Menü

Torokfájás vagy allergia? Mutatjuk a különbséget

Nemcsak légúti fertőzés, hanem egy nem megfelelően kezelt légúti allergia következtében is jelentkezhet kellemetlen, kaparó érzés a torokban.

A légúti allergia szénanáthás tüneteket okoz: ezek közé tartozik a szem- és orrviszketés, az orrfolyás, az orrdugulás, a tüsszögés és a könnyezés. Ezek mellett sokan tapasztalnak kaparó érzést, esetleg torokfájást is – összegezte a leggyakoribb panaszokat dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa.

A torokviszketés is lehet a szénanátha tünete, amit a megfelelő allergia elleni készítmény szedésével lehet csökkenteni. Ha azonban az eddigi kezelés nem vált be, akkor érdemes felkeresni a kezelőorvost, mert az antihisztamintabletta vagy az orrspray cseréje, esetleg egy új hatóanyag választása segíthet megszüntetni ezt a kellemetlen tünetet.

A torokviszketés kapcsán, pollenallergiások körében számolni kell a keresztallergia lehetőségével is – magyarázta dr. Moric Krisztina. Ez azt jelenti, hogy bizonyos ételek fogyasztása az arra érzékenyeknél szájüregi tüneteket – például ajakduzzanatot, égő, bizsergő érzést és torokviszketést – okozhat. Ismert keresztallergia a görögdinnye-parlagfű, vagy az alma-nyírfapollen allergia. A keresztallergia nem minden pollenallergiásnál jelentkezik, de akinél igen, annak figyelnie kell a tünetekre, és javasolt kerülnie a problémás ételek fogyasztását.

Torokfájáshoz vezet az elhanyagolt allergia?

Légúti allergia esetén az orrnyálkahártya gyulladásban van, ez okozza az orrdugulást és az orrfolyást. Ha a gyulladás tartósan fennáll, megfelelő kezelés nélkül krónikus orrmelléküreg-gyulladás is kialakulhat. Ez nem, vagy nem megfelelően kezelt allergia esetén gyakori szövődmény.

Mivel az orrváladék a garat irányába csorog, folyamatosan ingerli ezt a területet, gyakori krákogásra ösztönözve az érintetteket. Hosszabb távon a kezeletlen orrmelléküreg-gyulladás és az orrdugulás miatti szájlégzés is közrejátszik a torokfájás kialakulásában.

Ilyenkor fül-orr-gégészeti vizsgálattal lehet megállapítani a krónikus orrmelléküreg-gyulladás és a hátsó garatfali csorgás okát. Ezzel egy időben a szénanáthás tüneteket is megfelelően kezelni kell, hogy a panaszok megszűnjenek.

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Érdekességek a hajunkról

A hajunk sok mindent elárul rólunk, a személyiségünkről, hangulatunkról, egészségi állapotunkról, stílusunkról, a megjelenésünk fontos és látványos része, jöjjön most néhány izgalmas dolog a hajról, amit eddig talán nem is hallottunk még.

Éjszakai agymosás

Még ma sem értjük teljesen, mi történik ilyenkor a szervezetünkben, sőt az sem egészen világos, hogy miért van egyáltalán szükségünk alvásra.


Miért kell figyelni a PH-ra?

A pH rövidítése "potentia hydrogenii", azaz a hidrogénionok koncentrációja, a szervezet megfelelő sav-bázis egyensúlya pedig létfontosságú az egészségünk szempontjából. A skála 7-14-ig terjed, a semleges érték 7 (a tiszta vízé), ami alatt savasnak, felette lúgosnak nevezzük az oldatot. Ezt az értéket nagyon egyszerűen, otthon is megmérhetjük!