Valóban hatásosak a fekete fogkrémek?
- Dátum: 2023.03.31., 11:58
- Balogh Emese
- képek:pexels.com
- aktív szén, dohányzás, egészség, fehér, fehértő, fekete, fog, fogfehérítés, fogkrém, fogszuvasodás, fogzománc, íny, kávé, kiegészítő kezelés, kopás, sárga, szájápolás, szájhigiénia, szén, tea, tömés, zománc
Az aktív szén szinte a száj- és arcápolás csodaszerévé vált az utóbbi években, amit mi sem bizonyít jobban, mint a polcokon található hatalmas választék a fekete fogkrémektől egészen az arcpakoláson át a pattanások elleni arcmaszkig.
Az aktív szén nem egyszerű faszén, mint a szénkocka, amivel begyújtjuk a kerti bogrács alá a tüzet. Ez a szén egy olyan formája, amit megfelelő kezeléssel porózussá, felületét más anyagokat aktívan kötővé tettek. Leginkább olajokat és egyéb szennyeződéseket köt meg, amiket aztán a szén eltávolításával szintén lemoshatunk a bőrünkről, legalábbis ilyen elven működik arcmaszkok és arcpakolások esetében. Persze az orvoslásban sem idegen az aktív szén használata, sőt, már sok-sok éve alkalmazzák például mérgezéses és túladagolásos eseteknél, azonban a szájhigiéniában is valóban ilyen hasznos?
2019 elején a British Dental Journal folyóiratban megjelent egy cikk, miszerint nincs tudományos bizonyíték arra, hogy a fogszuvasodás ellen különösebb védelmet nyújtana az aktív szén vagy az azzal készült szájápolási termékek. Mi több, akár kárt is okozhatunk a túlzott használatával, mivel a tömésekbe, illetve a fogak közti picike résekbe könnyen bejuthat és ott irritációt is okozhat. Az, hogy a szén miatt esetleg gyorsabban és jobban kopik a fogzománc, egyáltalán nem bizonyított, ettől függetlenül érdemes vele óvatosan bánni és csak gyengéden dörzsölni a fogakat.
Azt is érdemes figyelembe venni, hogy a legtöbb aktív szenes fogkrém nem fluoriddal készül, ami a fogorvosok szerint az egyik legjobb módszer a fogszuvasodás megelőzésére, így valójában annak hiánya is okozhatja azt, hogy a fekete fogkrémek kevésbé hatékonynak bizonyultak a szájápolás terén.
Ha valaki mégis fehérebb fogakra vágyik, érdemes lehet kiegészítésként használni az aktív szenes termékeket, de nem feltétlen váltják ki teljesen az egyéb, hagyományos fogkrémeket és szájápolási eszközöket. Bár valóban fehérebbnek látszanak a fogak az aktív szenes paszta használata után, arra sem árt odafigyelni, hogy ha túlzottak elkoptatjuk a fogak felületi zománcát, akkor az éppen azt eredményezi, amit el akarunk kerülni: a fogak könnyebb és gyorsabb elszíneződését.
A szájhigiénia rendkívül fontos, nem csak az esztétika miatt, azonban a megfelelő és rendszeres fogmosás mellett más módszerekkel is tehetünk azért, hogy szebb legyen a mosolyunk. Ilyen például, ha kevesebb kávét és teát fogyasztunk, mivel ezek különösen elszínezhetik a fogzománcot, valamint a dohányzás és bizonyos ételek és hozzájárulhatnak a sárgás árnyalat kialakulásához.
A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.