Menü

Süss olaj nélkül!

Persze, mindenki szereti a frissen sült rántott húst vasárnap délben, egyenesen a tűzhelyről, ahogy a fánkot is, lángost, fasírtot, bundáskenyeret…azonban bő olajban sütni nem a legegészségesebb, mégsem kell lemondanunk az imádott ételekről. Mutatjuk az egészségesebb, alakbarát megoldásokat!

Rossz hír tudom, de a rántott, olajban sült ételek nem tartoznak az egészséges kategóriába, sőt sajnos kifejezetten egészségtelennek számítanak. (Ez persze nem jelenti azt, hogy sose ehetünk ilyesmit) viszont arra felhívnám a figyelmet, hogy léteznek olyan módszerek, amihez tizedannyi olaj sem kell és mégis ropogós friss rántotthúst, bundáskenyeret, fasírtot, hagymakarikákat, rántott sajtot vagy zöldségeket kapunk.

Hogyan süssünk olaj nélkül?

Egyszerűen. Olaj nélkül. Bundázott zöldségek is készülhetnek olajsütő nélkül, mert ismertek ma már az olaj nélküli fritőzkészülékek is, amelyek gyakorlatilag minisütőként szolgálnak minimális olaj használatával, ám ehhez nem kell feltétlen megvásárolni egy ilyen gépet, a gáz vagy villanysütő is tökéletesen megteszi.

Miért érdemes kipróbálni a sütőben sütést?

Nemcsak egészségesebb lesz így az étel, hanem megspórolhatjuk a tűzhely melletti ácsorgást és az olajszag órákig történő szellőztetését, elszívását.

A sütőben sült rántott ételek szárazabbak?

Van, aki szerint szárazabbak így az ételek, de nem feltétlen kell, hogy így legyen.

- Ha zsírosabb húst választunk, például csirkecombot, csirkecombfilét, akkor nem érezzük száraznak az ételt sütőben elkészítve sem.

- Ha a húsokat jól bepácoljuk, vagy előző este tejbe áztatjuk, netán sütés előtt egy kis joghurttal megkenjük és így tesszük sütőbe, akkor szintén nem szárad ki.

- A morzsát készíthetjük hagyományos panírból, de érdemes kipróbálni a darált zabpelyhet, vagy zabkorpát is, melytől ropogós és egészséges lesz az étel.

- Sokan keverik a morzsát egy kis kukoricaliszttel is, ez szintén ad ropogósabb textúrát.

- Sütéskor ne legyen a sütő túl forró, mert a hús könnyen kiszárad. Hasznos praktika, ha a sütő aljába öntünk egy deci vizet, ezzel is elkerülhetjük, hogy kiszáradjon az étel.

Hogyan süssünk sütőben?

A bepanírozott húst tegyük egy olajjal vékonyan megkent sütőpapírra úgy, vagy használjunk olajsprayt, megfújva a hússzeleteket. Én maga régóta veszem a boltban az üveges étolaj helyett az olívaolajjal töltött olajsprayt.

Édesség is készíthető így?

Igen, a bő olajban sült édességek is készíthetőek sütőben, például, ha a bő olajban sült fánk helyett sütőben megsült fahéjas almafánkot készítünk, garantáltan nem kell aggódnunk az alakunk és egészségünk miatt.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.