Mi használ és mi nem másnaposság ellen?
- Dátum: 2023.04.24., 06:30
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- alkohol, citrusfélék, dehidratáltság, elektrolit, energia, érzékenység, másnaposság, narancslé, sör, szervezet, test
A görbe estéket követő nehéz napokra mindenkinek megvan a receptje vagy tippje. Jó tudni, hogy vannak olyan dolgok, amikről tudományosan is bebizonyították, hogy enyhítik a kellemetlen tüneteket - és olyanok is, amiktől csak még rosszabbak lesznek.
A másnaposság tipikus tünetei a gyengeség, hányinger, fényérzékenység, fejfájás, hasmenés és sajgó izmok - ezeket az alkohol okozza, amely negatív változásokat idéz elő a testünkben és a hormonrendszerünkben. Bár gyógyítani semmilyen étel vagy ital nem képes ezt, a tünetek enyhíthetők, ha minél hamarabb visszapótoljuk az elvesztett aminosavakat és ásványi anyagokat, amelyek segíthetnek gyorsabban feldolgozni az alkoholban lévő, toxikus hatású vegyi anyagokat.
Folyadékbevitel
Az első és legfontosabb, hogy mivel az alkohol dehidratál, azaz folyadékot von el, igyunk minél többet. Erre tökéletes a víz , amely enyhíti a fejfájást, de az ásványi anyag és vitamintartalmuk miatt a kókuszvíz és a sportitalok is tökéletesek. A gyömbértea enyhítheti a hányingert, a mentatea pedig a gyomorfájás leküzdésében segíthet. Bár elsőre furán hangzik, de sokan esküsznek arra, hogy érdemes savanyúságlevet inni: és valóban, a lében található só, cukor és ecet mind segít helyreállítani az elektrolit háztartást. Egy csésze kávé is jó ötlet lehet, de csak akkor, ha elegendő vizet is iszunk mellé, mivel a koffeinnek is van némi dehidratáló hatása.
A tojás fogyasztása jó ötlet, mert a benne lévő aminosavak segítenek a májnak az alkohol lebontásában. Szintén hasznos, ha magas káliumtartalmú ételeket eszünk, mint a banán, a datolya, vagy a kel és salátafélék. A csirkehúsleves, vagy a miso leves is jól jöhet, mivel a kiürült nitrogént, ásványi anyagokat és folyadékot is pótolja. A teljes kiőrlésű keksz egy kis mézzel rendbe hozza a vércukorszintet, és energiát ad, a zabkása pedig tele van olyan hasznos dolgokkal, mint a B-vitamin, vas, magnézium, kalcium és vas, így segíti az egész test regenerálódását.
A zsíros fogásokat és a gyorsételeket sokan kívánják másnaposan, pedig inkább a megelőzésére, mint a kúrálására jók, mert tovább terhelik az alkohol miatt egyébként sem jó állapotú gyomrot és emésztőrendszert.
Szintén érdemes kerülni a "kutyaharapást szőrével" felkiáltással elfogyasztott gyógysört és egyebeket - egy rövid időre talán jobban leszünk tőlük, de később újra dehidratálják a testet, és a másnaposság tüneteit csak még súlyosabbá teszik. Érdemes kerülni a narancslevet és egyéb citrusféléket is, mert az érzékeny gyomrúaknál a gyümölcsök savtartalma irritációt okozhat.
Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!