Menü

Torokfájás vagy allergia? Mutatjuk a különbséget

Nemcsak légúti fertőzés, hanem egy nem megfelelően kezelt légúti allergia következtében is jelentkezhet kellemetlen, kaparó érzés a torokban.

A légúti allergia szénanáthás tüneteket okoz: ezek közé tartozik a szem- és orrviszketés, az orrfolyás, az orrdugulás, a tüsszögés és a könnyezés. Ezek mellett sokan tapasztalnak kaparó érzést, esetleg torokfájást is – összegezte a leggyakoribb panaszokat dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa.

A torokviszketés is lehet a szénanátha tünete, amit a megfelelő allergia elleni készítmény szedésével lehet csökkenteni. Ha azonban az eddigi kezelés nem vált be, akkor érdemes felkeresni a kezelőorvost, mert az antihisztamintabletta vagy az orrspray cseréje, esetleg egy új hatóanyag választása segíthet megszüntetni ezt a kellemetlen tünetet.

A torokviszketés kapcsán, pollenallergiások körében számolni kell a keresztallergia lehetőségével is – magyarázta dr. Moric Krisztina. Ez azt jelenti, hogy bizonyos ételek fogyasztása az arra érzékenyeknél szájüregi tüneteket – például ajakduzzanatot, égő, bizsergő érzést és torokviszketést – okozhat. Ismert keresztallergia a görögdinnye-parlagfű, vagy az alma-nyírfapollen allergia. A keresztallergia nem minden pollenallergiásnál jelentkezik, de akinél igen, annak figyelnie kell a tünetekre, és javasolt kerülnie a problémás ételek fogyasztását.

Torokfájáshoz vezet az elhanyagolt allergia?

Légúti allergia esetén az orrnyálkahártya gyulladásban van, ez okozza az orrdugulást és az orrfolyást. Ha a gyulladás tartósan fennáll, megfelelő kezelés nélkül krónikus orrmelléküreg-gyulladás is kialakulhat. Ez nem, vagy nem megfelelően kezelt allergia esetén gyakori szövődmény.

Mivel az orrváladék a garat irányába csorog, folyamatosan ingerli ezt a területet, gyakori krákogásra ösztönözve az érintetteket. Hosszabb távon a kezeletlen orrmelléküreg-gyulladás és az orrdugulás miatti szájlégzés is közrejátszik a torokfájás kialakulásában.

Ilyenkor fül-orr-gégészeti vizsgálattal lehet megállapítani a krónikus orrmelléküreg-gyulladás és a hátsó garatfali csorgás okát. Ezzel egy időben a szénanáthás tüneteket is megfelelően kezelni kell, hogy a panaszok megszűnjenek.

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.