Menü

A toxikus kapcsolatok jellemzői

Még a legjobb kapcsolatokban is vannak nehéz periódusok. Nehézségekbe ütközhetünk a szüleinkkel, a testvéreinkkel, a hitvesünkkel. De ezek miatt nem érnek véget kapcsolatok. Ha egy kapcsolat egy konfliktushelyzeten együtt megy át, még ha az zűrös is, akár javíthatja is az adott kapcsolatot. De ha egy kapcsolat valóban mérgező, építkezni nem lehet belőle, viszont ha benne maradunk, sokat veszíthetünk. De hogyan mondható meg, hogy egy kapcsolat toxikus, vagy csak megvannak a maga hullámvölgyei, és egyébként rendben működik?

Érzelmi bántalmazás

Ha az érzelmi bántalmazás jelen van a kapcsolatban, az biztosan nem egy komplikált időszak része, hanem egy toxikus kapcsolat. Az egymást szerető emberek bár olykor hirtelen felindulásból mondhatnak egymásnak bántó dolgokat, amelyek fájdalmasak is lehetnek, de általában nem ez a jellemző. Ezek mindössze különálló kis incidensek.

Ezzel ellentétben az érzelmi bántalmazás más. Ha egy személy kigúnyol vagy lekicsinyel, esetleg folyamatosan kritizál, az is előfordulhat, hogy saját magunkat kezdjük el hibáztatni, és elhisszük, hogy valóban megérdemeljük ezeket a támadásokat. A saját önértékelésünket tesszük tönkre.

Gázláng-effektus

Ez a kifejezés arra utal, hogy a kapcsolatban folyamatosan a saját valóságunkat kérdőjelezzük meg. Egy munkakapcsolatban ez úgy nézhet ki, hogy elmondjuk a kollégánknak, hogy nem teszi magát eléggé oda egy adott projektben, neki viszont sikerül meggyőznie, hogy mi vagyunk azok, akik nem dolgoznak eleget.

Egy tipikus párkapcsolati példa, amikor az az érzésünk, hogy a partnerünk megcsal minket, de ő kitartóan tagad, és azt mondja, csak beképzeljük a dolgot, mi máris ott tartunk, hogy magyarázkodni kezdünk paranoid viselkedésünk miatt.

Azok az emberek, akik ezt a viselkedésformát alkalmazzák, rendkívül ügyesek abban, hogy a manipulációt elmaszkolják, ezáltal azt nehezen felismerhetővé tegyék.

Időszakos megerősítés

A manipulatív emberek gyakran tarthatnak benne minket egy se-veled-se-nélküled kapcsolatban. Időről időre kedvesen kezelnek, a maradék időben viszont rosszul bánnak velünk. A partnerünk gyakran tudomást sem vesz rólunk, mi pedig már eljutunk arra a szintre, hogy megkérdőjelezzük a kapcsolat létjogosultságát és a saját önértékelésünket, de abban a pillanatban, amikor kilépnénk a kapcsolatból, hirtelen megjelenik a partnerünk, figyelmet tanúsít irántunk, ami ugye oooooolyan jól esik. Bemagyarázzuk magunknak, hogy ezúttal minden más lesz, a múltbéli viselkedéseire pedig kifogásokat találunk. Hamarosan viszont ugyanúgy fog viselkedni, mint korábban – mintha nem is léteznénk.

Évtizedeken keresztül tartó kutatások kimutatták, hogy az időszakos megerősítés egy nagyon erős viselkedésforma, ami arra késztet minket, hogy folyamatosan dolgozzunk az elismerésért. Ez ugyanaz a dinamika, mint ami a kísérleti patkányokat arra készteti, hogy megnyomjanak egy kart, és a jutalmat megkapják. Soha nem tudjuk, mikor jön a következő elismerés, szóval folyamatosan próbálkozunk. Fárasztó és megtévesztő.

Szociális izoláció

Legyünk óvatosak azokkal, akik megpróbálnak minket szociálisan visszatartani – kritizálják a családot, igyekeznek távol tartani a barátoktól. Ha csökkentik a kapcsolatunkat a külvilággal, az egy remek módja annak, hogy kontrolláljanak minket, definiálják a valóságunkat.

Megakadályoznak, hogy önmagad légy

Egy egészséges kapcsolatban azért szeretjük a másikat, aki és amilyen. Ösztönözzük egymást, hogy önmagunk legyünk – vagy önmagunk egy jobb verziója, de alapvetően mégis mi maradjunk. A mérgező kapcsolatokban azonban azt halljuk, hogy soha nem vagyunk elég jók, legyünk valaki mások. Hagyjunk hátra mindent, ami önmagunkká tesz minket.

Ha a fentebb felsorolt viselkedésformák közül bármelyiket felismered a kapcsolatodban, gondolkodj el rajta, hogyan tovább. A döntés nem szükségszerűen egyszerű – a mérgező kapcsolatok gyakran mérgező véget érnek – szóval tedd meg a szükséges előkészítő lépéseket, hogy a vége biztonságos legyen. Még ha nehéz is, a mentális, érzelmi és spirituális jóléted miatt megéri.

Forrás: https://blogs.webmd.com/from-our-archives/20191119/5-signs-of-a-toxic-relationship

Az önkéntelen emlékezet

Az önkéntelen emlékezet egy hirtelen villanás, amiből a múltunk egy korábbi részére nézünk vissza és ez az érzés olykor nagyon magával ragadó tud lenni. A kérdés, hogy honnét jönnek ezek? Hogyan keletkeznek? Ebben a cikkben az önkéntelen emlékek témáját járjuk körül.

Mentális egészség a mindennapokban

Március minden évben a mentális egészség hónapja. A szakmai szervezetek és közösségek ebből az alkalomból rendszeresen kampányokkal hívják fel a figyelmet a mentális egészség fontosságára és tudatosítására.

Így kezeld a nárcisztikust

Ne tűrjük, hanem kezeljük a nárcisztikust! Ez is lehetne a főcím, A nárcisztikus olyan személyiségtípus, amelyről számtalan könyvet és pszichológiai tanulmányt lehetne írni. Mi jellemzi ezt a személyiségtípust és hogyan lehet kezelni az ilyen embert?

A motiváció elvesztésének okai

A motiváció egy rendkívül összetett és sokrétű jelenség, amely számos biológiai, pszichológiai és környezeti tényezőt magában foglal. Az alábbiakban részletesebben is kifejtem a motiváció működését és a legfontosabb összetevőit.

Telefóbia: tényleg ennyire ijesztő egy hívás?

A telefonhívásoktól és a beszélgetésektől való félelem, azaz a telefóbia nem pusztán bogarasság, hanem a szociális szorongás egyik fajtája. Ezt az iszonyt a társas érintkezés különböző formái váltják ki, mint például enni, előadni vagy szerepelni mások előtt. Jelen esetben a riadtságot a jellegzetes, semmiből előtörő csörgés: a csengőhang, majd az azt követő kommunikáció váltja ki. Az idegesség skálája széles és színes: a finomabb zavartságtól és a bosszúságtól egészen a pánikolásig terjedhet.