mindezt ismételjük el legalább tízszer.

Szemszárazság, szemfáradtság ellen a különböző szemcseppek is sokat segítenek, illetve olyan étrendkiegészítők fogyasztása, mint például az A-vitamin, mely védi a szem egészségét, de jótékony hatásúak a halfélék, a tojás, a máj - ezek mindegyike gazdag A-vitamin-forrás.

Létezik ma már szemkímélő monitor, mely olyan technológiákkal és funkciókkal, önműködő beállításokkal rendelkezik, amelyek megpróbálják megelőzni a szem elfáradását.

Ezeken a monitorokon egy időzítő is található, amely emlékeztet arra, hogy időnként álljunk fel a monitor elől és pihentessük a szemünket, de ezt funkció híján a telefonunk emlékeztetőjébe is beállíthatjuk.

Amennyiben a szemkímélő tippek ellenére is homályosan látunk, fáradtak a szemeink vagy egyéb problémát, látáshibát, szemszárazságot tapasztalunk, mindenképp érdemes szemészhez fordulni. Amennyiben nincsenek ilyen tüneteink, akkor se feledkezzünk meg a rendszeres orvosi kontrollról, pláne, ha számítógépes munkát végzünk.

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?