Miért jó a pilates?
- Dátum: 2023.03.12., 18:17
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- fogyás, gyakorlat, izom, lélek, mozgás, nyugalom, pilates, relaxáció nyújtás
A pilates mind az elmét és testet egyaránt megmozgató torna, amelynek nagyon sok jótékony hatása van, ebből mi összegyűjtöttünk egy párat.
1. Javítja a flexibilitást
A hajlékonyságot az ízületek mozgástartománya és az izmok hossza határozza meg. Az izmok körülölelik az ízületeket, ezáltal azok hajlító mozgást végeznek. A rövid és feszült izmok korlátozzák a test mozgástartományát. A pilates mozgástechnikája statikus tartásból és dinamikus nyújtásból épül fel, így erősíti és egyben nyújtja is az izmokat, ezáltal növelve a hajlékonyságot. A nyújtó gyakorlatok meghosszabbítják az izomrostokat, így a mozgástartomány növekszik.
2. Erősíti és szálkásítja az izmokat (különösen a has, derék, csípő és fenék területein)
A törzsizmok felelősek a testarttásért, a Pilates nagy hangsúlyt fektet a tartóizmok fejlesztésére. Amennyiben ezek az izmok erősek, minden más gyakorlat elsajátítása könnyebb lesz, akár más edzésformákon belül, mint futás, jóga...stb.
3. Kiegyenesedett testtartás és jobb gerinc stabilitás
Az erősebb tartóizomzat jobb testtartást is eredményez. A tartóizmok a helytelen testtartás során megnyúlnak, elveszítik törzsstabilizáló funkciójukat. A pilates gyakorlatok általános stabilitást és támogatást biztosítanak a gerincnek ezen izmok erősítésével. A gyakorlatok során a feszes izmok rugalmasabbak lesznek, a gyenge izmok megerősödnek, ezáltal hatékonyabban képesek elvégezni a gerincet stabilizáló funkciójukat. Többen állítják, hogy rendszeres pilates után enyhült, vagy teljesen megszűnt a krónikus derék fájdalmuk. Kutatók szerint, az ágyéki-medence (alsó hátrész) tartóizmainak stabilitásával a pilates csökkenti az ezen területekre terhelődő nyomást és fokozza a mobilitást.
4. Ízületi és gerinc sérülések biztonságos rehabilitációja
A pilatest eredetileg rehabilitációs edzésformaként fejlesztette ki Joseph Pilates. Lassú és kontrollált mozgás technikájának köszönhetően minimális hatást fejt ki az ízületekre, ezzel megkímélve azokat. Ez a mozgástechnika összhangba hozza a gerinc és medence izmait és erősíti a testet és lelket, ezzel segítve a sérülések leküzdését és megelőzését.
5. Hatékonyabb koncentráció, gondolkodás
Joseph Pilates edzésmódját "a gondolkodó ember gyakorlatának" nevezte. Egy ideig a tudósok úgy gondolták, hogy az emberek egy meghatározott mennyiségű agysejttel születnek és nem képesek új agysejtek termelésére, azonban ma már megannyi tanulmány bizonyítja, hogy a fizikai mozgás serkenti az agysejtek képződését és megvédi a már létező agysejteket, ezáltal fejlesztve a memóriát, a tanulást és a problémamegoldó képességet, illetve magasabb IQ-t is elősegíthet, emellett csökkenti a Alzheimer-betegség kialakulásának kockázatát.
Más tanulmányok szerint, a nagyobb figyelmet igénylő mozgások, mint a pilates vagy a jóga az emberek agyműködésére jobb hatással van, mint például az aerobik. Egy biztos: új tevékenységek tanulása megedzi az agyat is.
6. Stresszkezelés és ellazulás
A stressz levezetésére a legtöbb fizikai tevékenység alkalmas. A pilates az izmok gyengéd nyújtásával az izomzatban felgyülemlett stressz feloldására is alkalmas, viszont fiziológiai hatásain kívül a mentális egészségre is jó hatással van, mivel a helyes légzésre, a testre, és ezeknek az összhangjára összpontosít. Ez azt jelenti, hogy amíg az edzés tart az ember ún. meditatív állapotba kerül és csak az edzésre fókuszál, minden más kizárásra kerül erre az időre.
7. Ellazítja a nyak, váll és felső hátizmokat
Különböző Pilates gyakorlatok a tipikusan túl aktív területeknek az ellazítására koncentrál, mint a mellkas, vállak, a gerinc hátulsó felső része és a csípőhajlító izmok, míg más gyakorlatok aktiválják a far és hasizmokat, valamint erősítik a vállak stabilitását.
Egyes gyakorlatok külön-külön aktiválják ezeket az izmokat, később lehet az összetettebb, dinamikusabb, egyszerre több izmot is megmozgató gyakorlatok felé haladni, melyeket valószínűleg a mindennapjaink során is végrehajtunk.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!