Torokfájás vagy allergia? Mutatjuk a különbséget
- Dátum: 2023.04.16., 15:35
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- allergia, betegség, fájdalom, gyulladás, köhögés, nátha, torok, torokfájás
Nemcsak légúti fertőzés, hanem egy nem megfelelően kezelt légúti allergia következtében is jelentkezhet kellemetlen, kaparó érzés a torokban.
A légúti allergia szénanáthás tüneteket okoz: ezek közé tartozik a szem- és orrviszketés, az orrfolyás, az orrdugulás, a tüsszögés és a könnyezés. Ezek mellett sokan tapasztalnak kaparó érzést, esetleg torokfájást is – összegezte a leggyakoribb panaszokat dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa.
A torokviszketés is lehet a szénanátha tünete, amit a megfelelő allergia elleni készítmény szedésével lehet csökkenteni. Ha azonban az eddigi kezelés nem vált be, akkor érdemes felkeresni a kezelőorvost, mert az antihisztamintabletta vagy az orrspray cseréje, esetleg egy új hatóanyag választása segíthet megszüntetni ezt a kellemetlen tünetet.
A torokviszketés kapcsán, pollenallergiások körében számolni kell a keresztallergia lehetőségével is – magyarázta dr. Moric Krisztina. Ez azt jelenti, hogy bizonyos ételek fogyasztása az arra érzékenyeknél szájüregi tüneteket – például ajakduzzanatot, égő, bizsergő érzést és torokviszketést – okozhat. Ismert keresztallergia a görögdinnye-parlagfű, vagy az alma-nyírfapollen allergia. A keresztallergia nem minden pollenallergiásnál jelentkezik, de akinél igen, annak figyelnie kell a tünetekre, és javasolt kerülnie a problémás ételek fogyasztását.
Torokfájáshoz vezet az elhanyagolt allergia?
Légúti allergia esetén az orrnyálkahártya gyulladásban van, ez okozza az orrdugulást és az orrfolyást. Ha a gyulladás tartósan fennáll, megfelelő kezelés nélkül krónikus orrmelléküreg-gyulladás is kialakulhat. Ez nem, vagy nem megfelelően kezelt allergia esetén gyakori szövődmény.
Mivel az orrváladék a garat irányába csorog, folyamatosan ingerli ezt a területet, gyakori krákogásra ösztönözve az érintetteket. Hosszabb távon a kezeletlen orrmelléküreg-gyulladás és az orrdugulás miatti szájlégzés is közrejátszik a torokfájás kialakulásában.
Ilyenkor fül-orr-gégészeti vizsgálattal lehet megállapítani a krónikus orrmelléküreg-gyulladás és a hátsó garatfali csorgás okát. Ezzel egy időben a szénanáthás tüneteket is megfelelően kezelni kell, hogy a panaszok megszűnjenek.
Milyen vitaminokat szedjünk télen?
Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?
Mire figyeljenek a cukorbetegek karácsonykor?
Mit tehet, aki betegség miatt nem fogyaszthat kedvére az ünnepi ínycsiklandó falatokból, édességekből?
Elalvás előtti rángatózás okai
Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.
Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?
Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?
Téli depresszió és a fényhiány
A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?