Menü

Igénytelen szobanövényeink

„Ki a virágot szereti, rossz ember nem lehet”, tartja a mondás. Én szeretem a virágokat, de valamiért ők nem szeretnek engem, nem bizonyulnak sajnos nálunk hosszú életűnek. A mai cikkben összegyűjtök néhány könnyen tartható és mutatós, ám sok munkát nem igénylő cserepes virágot.

Vannak, akiknek nincs idejük és energiájuk szobanövényeket tartani, gondozni, ezért hamar elpusztulnak a virágaik. A következő növénykék azonban igazi túlélők, akkor is, ha olykor elmarad az öntözés, nem elég a napfény és tápoldatra sincs lehetőségünk.

Elsőként említi virágokkal foglalkozó ismerősöm a viaszvirágot, állítólag szinte észrevétlenül fejlődik, nem kell átültetni sem akkor is meseszép virágokat hoz, ha nincs időnk foglalkozni vele.

Létezik úgynevezett majomfa vagy pozsgafa, mely szintén egy pozsgás növény. Gondozása a az időhiányban szenvedőknek sem probléma, annyire egyszerűen tartható növény.

A kúszó filodendron Közép-Amerika esőerdeiben honos gyorsan növekvő kúszónövény. Hazánkban kifejezetten népszerű, mivel meglehetősen igénytelen növény, szív alakú zöld leveleivel díszíti a környezetét.

A törpebors sem igényel különösebb gondozást, teljesen átlagos fény-, víz- és páraigényű, s nagyon mutatós, fénylő, szív alakú, csíkos levelekkel büszkélkedik.

A vitorlavirág a kontyvirágfélék családjába tartozik, Kolumbia és Venezuela területéről származó növény. Márciustól, szeptemberig virágzik. Jó választás olyan helyiségekbe, ahol viszonylag kevés a fény. Előnyös tulajdonsága, hogy nemcsak a levegő szén-dioxid tartalmát csökkenti, hanem más káros anyagok mennyiségét is.

A sárkányfa is ideális a rohanó hétköznapjaink mellé, mivel könnyen gondozható és szép is, így ajánljuk a lakás díszének ezt a fajta pálmát is. Nem zavarják sem a hűvösebb, sem a huzatosabb és árnyékosabb körülmények.

A mozaiklevél hatalmas és színes levelei szembetűnőek, mutatós és ráadásul könnyen kezelhető szobanövényként tarthatjuk számon. Nem igényel tápoldatot sem.

Zámiának hívják a következő pálmafélét, interjúalanyom szerint legényvirág néven is ismert. Megnyugtat, hogy „nekem való”, nem igényel különösebb gondozási tudnivalót, mégis dekoratív. Vigyázat, nagyra növő fajta!

A kukoricalevél Japánból származik és a liliomfélék közé tartozik. Meglehetősen igénytelen szobanövény, mégis gyönyörű virágokat hoz.

Elviseli a rövidebb ideig tartó szárazságot, huzatot, meleget, és a hideget is. A kukoricalevél angol neve Cast-Iron Plant azaz “öntöttvas növény”, mely a növény szívósságára, jó ellenálló képességére utal.

Vicces nevű ás annál könnyebben gondozható az úgynevezett anyósnyelv, mely jól tűri a napfényt és az árnyékot egyaránt. Mint a legtöbb szobanövény, kiválóan tisztítja a beltéri levegőt ez a fajta növény is.

A borostyán is rendkívül népszerű örökzöld futónövény. Igénytelen körülményeket is jó tolerál.

A buzogányvirág trópusi jellege miatt is kedvelt, gondozása egyszerű.

A rákvirág szintén ideális választás a fenti feltételekre, ez a növény is az átlagos hőmérsékletet kedveli, könnyen alkalmazkodva a körülményekhez, nem igényel nagy napfényt és mutatós.

Gyakran felmerül a kérdés, hogy milyen növényeket érdemes tartani otthonunkban, ha sem időnk, sem energiánk velük foglalkozni és növényszakértők sem vagyunk. Nos a fenti összeállítással szerettünk volna ebben némi segítséget nyújtani.

Karácsonyi szimbólumok

Az életünk, lelkünk, lakásunk decemberben ünnepi díszben várja a karácsonyt. Az otthonunk, a kert, a lakás, a szobák, az ablakok, a fenyőfa, a ruházatunk, a munkahelyünk és a legtöbb üzlet, bevásárlóközpont is karácsonyi pompával ragyog. Vajon ismerjük, hogy ezek a szimbólumok, díszek, dekorációk milyen jelentéssel bírnak?

Tűzveszély a lakásban! Mitől lehet veszélyes az advent?

Minden évben több tucat lakástűz ad munkát a tűzoltóknak ünnepekkor. A legtöbb tűz adventi koszorúkból és karácsonyfákból keletkezik, de hasonlóképpen veszélyesek az óvatlanul elhelyezett karácsonyi dekorációk is.

Ehető vadnövények nyomában

Hazánk növényvilága az éghajlati és domborzati adottságainak köszönhetően, nagyon változatos és fajtákban gazdag. Napjainkban ezeknek csak töredékével találkozhatunk a bio- és reforméletmód boltok polcain, ilyenek a vad gyümölcsökből készült lekvárok, szörpök.

Nincs advent és karácsonyvárás sült gesztenye nélkül

Nincs advent és karácsonyvárás sült gesztenye nélkül, de nemcsak a karácsony jellegzetes csemegéje, hanem az ősz és a tél elengedhetetlen étele. A papírba csomagolt forró, sült gesztenye illata szinte aromaterápiaként hat az emberre az adventi vásárok forgatagában, természetesen egy bögre illatos forralt borral együtt.

Mit kell tudni a jojobáról?

A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.