Tippek a nyugodt költözéshez
Egy költözés mindig nagy változást jelent, ott hagyjuk a saját lakásunkat, házunkat, és egy új helyen próbáljuk berendezni az otthonunkat, adott esetben a szüleink nélkül. Minden apróságot (és nem apróságot is) be kell csomagolni az egész lakásban, le kell cipelni az autóhoz, az új lakásban pedig jöhet a takarítás, a kipakolás, a különböző bútorok berendezése, ez pedig már így leírva is kimerítő. Az alábbi cikkben arra nézhetünk tippeket, hogy hogyan tehető a költözés stresszmentesebbé.
Kategorizálás az átláthatóságért
Kevés bosszantóbb dolog képzelhető el, mint amikor az új lakásban ott vagyunk egy tucat halomba rakott dobozzal, zsákkal és valójában fogalmunk sincs arról, hogy melyikben mi van. Ez a kicsomagolást is jelentősen megnehezítheti és sok időnk mehet el rá, hogy kitaláljuk, mit és hova is pakoltunk. A költözési tippek egyik alaptétele lehetne, hogy egyszerűen jelöljük meg a dobozokat, zsákokat. Írjuk rá az egyes zsákokra és dobozokra, hogy pontosan mi található bennük. A törékeny dolgokat érdemes papírok közé bugyolálni és dobozban szállítani, míg azokat, amelyeknek garantáltan nem lesz bajuk az utazás során zsákokba is tehetjük, mint például a ruhákat.
A csomagolás tempójában nem feltétlenül tudjuk megjegyezni, hogy mit hova pakoltunk el, emiatt érdemes a feliratozás mellett képeket is készíteni. Ezzel a megoldással elkerülhetjük azt a kellemetlen pillanatot amikor az új házban, lakásban megkezdenénk a kipakolást, és nem tudjuk, hogy mi merre található. Összességében a képek segíthetnek felfrissíteni az emlékeinket arról, hogy mit hova helyeztünk. A tárgyakat szintén érdemes fontosság, sürgősség szerint is csoportosítani. Ennek megfelelően tegyük külön dobozba azokat az eszközöket, amelyekre akár a költözés során vagy a költözést követő első pár órában szükségünk lehet, mint például: törölköző, fürdőszobai dolgok, konyhai eszközök. Ezzel szemben a temérdeknyi ruhára, valamint azokra, amelyek korábban is az ágy tartójában pihentek, valószínűleg nem lesz egyből szükségünk.
Kezdjünk neki időben!
A költözés jó esetben sohasem öt perc, ha már előzetesen összerakjuk a fejünkben a költözés különböző részleteit az is nagy segítség lehet. Magát a költözést pedig több részletben is meg lehet csinálni, nem feltétlenül egy nap kell bezsákolni a ruhákat, összerakni az összes konyhai és elektronikai eszközt. Ezeknek egy részét már jóval a tényleges költözés előtt érdemes megtenni. Az új helyen a nagyobb berendezések, bútorok leendő helyét érdemes előre meghatározni, ezzel is csökkentve az új helyen kialakuló káoszt. Amikor pedig történik a tényleges költözés, akkor azzal szembesülünk az új helyen, hogy valami úgysem lesz úgy jó, ahogyan elképzeltük.
A szelektálás, bepakolás és a válogatás során nem érdemes kapkodni. Ha nem zárjuk le gondosan a zsákokat, dobozokat, akár meg is sérülhetnek az értékeink. Szánjunk bőven időt például a törékeny tárgyak becsomagolására, hogy minimalizáljuk a sérülések esélyét. A szezonálisan használaton kívüli ruhadarabokat, könyveket, emlékeket nyugodtan bepakolhatjuk már hetekkel a költözés előtt, így máris halad a munka. Valamint ezeknek a dolgoknak a kipakolása sem elsődleges. A megfelelő előkészületekkel rengeteg felesleges stressztől kímélhetjük meg magunkat.
Költöztetőcég, vagy megoldjuk házon belül?
A költöztetésnél szintén fontos szempont, hogy megkeresünk egy költöztetőcéget, vagy pedig önmagunk akarjuk elvégezni a szállítást, akár egy telepakolt autóval, vagy utánfutóval. A tipikusan költöztető autónak kialakított furgonok jó esetben stabil helyet biztosítanak csomagjainknak, így egy hosszabb, zötyögős, hepehupás út sem tehet kárt értékeinkben. Ellentétben ha felpakolunk mindent egy utánfutóra, és madzaggal, plédekkel akarjuk rögzíteni, akkor biztosan több lesz a csúszkálás, kevésbé állnak stabilan a holmik. Viszont a magunknak megoldott szállítás mindig sokkal olcsóbb. Az igazán értékes holmikat pedig el lehet szállítani a hátsó ülésen és a csomagtartóban is. A költözésnél vegyük figyelembe azt is, hogy mekkora az előttünk álló út.
Amennyiben hosszabb utazásról van szó, igyekezzünk „egyfordulósra” tervezni a költözést, és ilyenkor jobban megéri bérelni egy költöztetőcéget, vagy egy olyan autót, amellyel kimondottan lehet szállítani a különböző dolgokat. Ha megérkeztünk a célállomásra, parkoljunk minél közelebb az épület bejáratához, ezzel is megkönnyítve a rakodást! Ha viszont városon belül költözünk, és manapság családon belül legtöbbször lehet valakit “szerezni”, aki rendelkezik autóval, akkor magunknak is meg lehet oldani a költözést, ezzel rengeteg pénzt spórolva.
Összességében ha előzetesen felkészülünk a költözésre, és jó esetben nem egy nap alatt kell elköltöznünk már az is nagy könnyebbség. A költözés során csoportosítsuk és válogassuk szét a dolgainkat legalább a különböző helyiségekre bontva, mint a konyha, nappali, hálószoba. A költözés során pedig legelőször csak a nélkülözhetetlen dolgokat pakoljuk ki, és utána ráérünk a többivel is. Ha praktikusan felkészülünk, akkor több energiánk marad és egy felesleges stressztől mentes, egyszerűbb folyamat lesz maga a költözés.
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!