Rossz szokások, amik a gyorsabb öregedés útjára terelnek
- Dátum: 2023.03.05., 14:54
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- alkohol, bőrrák, dohányzás, folyadék fogyasztás, nassolás, öregedés, rossz szokás, túlzott cukorbevitel, UV sugárzás
Mindennapi életvitelünk megannyi tényezőtől függ, de sok dologra mi magunk is befolyással lehetünk, amivel pedig tehetünk a gyorsabb öregedési folyamatok kialakulása ellen. Nézzük, mit.
A káros szenvedélyek, mint alkoholfogyasztás, vagy a dohányzás erősen befolyásolják szervezetünk ellenállóképességét és öregedésünk gyorsaságát. Az alkoholról tudni kell, hogy vizet von el a bőrtől, ami a ráncok elmélyüléséhez vezet, illetve elősegíti bizonyos bőrbetegségek kialakulását. A dohányzók körében megfigyelhető, hogy bőrük ráncosabb, fakóbb és a fogakat is csúnyán elszínezi, ami min ahhoz vezet, hogy idősebb külsőnk lesz, mint amilyennek kéne lenni. Ha már a bőrnél tartunk, akkor vegyük ide a napozás és a fényvédők helyes használatát.
Akik rendszeresen járnak szoláriumba, vagy sok időt töltenek napozással, azoknak tudniuk kell, hogy ha valami, akkor a túlzásba vitt napozás öregíti az egyik legjobban bőrünket. Ehhez társul az, amikor valaki keveset vagy egyáltalán nem használ fényvédő krémeket, amivel növeli a bőrrák kialakulásának veszélyét. Mivel az ózonrétegünk egyre vékonyabb, sokkal több UV sugárzásnak tesszük ki a bőrünket, mint például 20 éve, azért igen fontos arra odafigyelni, megkeressük a bőrtónusunknak és a bőrtípusunknak legmegfelelőbb fényvédő készítményeket, ezeket pedig télen-nyáron használjuk.
A stresszes életvitel sem tesz jót. Már 2012-ben kimutatták, hogy az állandósult napi stressz nem csak szimplán öregít, hanem a DNS-ünket is roncsolja. Gondoljunk ilyenkor csak arra, hogy ha problémákat próbálunk megoldani, akkor önkéntelenül rácoljuk a homlokunkat, ami pedig mélyebbnél mélyebb ráncokat eredményez. Akár a stresszes életviteltől, akár más problémák miatt kialakulhat alváshiány is. Az alváshiány nem az arcunkon tükröződik, mivel a bőrsejtek ilyenkor gyorsabban öregednek, hanem rossz hatással van szív- és érrendszerünkre, nehezebben gondolkodunk, esetleg nassolunk is, amik mind negatív hatással lesznek szervezetünkre.
Na, itt érkezik nagy erőkkel a nassolás és a helytelen étkezés kérdése. A nassolás egyrészt felborítja a napi ritmust, mivel összevissza adagolunk mindenféle ételeket. Másrészt növeli a cukorbevitelt. A cukor támogatja a szervezetben fellépő gyulladásokat, és károsítja bőrünk kollagén szintjét, amitől persze megint kikötünk a már olvasott csúnya ráncoknál. Próbáljunk sok zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani, ezzel feltölthetjük vitamin raktárainkat és plusz folyadékhoz is juthatunk velük. Ha már folyadék, akkor pedig amivel az egyik lehető legtöbbet tehetjük, az az, hogy sok vizet fogyasztunk. A dehidratált szervezet elvonja a bőrtől is a vizet, a száraz bőr pedig problémás, hámlik, könnyebben károsodik és ráncosodik. Egy szó, mint száz, igyunk sok vizet, lehetőleg ne ízesítettet vagy szénsavasat.
Bizonyos rossz szokások nagyban befolyásolják testünk öregedési folyamatait, nem csak külsőleg, hanem belsőleg is kedvezőtlen hatásúak lehetnek. Igyunk sok vizet, együnk sok gyümölcsöt és zöldséget, mérsékeljük alkohol fogyasztásunkat, védjük bőrünket a káros UV sugárzásoktól és egy egészségesebb, fiatalosabb külcsínt fogunk látni a tükörben.
Miért lehet stresszes a nyaralás?

A nyaralás a legtöbb ember számára a pihenés, kikapcsolódás és feltöltődés ideje – legalábbis elméletben, „papíron”. A valóság azonban sokszor mást mutat: a nyári szabadság időszaka nem ritkán feszültséggel, családi vitákkal, időnyomással vagy éppen kiábrándulással jár.
A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?