Trükkök, amikkel a koncentrációdat erősítheted
- Dátum: 2023.02.04., 03:17
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- B6-vitamin, energia, feledékenység, fizikai terhelés, gingko biloba, koncentráció, légzőgyakorlat, összpontosítás, rekreáció, relaxáció, rendszeres mozgás
Milyen sokan ismerjük azt, hogy bizonyos helyzetekben 10-15 percnél tovább nem tudunk valamire összpontosítani, de azt is, amikor beszél hozzánk valaki, mégsem halljuk a szavait, mert egészen máshol kalandoznak a gondolataink. Íme, néhány trükk, amivel segíthetünk magunknak, hogy könnyebben oda tudjuk figyelni a dolgainkra.
Az első és legfontosabb a megfelelő minőségű és mennyiségű pihenés. Beszélhetünk itt alvásról, ami nem csak a testünket pihenteti, hanem agyunkat is kikapcsolja éjszakára, viszont napközben is be lehet iktatni egy kis pihenő időt. Nem kell feltétlenül aludni, hanem csak csukott szemmel légzőgyakorlatokat végezni, vagy egy kis relaxációs zenét hallgatni. Például telefonon keresztül már elérhetőek relaxációs hanganyagok is, amik segíthetnek kikapcsolódni a környezetünkből. Szerencsére a multi cégek már felfedezték ebben a lehetőséget, egyre több rekreációs vagy relaxációs termet biztosítanak, hogy a cégnél dolgozók kiengedhessék a gőzt.
A második, hogy helyesen táplálkozzunk. Itt nem csak az a lényeg, hogy mit eszünk, hanem az is, hogy mikor mit eszünk. A mondás úgy tartja, hogy reggelizz, mint egy király, ebédelj, mint egy polgár és vacsorázz, mint egy koldus. Gondoljunk erre úgy, hogy ha reggel feltöltjük szervezetünket energiadús, magas rosttartalmú ételekkel, italokkal, gyümölcslevekkel, akkor lesz erőnk munkába állni, és nem arra fog figyelni a szervezet, hogy éhes.
Ebédnél viszont az a fontos, hogy ne együk túl magunkat, mivel utána nagyjából azonnal érkezik a „kajakóma”, amikor annyira tele van a gyomrunk, hogy az egész testünk azon dolgozik, hogy lebontsa, ettől pedig elálmosodunk. Vacsorára pedig nem szabad leterhelni, mert a szervezetnek ilyenkor érdemes kiürülnie, lenyugodnia. Vannak bizonyos ételek, melyek serkentőleg hatnak elménk működésére. Ide sorolhatjuk a csonthéjasokat, magvakat, dióféléket, hiszen magas antioxidáns tartalmuk miatt jótékony hatással bírnak, emellett érdemes sok halat is fogyasztani, mivel a bennük található omega-3 zsírsavak az agy működésének egyik legfontosabb kulcsai.
A harmadik pedig az, hogy mozogjunk. Rendszeresen, naponta mozogjunk. Napi 20 perc elég is lehet, és nem kell minden reggel konditerembe rohanni, persze ez is lehet egy megoldás. Egy kis séta a friss levegőn, vagy 20 perccel előbbi ébredés, és kis átmozgatás már energiákat fog felszabadítani, ami hasznunkra válhat a nap során. Nem csak koncentrálni segít majd, de az állóképességünket is növeljük, jobban fogjuk bírni a fizikai terhelést is.
Végül pedig segíthetünk azzal, hogy olyan vitaminokat, gyógynövényes pirulákat, teákat fogyasztunk, amik támogatják a mindennapi stresszes helyzetek leküzdését. Ilyen a B6-vitamin, ami nemcsak a figyelmet és a koncentrációt javítja, hanem a tervezési képességekre is pozitív hatást gyakorol. A gingko bilobát nevezik az agy doktorának, kutatások kimutatták, hogy pozitívan hat a koncentrációra és a memóriára is.
Ahhoz, hogy hatékonyak lehessünk, ne felejtsünk el semmit, koncentrálni tudjunk feladatainkra, nem csak az agyunkat kell karbantartani, hanem testünket is. Táplálnunk kell, pihentetnünk kell és mozgatnunk kell, egészségesebben és könnyebben kezeljük a mindennapokat is.
Mire figyeljenek a cukorbetegek karácsonykor?
Mit tehet, aki betegség miatt nem fogyaszthat kedvére az ünnepi ínycsiklandó falatokból, édességekből?
Elalvás előtti rángatózás okai
Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.
Hogyan és milyen első autót válasszunk?
Sokak életében adódik, hogy életük első autóját kell megvenniük. Lehet ez hobbiból, munka vagy éppen napi ingázás miatt. Izgalmas, ugyanakkor kihívást jelentő döntés, amely viszonylag hosszú időre is szólhat. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan választhatunk magunknak jó első járművet.
Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?
Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?
Téli depresszió és a fényhiány
A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?