Menü

Probiotikus ételek és italok – a helyes bélflóra elősegítése

A bélrendszernek is szüksége van támogatásra, főleg a járványos időszakokban, hiszen, ha emésztésünk nincs a helyén, akkor az egészségünk sem lesz megfelelő állapotban.

A reklámok azt sugallják, hogy fogyasszunk étrendkiegészítőket, probiotikumokat, prebiotikumokat az egészéges táplálkozásért, pedig tehetünk ezért a kezünk ügyébe kerülő ételekkel és italokkal is. A probiotikumok feladata a bélflóra egyensúlyának fenntartása, ami az immunrendszer egészségének megőrzésében játszik fontos szerepet.

Az első ilyen étel a joghurt, mivel tele van olyan jó baktériumokkal, amik elősegítik az egyensúly fenntartását. A joghurtot keverhetjük gyümölcsökkel vagy tejjel hígítva turmixolhatjuk is, így egy kulacsban magunkkal is vihetjük bárhová, kanál sem kell. A párja a kefir, ebből is a kaukázusi a legjobb fajta ebből a szempontból, hiszen saját baktériumtörzsei vannak, illetve néhány segítő élesztőfajtát is tartalmaz.

Ha már élesztő szóba került, akkor ejtsünk szót a kovászos kenyérről is, segíti emésztésünket. A zöldségek táján is találunk kedvünkre valót, a savanyított káposzta, ebből is a nem pasztörizált fajta, és a sós savanyúságok, amik nem ecettel savanyítottak is mind emésztést segítő ételek.

A probiotikus italokat sem nehéz elkészíteni, a fermentálás az egyik megoldás. A fermentálás alatt azt értjük, hogy úgy tartósítunk gyümölcsöket és zöldségeket, hogy nem kell hozzá se tartósítószer, se fagyasztó, az adott termény pedig roppanós és vitaminokkal teli marad. Kizárólag az adott termény felületén megtalálható baktériumok végzik el a munkát. A fermentálás során megnövekszik a hasznos baktériumok száma, amik egy bolti eljárás során megszűnnek, szóval a fermentált élelmiszerek így nyújtanak emésztőrendszerünknek segítő kezet. Nem is bonyolult az eljárás, bárki könnyedén el tudja készíteni.

A fermentált limonádé az egyik legegyszerűbben elkészíthető ital, ehhez csak fél kilogramm citrom kifacsart levére, 1 csésze nádcukorra és egy csészetejsavóra lesz szükség. Minden alapanyagot beleöntünk egy 1 literes üvegbe és feltöltjük annyi vízzel, hogy nagyjából két ujjnyi rész maradjon a tetejéig. Lezárjuk és szobahőmérsékleten pihentetjük, ami legalább 20 fokot jelent. Amint az íze kellemessé válik, már fogyasztható is. Lehet másfajta gyümölcsitalokat is készíteni, ezek aránya úgy alakul, hogy egy 1 literes üveget előkészítünk, egy adag (mondjuk egy marék) gyümölcsöt megmosunk, az üvegbe rakjuk, 2-3 evőkanál cukrot szórunk rá, tehetünk bele citromlevet is az íze kedvéért, hozzáadunk 1-2 evőkanál tejsavót és felöntjük a limonádé elkészítéséhez hasonlóan vízzel.

Érdemes néha kiengedni a nyomást az üvegből, ha elkezd buborékosodni, akkor le kell szűrni és mehet a hűtőbe. Egy dologra azonban figyelni kell. A fermentálás, érés folyamata a leszűrés után nem áll meg, csak a hideg hatására lelassul. Egy idő után alkoholossá válik az erjedéstől, alkohol tartalma elenyésző, de mindenképpen gondoljunk rá fogyasztás előtt, főleg, ha autóvezetésre készülünk utána.

Emésztőrendszerünknek sokat segíthetünk azzal, hogy ha úgy táplálkozunk, hogy odafigyelünk a probiotikumok bevitelére is. Ezzel immunrendszerünk is ellenállóbb lesz, könnyebben megküzdünk a betegségekkel és energikusabbá is válhatunk.

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.

Az acerola jótékony hatásai

Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.

Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?

A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.