Menü

A helyes fogápolási szokások kialakítása gyermekkorban

Nem lehet szépíteni, gyermekeink fogápolási szokásai hagynak némi kívánnivalót maguk után, ezt pedig az jelzi, hogy szakemberek felhívták a figyelmet: rossz állapotban vannak a gyermekeink fogai. Már az iskolás éves gyerekek több, mint felének vannak fogproblémái Magyarországon, s a helyzet egyre romlik.

Három fiam van, s természetesen ők sem kivételek, nemrég a középsővel jártuk meg a fogorvost, de a nagynak is volt lyukas foga, sőt, a kétévesem is kezdi elbliccelni az alapos fogmosást. Kicsit megrágcsálja a fogkeféjét a jóízű gyermekfogkrémmel, s már szalad is tovább. A gyerekem, ha épp nem figyelek oda és nem állok a hátuk mögött, 20 másodperc alatt letudják a fogmosást (víz nélkül), de profik, mert arra ügyelnek, hogy a fogkeféjük nedves legyen, ha ellenőrzésre kerül a sor. Rajtunk, szülőkön múlik, hogy erre odafigyeljünk.

A szakemberek már sokszor megkongatták a vészharangot, hozzáteszem joggal, hiszen a gyermekkori fogápolásban rettentően el vagyunk maradva, pedig már a tejfogaknál meg kell kezdeni az alapos fogmosás technikájának elsajátítását.

Miért fontos a fogmosás a 6-12 éves gyermekek számára?

A fogmosás a gyermekek nap rutinjának részét kell(ene), hogy képezze. Bár a tejfogak előbb-utóbb kihullanak, ápolásuk mégis fontos, hiszen egyrészt, ha már kisgyerekkorban nem tanulják meg a helyes fogmosást és nem válik napi rutinná, akkor az a későbbiekre jelentősen kihat.

A tejfogak is szuvasodhatnak, fájhatnak és idő előtt sor kerülhet az eltávolításukra, amely gyermekeinknek nem egy kellemes élmény, arról nem is beszélve, hogy a tejfogak idő előtti elvesztése a többi fog torlódásához vezethet.

A fogmosásnak reggel felkelés után és este lefekvés előtt meg kell történnie, ebben a korban még szülői felügyelettel.

A fogmosást az életkornak megfelelő fogkefével kell végezni, később gyermekünk kipróbálhatja az elektromos fogkefét is. A fogtisztításhoz borsónyi mennyiségű fogkrémre van szükség és legalább arra, hogy két percen keresztül mossa a fogait.

Az ajánlott fluorid tartalom 1350 ppm és 1500 ppm között ajánlott!

A fogmosás után a gyermek nem nyelje le, hanem köpje ki a fogkrémet.

Szükség szerint használhatnak gyermekeknek való szájvizet, ma már sokféle termék van piacon.

Bár kétségtelenül nem a legnépszerűbb hely, de a fogorvoshoz is el kell vinni a gyerekeket, hogy ismerkedjenek a hellyel, az orvossal, a rendszeres fogászati szűrésekkel, így mutatunk nekik példát. Az első fogorvosi vizsgálatra érdemes mielőbb, akár már egyéves kor körül el lehet vinni a gyermeket.

Valószínűleg a gyerekeket nem egyszerű rávenni az alapos és helyes fogmosásra, de a cél az, hogy elsajátítsa a megfelelő fogápolási technikákat és ebben a szülőknek fontos következetesnek lenniük. Amennyiben a gyermekünk így is nehezen teljesíti az elvárt fogmosási rituálét, emlékeztessük bátran arra, hogy milyen negatív következményekkel járhat az elhanyagolt fogápolás.

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.