Mit tehetünk a hajunkért?
- Dátum: 2023.04.28., 05:52
- Nagyné Kohajda Wentholin Loretta
- képek:pexels.com
- egészséges táplálkozás, fodrász, frizura, göndör, haj, hajgumi, hajszál, hőmérséklet, konty, lófarok, napfény, száraz, szél, töredezett, védelem, vitamin
A hajunkat érő hatásokat két csoportban különböztetném meg. Az első csoportban olyan elemek tartoznak, amik nem a szokásainkból vagy tanult dolgainkból származnak, hanem a természetből, vagy az emberek védelmében hozott vegyszerekből állnak.
Először nézzük meg, milyen rajtunk kívüli hatások érik a hajunkat. Elsők közt kell említeni a napfényt. Az UV sugárzás károsíthatja a külső rétegét, a kutikulát. Ennek eredményeképpen a haj szárazabbá és könnyebben törékennyé válhat. A festett hajakat is érinti a napfény, mivel a hajszín elhalványulhat. De mi lehet erre a megoldás? Viseljünk kalapot vagy kendőt, amikor kint vagyunk a napon. Használjuk olyan hajápoló termékeket, amelyek UV-védelmet biztosítanak.
A hajat érő szél kiszáríthatja azt, és előidézheti a hajszálak összegabalyodását. A káros hatás főként akkor alakul ki, ha erős szélnek van kitéve. Használjunk hajformázó termékeket, amelyek segítenek megóvni a frizuránkat. Érdemes ilyenkor összefogni vagy befonni. A hideg időjárás, különösen a jeges szél is hasonló károsodást okoz, ezáltal nagyon törékennyé válik a hajunk.
A legtöbb nő már találkozott azzal a helyzettel, amikor a magas páratartalom miatt, tönkrement a szépen rendbe rakott frizurája. Ebben a környezetben a haj könnyen felveszi a nedvességet, és a hajszálak összekuszálódhatnak. Különösen igaz ez a göndör hajra, amely hajlamosabb a nedvesség felvételére, ez által még inkább göndörödik. Használjunk hidratáló hajápoló termékeket és kerüljük a hajvasalást, ugyanis a nedvesség hatására elveszítheti egyenes kinézetét hajkoronánk.
A nyári időben előszeretettel látogatunk ki a strandra, illetve utazunk a tengerpartra pihenni. A tengeri só vagy a fürdőben használt klór kiszáríthatják a hajat, és megváltoztathatják annak színét. A só kiszívja a nedvességet a hajszálakból, ezért szárazabbá és törékenyebbé válnak. A klór eltávolítja a haj olajait, ami szintén az előbb leírtakhoz vezethet. Mit tehetünk ellene? Öblítsük le a hajunkat tiszta vízzel a fürdés után, és a már annyiszor emlegetett hidratáló szereket se hagyjuk otthon.
Most pedig nézzük meg a második csoportba sorolandókat. Több vita is folyik arról, hogy a vizes hajat szárítsuk vagy ne. Az én fodrászom azt az elvet vallja, hogy egy jó hajszárítóval, nem forró levegővel szárítsuk meg minden alkalommal, hiszen vizesen a leggyengébb a hajunk és így több károsodás is érheti. Vizes hajjal pedig semmiképpen se feküdjünk le aludni.
A következő jó tanács, hogy ne fogjuk össze szoros kontyba, lófarokba a hajunkat, ugyan is hajhullást okozhat, emellett pedig a keringés sem lesz a megfelelő a fejbőrünkön. Jól tudjuk, hogy egy hosszú nap után, mikor kivesszük a hajgumit a hajunkból, a helyénél kicsit fáj. Ezt a nem megfelelő keringés okozza. Ha viszont nem tudunk megbarátkozni a leengedett hajkoronával, vagy éppen nincs rá módunk, hogy kiengedjük, akkor inkább válasszunk fonásokat, vagy a tarkónknál, lazán gumizzuk meg. A hajgumiból olyan darabot válasszunk, amely anyagát tekintve gyengéd a frizuránkhoz, nem töri meg.
Naponta többször fésüljük át a hajunkat hajkefével vagy nagy fogú fésűvel, mivel a fejbőr természetes olajokat termel, amelyeket a fésüléssel szétoszlathatunk a hajunkon, így stimuláljuk a fejbőrt és a hajhagymákat. Ezáltal serkentjük a hajat a gyorsabb növekedésre. Nem beszélve arról, hogy a fésülködésnek nyugtató hatása van.
A sűrű hajmosás sem tesz jót a frizuránknak, mivel eltávolítjuk a természetes olajakat róla, ami száradáshoz vezethet, ami következtében könnyen törik, kócolódik. Ha nagyon zavar minket a fejtő zsírosodása száraz samponnal egy napot még kihúzhatunk. A hajvágást is olykor-olykor be kell iktatni az életünkbe, még akkor is, ha éppen növesztjük a tincseinket. A hosszú hónapokig mellőzött hajvágás eredményeképp a hajvégek elkezdenek töredezni, ami miatt azokat, a végén úgyis le kell vágni. Ha rendszeresen megigazíttatjuk a hajunkat, a frizuránk dúsabb és egészségesebb lesz, ezáltal elősegíthetjük a növekedést is.
A vékony haj könnyen elnehezül és lelapul, ha túlságosan sok kondicionálót teszünk rá. Ezért keressük a számunkra legmegfelelőbbet. Ha mi magunk nem értünk hozzá, vagy nem tudjuk, milyen típusba tartozik a hajunk, akkor nyugodtan kérjük ki a fodrászunk véleményét, tanácsát. Amikor pedig felvisszük a kondicionálót, ne annyira a fejbőrhöz közeli részekre, hanem a hajvégekre dolgozzuk azt rá.
Figyeljünk oda a szerek mennyiségére is, hiszen ha túl sokat használunk, az bekeményíti hajat, mivel a hajszálakon szárad meg, így a fésüléssel meggyűlhet a bajunk. Nem esztétikus, amikor pelyhekben pereg az ember hajáról a rászáradt zselé vagy formázóhab maradéka.
Tehát ha egészséges, fénylő hajat szeretnénk, akkor minden apró részletre figyelnünk kell. Látogassuk gyakran a fodrászunkat, és táplálkozzunk egészségesen. Akár szedhetünk vitamint is a védelem érdekében. Ha már csak egy kis figyelmet fordítunk a frizuránk felé, már látványos változást tudunk elérni.
Nagyné Kohajda Wentholin Loretta
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.