Menü

A kutyasétáltatás előnyei

Mai futásomból hazafelé tartva már kerestem a témát, hogy miről írhatnék egy újabb cikket, amikor is – menhelyi – kutyusokat sétáltató kolleganőmmel és kislányával találkoztam és nagyon jót beszélgettem. Arra gondoltam, hogy a kutyussal való sétálásnak mennyi előnye van!

Egyre több orvos javasolja kiskutya örökbefogadását vagy nevelőszülői otthonává válást, mivel a kutyával való foglalkozás kényszerít minket is a rendszeres mozgásra. Természetesen nemcsak a kutyára, hanem a gazdira nézve is előnyös tevékenység! Egy nemzetközi felmérés nemrég rávilágított arra, hogy a sétálnak mennyire fontos befolyásoló szerepe van az egészségünkre nézve!

Azok az emberek, akik rendszeresen sétálnak a kutyájukkal, sokkal aktívabb életet élnek, mint azok, akiknek ez a fajta tevékenység kimarad az életükből.

A kutyasétáltatás növeli a saját és környezetünk biztonságérzetét is egyébként, ugyanis a felmérés során megkérdezettek 60 %-a mondta azt, hogy nagyobb biztonságban érzi magát akkor, ha kutyájával sétál.

Nézzük a kutyasétáltatás szervezetre gyakorolt hatásait!

A fizikai erőnlét, a fittségünk, az egészségünk megőrzése, testünk karbantartója, az optimális testsúly megtartásának egyik remek módja. Aki bírja és szereti, séta helyett akár kocoghat is a kutyájával.
A fizikai állapotunkon túl a mentális egészségünkre is jótékony hatással bír, ha felkerekedünk és sétálunk egyet négylábú kedvencünkkel. Sok kutyus válik segítő kutyává és szolgál olyan nemes célokat, mint a vakok és látássérültek vezetése, vagy a poszttraumás stresszel élők terápiájaként támogatja a gyógyulást. Jó ideje tudjuk, hogy a kutyával töltött idő csökkentheti a stresszhormon termelését is. így a depresszióval küzdők esetében ez szinte gyógyír.
Az első kettőből következik talán a harmadik érv, hogy kutyát tartsunk, hiszen a stresszoldás, a sok mozgás az alvásra is kihat, így a rossz alvóknak szintén egyfajta segítséget jelent a pihenésben, melynek fontosságáról és az alváshiány okozta egészségügyi problémákról már írtunk korábban.

A fentiekből egyértelműen kiderül, hogy mennyi előnye van mind a kutyatartásnak, mind a napi séta rutinjának. Sok gazdi naponta akár négy – ötször is kiviszi sétálni a kutyáját, de már napi fél óra is sok pozitív változással jár, arról nem is beszélve, hogy a szocializált kutya nyugodt, és tiszteletteljes kutya más kutyákkal és emberekkel szemben.

A kutyával sétálás a tökéletes ürügy arra, hogy kicsit kiszakadjunk a mindennapi teendőkből, kiszellőztessük a fejünkből a gondokat és ellensúlyozzuk az ülőmunka hatásait, azonban fontos elmondani, hogy mielőtt valaki azonnal kutyus befogadásán gondolkozik, mérlegelje milyen nagy felelősséggel jár az állattartás. Nemcsak az ennivalóról, a fekhelyről és a játékokról, sétáról kell gondoskodni, hanem rendszeres egészségügyi ellátásról, védőoltásokról. Egy házi kedvenc magunkhoz vétele folyamatos odafigyelésről szól, nagy felelősség, mely 10-18 évre szóló elköteleződést jelent.

Túlfogyasztás vagy No-buy 2025?

A túlfogyasztás korunk egyik legnagyobb problémája, melynek száma országonként más és más. 2024-ben már május 25-én eljött a túlfogyasztás napja – ez azt jelenti, hogy kevesebb mint öt hónap alatt feléltük az egy évre elegendő erőforrásadagunkat. A kérdés az, miként csökkenthetjük az úgynevezett ökológiai lábnyomunkat.

Száraz január

Alkoholmentes italok, újévi fogadalmak, elhatározások és egy újabb kihívás: elindult a száraz január!

A tanulási zavarok típusai

A tanulási zavarok komplex jelenségek, amelyek nemcsak a tanulásra, hanem a viselkedésre és a szociális interakciókra is hatással vannak. A cikk részletesen bemutatja a tanulási nehézségekkel küzdő gyermekek jellemző tüneteit, amelyek szoros összefüggésben állhatnak egymással.

A kutyatartás jelentősége a stressz kezelésében

A kutyatartásnak jelentős hatása van a stressz kezelésében. Az állatok jelenléte segít csökkenteni a stressz szintjét és fenntartani a mentális egyensúlyt. A kutyák nyugtató hatással vannak ránk, ugyanis csökkentik a szorongást és a feszültséget. Egy friss felmérés bemutatta, amit gazdiként már régóta tudunk: a házi kedvencként tartott kutyák is lehetnek pozitív hatással a mentális egészségre.

Rákellenes Világséta

Január 12-én tartják világszerte a Rákellenes Világsétát, mely a magyarországi időintervallum szerint 15-16 óráig tart. Ebben az időben tehetünk közösen egy sétát, amivel kifejezhetjük együttérzésünket a daganatos betegekkel, hozzátartozóikkal, ismerőseikkel szemben. Ezzel egyidőben támogathatjuk a rákellenes harcot.