Menü

Valóban hatásosak a fekete fogkrémek?

Az aktív szén szinte a száj- és arcápolás csodaszerévé vált az utóbbi években, amit mi sem bizonyít jobban, mint a polcokon található hatalmas választék a fekete fogkrémektől egészen az arcpakoláson át a pattanások elleni arcmaszkig.

Az aktív szén nem egyszerű faszén, mint a szénkocka, amivel begyújtjuk a kerti bogrács alá a tüzet. Ez a szén egy olyan formája, amit megfelelő kezeléssel porózussá, felületét más anyagokat aktívan kötővé tettek. Leginkább olajokat és egyéb szennyeződéseket köt meg, amiket aztán a szén eltávolításával szintén lemoshatunk a bőrünkről, legalábbis ilyen elven működik arcmaszkok és arcpakolások esetében. Persze az orvoslásban sem idegen az aktív szén használata, sőt, már sok-sok éve alkalmazzák például mérgezéses és túladagolásos eseteknél, azonban a szájhigiéniában is valóban ilyen hasznos?

2019 elején a British Dental Journal folyóiratban megjelent egy cikk, miszerint nincs tudományos bizonyíték arra, hogy a fogszuvasodás ellen különösebb védelmet nyújtana az aktív szén vagy az azzal készült szájápolási termékek. Mi több, akár kárt is okozhatunk a túlzott használatával, mivel a tömésekbe, illetve a fogak közti picike résekbe könnyen bejuthat és ott irritációt is okozhat. Az, hogy a szén miatt esetleg gyorsabban és jobban kopik a fogzománc, egyáltalán nem bizonyított, ettől függetlenül érdemes vele óvatosan bánni és csak gyengéden dörzsölni a fogakat.

Azt is érdemes figyelembe venni, hogy a legtöbb aktív szenes fogkrém nem fluoriddal készül, ami a fogorvosok szerint az egyik legjobb módszer a fogszuvasodás megelőzésére, így valójában annak hiánya is okozhatja azt, hogy a fekete fogkrémek kevésbé hatékonynak bizonyultak a szájápolás terén.

Ha valaki mégis fehérebb fogakra vágyik, érdemes lehet kiegészítésként használni az aktív szenes termékeket, de nem feltétlen váltják ki teljesen az egyéb, hagyományos fogkrémeket és szájápolási eszközöket. Bár valóban fehérebbnek látszanak a fogak az aktív szenes paszta használata után, arra sem árt odafigyelni, hogy ha túlzottak elkoptatjuk a fogak felületi zománcát, akkor az éppen azt eredményezi, amit el akarunk kerülni: a fogak könnyebb és gyorsabb elszíneződését.

A szájhigiénia rendkívül fontos, nem csak az esztétika miatt, azonban a megfelelő és rendszeres fogmosás mellett más módszerekkel is tehetünk azért, hogy szebb legyen a mosolyunk. Ilyen például, ha kevesebb kávét és teát fogyasztunk, mivel ezek különösen elszínezhetik a fogzománcot, valamint a dohányzás és bizonyos ételek és hozzájárulhatnak a sárgás árnyalat kialakulásához.

Mantrák, hogy kevesebbet szorongj

Valószínűleg minden ember életében vannak olyan helyzetek, amikor eluralkodik rajtuk az idegeskedés és ezt nehéz kezelni. Ebben segíthet pár mantra, ami gondolati úton erősíthet.

A munkahelyi elégedettség örökös kérdése

Quiet quitting, ghosting, the Great Resignation – mind-mind olyan kifejezések, amik az elmúlt években születtek az állandó hajtás miatti kiégés és az érzelmi kimerültség hatására. A felsoroltak közül hiányzik egy új szó, a happy washing. Ezt a kifejezést azokra a munkahelyekre használják, amik csak úgy tesznek, mintha érdekelné őket a dolgozók jólléte, miközben a légkör toxikus és fojtogató. Azonban mit is jelent ez a valóságban?

Mire jó a stresszinterjú?

A kérdés nemcsak az, hogy mire jó a stresszinterjú, hanem az is, hogyan viselkedjünk ilyen helyzetben?

Horkolás: Nemcsak párunk problémája!

Sokféle okból és számtalan formában jelentkezhet alvásprobléma, negatív hatásai pedig kihatnak a mindennapjainkra. A horkolással összefüggő alvászavar a magyar felnőtt lakosság közel felét érinti.

A korán kelés egészségügyi előnyei

A bagolytípusú alvási szokásokat folytatók körében magasabb a különböző egészségügyi problémák kockázata, mint például a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség, valamint a mentális egészségügyi problémák. A késői lefekvés és a késői kelés összefüggésbe hozható a rosszabb életmódbeli választásokkal is, mint például a helytelen táplálkozás vagy a csökkent fizikai aktivitás.