Igénytelen szobanövényeink
- Dátum: 2023.04.11., 06:31
- Martinka Dia
- képek: pixabay.com
- árnyék, átültet, cserepes virág, egyszerű, futónövény, gondozás, huzatos, igénytelen szobanövényeink, levelek, napfény, öntözés, örökzöld, összeállítás, páraigény, tápoldat, választás
„Ki a virágot szereti, rossz ember nem lehet”, tartja a mondás. Én szeretem a virágokat, de valamiért ők nem szeretnek engem, nem bizonyulnak sajnos nálunk hosszú életűnek. A mai cikkben összegyűjtök néhány könnyen tartható és mutatós, ám sok munkát nem igénylő cserepes virágot.
Vannak, akiknek nincs idejük és energiájuk szobanövényeket tartani, gondozni, ezért hamar elpusztulnak a virágaik. A következő növénykék azonban igazi túlélők, akkor is, ha olykor elmarad az öntözés, nem elég a napfény és tápoldatra sincs lehetőségünk.
Elsőként említi virágokkal foglalkozó ismerősöm a viaszvirágot, állítólag szinte észrevétlenül fejlődik, nem kell átültetni sem akkor is meseszép virágokat hoz, ha nincs időnk foglalkozni vele.
Létezik úgynevezett majomfa vagy pozsgafa, mely szintén egy pozsgás növény. Gondozása a az időhiányban szenvedőknek sem probléma, annyire egyszerűen tartható növény.
A kúszó filodendron Közép-Amerika esőerdeiben honos gyorsan növekvő kúszónövény. Hazánkban kifejezetten népszerű, mivel meglehetősen igénytelen növény, szív alakú zöld leveleivel díszíti a környezetét.
A törpebors sem igényel különösebb gondozást, teljesen átlagos fény-, víz- és páraigényű, s nagyon mutatós, fénylő, szív alakú, csíkos levelekkel büszkélkedik.
A vitorlavirág a kontyvirágfélék családjába tartozik, Kolumbia és Venezuela területéről származó növény. Márciustól, szeptemberig virágzik. Jó választás olyan helyiségekbe, ahol viszonylag kevés a fény. Előnyös tulajdonsága, hogy nemcsak a levegő szén-dioxid tartalmát csökkenti, hanem más káros anyagok mennyiségét is.
A sárkányfa is ideális a rohanó hétköznapjaink mellé, mivel könnyen gondozható és szép is, így ajánljuk a lakás díszének ezt a fajta pálmát is. Nem zavarják sem a hűvösebb, sem a huzatosabb és árnyékosabb körülmények.
A mozaiklevél hatalmas és színes levelei szembetűnőek, mutatós és ráadásul könnyen kezelhető szobanövényként tarthatjuk számon. Nem igényel tápoldatot sem.
Zámiának hívják a következő pálmafélét, interjúalanyom szerint legényvirág néven is ismert. Megnyugtat, hogy „nekem való”, nem igényel különösebb gondozási tudnivalót, mégis dekoratív. Vigyázat, nagyra növő fajta!
A kukoricalevél Japánból származik és a liliomfélék közé tartozik. Meglehetősen igénytelen szobanövény, mégis gyönyörű virágokat hoz.
Elviseli a rövidebb ideig tartó szárazságot, huzatot, meleget, és a hideget is. A kukoricalevél angol neve Cast-Iron Plant azaz “öntöttvas növény”, mely a növény szívósságára, jó ellenálló képességére utal.
Vicces nevű ás annál könnyebben gondozható az úgynevezett anyósnyelv, mely jól tűri a napfényt és az árnyékot egyaránt. Mint a legtöbb szobanövény, kiválóan tisztítja a beltéri levegőt ez a fajta növény is.
A borostyán is rendkívül népszerű örökzöld futónövény. Igénytelen körülményeket is jó tolerál.
A buzogányvirág trópusi jellege miatt is kedvelt, gondozása egyszerű.
A rákvirág szintén ideális választás a fenti feltételekre, ez a növény is az átlagos hőmérsékletet kedveli, könnyen alkalmazkodva a körülményekhez, nem igényel nagy napfényt és mutatós.
Gyakran felmerül a kérdés, hogy milyen növényeket érdemes tartani otthonunkban, ha sem időnk, sem energiánk velük foglalkozni és növényszakértők sem vagyunk. Nos a fenti összeállítással szerettünk volna ebben némi segítséget nyújtani.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.
Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.
Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?
Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.