Hobbik, amik javítják a hangulatot
- Dátum: 2023.03.16., 19:12
- Balogh Emese
- képek:pexels.com
- egészség, főzés, gondolkodás, hangulat, hangulatjavító, hobbi, kikapcsolódás, mentális, mentális egészség, olvasás, pihenés, séta, sport, stressz, taktika, természet, testmozgás, túra
Mindenki tapasztalta, hogy ha olyan dolgokat csinál, amiket élvez, sokkal jobb hangulata van, kiegyensúlyozottabb és általánosságban boldogabb. Ez persze nem napjaink felfedezése, azonban van néhány olyan tevékenység is, amik függetlenül attól, hogy rajongunk-e érte, bizonyítottan javítják a hangulatot és a mentális egészségünket is támogatják.
Az egyik ilyen tevékenység a testmozgás. Nem mindenki tekint rá hobbiként, azonban az már régóta ismert, hogy a sport hatására a testben „boldogsághormonok” termelődnek, valamint a stresszt és a feszültséget is hatékonyan vezeti le. Emellett természetesen a testsúlyunkra és teljesítményünkre is előnyösen hat, ami elégedettséggel és az eredményesség érzésével tölti el az embert.
Talán nem gondolnánk, de a természetben töltött idő is egy olyan kikapcsolódási forma, ami nagy mértékben javítja a hangulatot. Igaz, ebben az esetben sokkal inkább az elme egészségén, mint a testünkön van a hangsúly, azonban számos formában tölthetünk időt a természetben. A kalandvágyók számára a természet adta lehetőségek sora szinte végtelen, legyen szó hegymászásról, barlangászásról vagy vízi túráról. Aki kevésbé vágyik az ismeretlenre, az választhatja a kertészkedést vagy a sétát.
De mégis miért olyan egészséges az, ha a természetben vagyunk? Egyrészt a friss levegő és természet közelsége egyfajta megnyugvást ad az elménknek, másrészt a napfény hatására testünk az előbbi példához hasonlóan szerotonint, azaz „boldogsághormont” termel.
Ha a logikánk és gondolkodásunk javítása a cél, akkor tökéletes választás lehet szinte bármilyen stratégiai játék. Nem feltétlen kell a mai modern stratégiai videójátékokra és szimulátorokra gondolni, sokkal egyszerűbben hozzáférhető megoldások is rendelkezésre állnak. Gondoljunk csak a sakkra vagy a keresztrejtvényekre. Ezek, éppúgy, mint a testmozgás vagy a természetben töltött idő, javítják a hangulatunkat és a mentális egészségünket, ráadásul a koncentrációs képességünket is fejleszti.
Végül pedig egy olyan hobbi, ami a kreativitásunk és a képzelőerőnk tornáztatásával segít kikapcsolni az elménket: az olvasás. Saulius Tomas Kondrotas szerint „Minden jó könyv gazdagítja a személyiséget.” Talán eltérő véleményünk van a ’jó könyv’ fogalmáról, abban azonban mind egyetérthetünk, hogy egy új világba csöppenhetünk segítségükkel. Ez egy olyan erős koncentrációt eredményez, hogy szinte egyáltalán nem gondolunk ilyenkor a problémáinkra, valamint az érzelmi intelligenciát, a szókincset és a kifejezésmódunkat is fejleszti.
Természetesen ezek a tevékenységek önmaguknak nem oldják meg a komolyabb mentális problémákat, azonban segíthetnek enyhíteni a stresszt és megkönnyíthetik a hétköznapi feszültség levezetését.
A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.