Okok, amiért használj határidőnaplót
- Dátum: 2023.01.13., 02:57
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- célkitűzés, énidő, határidőnapló, kézzel írás, kognitív folyamatok, kreativitás, napló, önfejlesztés, tervezés
Bármelyik papírboltban, kis üzletben, drogériákban kapható a kis füzet, amivel könnyebbé tehetjük életünket, és ott vannak az online naptárak is, de azt mondják, a sikeres emberek mégis kézzel írnak.
Megvan annak a kis a bája, amikor valaki a saját keze írását látja, és ennek komoly oka is van. A kézzel írott dolgok jobban bevésődnek a memóriába, mintha csak egy online jegyzetet használunk, viszont annak az előnye pedig az, hogy beállíthatunk emlékeztetőt egy adott eseményhez, így nagy valószínűséggel nem fogjuk elfelejteni, mert ott fog az arcunkba villogni a megadott napon. Ellenben van egy szuper tulajdonsága is a kis kézi füzetnek, mégpedig, hogy nem csak naplóként tekinthetünk rá.
A kicsit színesebb, motivációs szövegekkel ellátott naplókkal már önfejlesztést is gyakorolhatunk, és jobb kedvünk lesz, amikor a pozitív megerősítő mondatokat olvasgatjuk. A kézírásnak van még egy nagyon fontos funkciója. Amikor valamit levésünk a papírra, nem csak írunk, hanem kreatív munkát végzünk, az elme kognitív folyamataira is kedvezően hat. A kognitív folyamatok közé soroljuk az észlelést, érzékelést, a figyelmet, az emlékezetet és a képzeletet. Ezek mind befolyásolják a gondolkodásunkat. Az írást jobban megjegyzi az agyunk, mint a digitális szöveg olvasását.
A határidőnapló nem csak egy emlékeztető hely, hanem arra is szolgál, hogy terveket készítsünk, jegyzeteljünk, és mindezt visszalapozgatva újraolvashassuk. Sokkal átláthatóbb, és azt is meg tudjuk nézni, hogy egy adott kitűzött célt hogyan és milyen gyorsan sikerült teljesíteni. Volt erre egy tanulmány is, ami kimutatta, hogy azok az emberek, akik leírt célokkal rendelkeztek, 10-20 év múlva sokkal sikeresebbek voltak, mint azok, akik nem írták le őket. A tervek szövögetése, az álmodozás hasznos az életünk helyes mederbe való terelgetése miatt, de a fantáziánkat is stimulálja, ami pedig csak előre vihet minket. Akinek a fantáziája erősen működik, annak a kreativitása szárnyal, az pedig eredményességhez vezet. Így nyerhetünk egy kis énidőt is, hiszen az írogatással, rajzolgatással magunkkal foglalkozunk.
Az egyetemen, ahol tanultam, pszichológia előadáson elhangzott az oktatótól egy mondat, ami nagyon bevésődött az elmémbe. Azt mondta, hogy egy felnőtt ember nem élhet napló nélkül, mert elveszik a világban a rohanó élet okozta mindennapos információáradat miatt. Így a harmincas éveim közepén belátom, hogy sehol nem lennék a kis könyvem nélkül, mert a munkáimhoz tartozó információk, a gyerekeim napi szintű feladatainak követése, a családi és baráti ünnepek időpontjai mind ebben vannak feljegyezve.
Emellett persze van online naptáram is (sőt, több online naptárt is vezetek), de az inkább azért, mert annak megvan az az előnye, hogy megoszthatom másokkal, így nem csak nekem szól, hogy „fizesd be az iroda internet számláját”, hanem a kollégáknak is. Ezzel egyszerűbb a munka része, a főnök is könnyebben követi, hogy mit művelünk a cég falai között, és biztosan nem maradnak el egy feladat elvégzése sem, ha valamelyikünk kiesik egy betegség miatt. Én mégis mindenhova viszem magammal az „agyam” (én a külső agyamnak nevezem a naplóm), mert biztonságérzetet ad azzal, hogy bármikor előkereshetek bármit, amiről szó volt az elmúlt napok, hetek során.
A határidőnapló a tudatos tervezésre, a kreativitás fejlesztésére és a mindennapok megkönnyítésére való, amit minden sikeres embernek érdemes az életébe beiktatnia.
Túlfogyasztás vagy No-buy 2025?
A túlfogyasztás korunk egyik legnagyobb problémája, melynek száma országonként más és más. 2024-ben már május 25-én eljött a túlfogyasztás napja – ez azt jelenti, hogy kevesebb mint öt hónap alatt feléltük az egy évre elegendő erőforrásadagunkat. A kérdés az, miként csökkenthetjük az úgynevezett ökológiai lábnyomunkat.
Száraz január
Alkoholmentes italok, újévi fogadalmak, elhatározások és egy újabb kihívás: elindult a száraz január!
A projekció jelentése
A projekció pszichológiai mechanizmus, amely segít elkerülni a kellemetlen belső élményeket, érzéseket vagy konfliktusokat azáltal, hogy ezeket a saját magunkban érzett dolgokat a külvilágra vetítjük. Alapvetően arról van szó, hogy a bennünk lévő, elviselhetetlen indulatokat vagy félelmeket a másik személyre hárítjuk, miközben nem vesszük észre, hogy ezek valójában saját magunkban is jelen vannak.
A tanulási zavarok típusai
A tanulási zavarok komplex jelenségek, amelyek nemcsak a tanulásra, hanem a viselkedésre és a szociális interakciókra is hatással vannak. A cikk részletesen bemutatja a tanulási nehézségekkel küzdő gyermekek jellemző tüneteit, amelyek szoros összefüggésben állhatnak egymással.
A kutyatartás jelentősége a stressz kezelésében
A kutyatartásnak jelentős hatása van a stressz kezelésében. Az állatok jelenléte segít csökkenteni a stressz szintjét és fenntartani a mentális egyensúlyt. A kutyák nyugtató hatással vannak ránk, ugyanis csökkentik a szorongást és a feszültséget. Egy friss felmérés bemutatta, amit gazdiként már régóta tudunk: a házi kedvencként tartott kutyák is lehetnek pozitív hatással a mentális egészségre.