Sok fehérjét eszem, de mégsem tudok fogyni
- Dátum: 2023.03.03., 11:12
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- diéta, életmód, fehérje, hízás, sportolás, székrekedés, testsúly, vesekő
A három makrotápanyag, vagyis a fehérje, a szénhidrát és a zsír - közül a fehérjének van a legjobb hírneve, a legtöbb felnőttnek mindössze 40-50 gramm fehérjére van szüksége naponta.
Ha valaki több fehérjét visz be, mint amennyire szüksége lenne, annál az alábbi tünetek jelentkezhetnek.
1. Dehidratáció
"A kiszáradás az egyik tünete a túlzott fehérjefogyasztásnak" - mondta Alicia Galvin, a Sovereign Laboratories rezidens dietetikusa. A legvalószínűbb ok az, hogy a magas fehérje tartalmú étrend megemelkedett nitrogénszinthez vezethet.
2. Fejfájás, gyengeség
A fejfájás és az általános fáradtság két másik lehetséges tünet, amely akkor jelentkezhet, ha valaki a túl sok fehérje fogyasztása miatt dehidratált. A fejfájás ketózis esetén is felléphet. A ketózis egy olyan anyagcsere-állapot, amely akkor következik be, amikor a szervezet a szénhidrátokból származó cukor helyett zsírt éget el.
3. Rossz lehelet
A túl sok fehérje fogyasztása kellemetlen szájszagot is okozhat.
4. Székrekedés
Ha valaki sok fehérjét fogyaszt, akkor valószínűleg valamelyik másik tápanyagból például a szénhidrátból kevesebbet eszik, így kevesebb rostot visz be a szervezetébe. A rostban gazdag élelmiszerek, például a teljes kiőrlésű gabonafélék és a hüvelyesek fogyasztása segíthet enyhíteni a székrekedést.
5. Hasmenés
A székrekedés nem az egyetlen emésztési probléma, amit a magas fehérje tartalmú diéta okozhat. A Harvard Health Publishingben megjelent tanulmány szerint ha valaki például sok zsíros vörös húst, szalonnát, sajtot vagy más zsíros vagy sült ételt fogyaszt, akkor hasmenése is lehet.
6. Hízás
A túl sok fehérje fogyasztása súlygyarapodáshoz vezethet. Ez akkor fordulhat elő, ha valaki az olyan tápanyagokat, mint a szénhidrátok, fehérjével helyettesíti. Ha a túl sok fehérje olyan forrásokból származik, mint a vörös hús, a sült ételek vagy a teljes zsírtartalmú tejtermékek, nem feltétlenül segíti a fogyást vagy a testsúly fenntartását.
7. Vesekő
Hosszú évek alatt a túl sok fehérje fogyasztása vesekárosodáshoz is vezethet. A túl sok állati fehérje - mint a hús, a tojás és a tenger gyümölcsei - fogyasztása növelheti a szervezet húgysavszintjét, amelynek következtében vesekő alakulhat ki. A magas fehérjetartalmú étrend csökkenti a szervezet vizeletcitrát szintjét is, amely egy olyan vegyi anyag, ami megakadályozza a vesekő kialakulását. Ezeken kívül a túl sok fehérje arra készteti a szervezetet, hogy kalciumot válasszon ki, ami szintén vesekő kialakulását okozhatja.
Sajnos nincs egyértelmű válasz arra, hogy mennyi fehérjét kellene naponta fogyasztani, mert ez függ az ember korától, testsúlyától és életmódjától. Általában az ökölszabály 0,8 gramm fehérje/kg. Ha valaki fizikailag nagyon aktív vagy, sportoló vagy rendszeresen edz, akkor ez a mennyiség kilogrammonként 1,2-1,7 gramm fehérjére nő.
Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?
A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.