Menü

A kutyasétáltatás előnyei

Mai futásomból hazafelé tartva már kerestem a témát, hogy miről írhatnék egy újabb cikket, amikor is – menhelyi – kutyusokat sétáltató kolleganőmmel és kislányával találkoztam és nagyon jót beszélgettem. Arra gondoltam, hogy a kutyussal való sétálásnak mennyi előnye van!

Egyre több orvos javasolja kiskutya örökbefogadását vagy nevelőszülői otthonává válást, mivel a kutyával való foglalkozás kényszerít minket is a rendszeres mozgásra. Természetesen nemcsak a kutyára, hanem a gazdira nézve is előnyös tevékenység! Egy nemzetközi felmérés nemrég rávilágított arra, hogy a sétálnak mennyire fontos befolyásoló szerepe van az egészségünkre nézve!

Azok az emberek, akik rendszeresen sétálnak a kutyájukkal, sokkal aktívabb életet élnek, mint azok, akiknek ez a fajta tevékenység kimarad az életükből.

A kutyasétáltatás növeli a saját és környezetünk biztonságérzetét is egyébként, ugyanis a felmérés során megkérdezettek 60 %-a mondta azt, hogy nagyobb biztonságban érzi magát akkor, ha kutyájával sétál.

Nézzük a kutyasétáltatás szervezetre gyakorolt hatásait!

A fizikai erőnlét, a fittségünk, az egészségünk megőrzése, testünk karbantartója, az optimális testsúly megtartásának egyik remek módja. Aki bírja és szereti, séta helyett akár kocoghat is a kutyájával.
A fizikai állapotunkon túl a mentális egészségünkre is jótékony hatással bír, ha felkerekedünk és sétálunk egyet négylábú kedvencünkkel. Sok kutyus válik segítő kutyává és szolgál olyan nemes célokat, mint a vakok és látássérültek vezetése, vagy a poszttraumás stresszel élők terápiájaként támogatja a gyógyulást. Jó ideje tudjuk, hogy a kutyával töltött idő csökkentheti a stresszhormon termelését is. így a depresszióval küzdők esetében ez szinte gyógyír.
Az első kettőből következik talán a harmadik érv, hogy kutyát tartsunk, hiszen a stresszoldás, a sok mozgás az alvásra is kihat, így a rossz alvóknak szintén egyfajta segítséget jelent a pihenésben, melynek fontosságáról és az alváshiány okozta egészségügyi problémákról már írtunk korábban.

A fentiekből egyértelműen kiderül, hogy mennyi előnye van mind a kutyatartásnak, mind a napi séta rutinjának. Sok gazdi naponta akár négy – ötször is kiviszi sétálni a kutyáját, de már napi fél óra is sok pozitív változással jár, arról nem is beszélve, hogy a szocializált kutya nyugodt, és tiszteletteljes kutya más kutyákkal és emberekkel szemben.

A kutyával sétálás a tökéletes ürügy arra, hogy kicsit kiszakadjunk a mindennapi teendőkből, kiszellőztessük a fejünkből a gondokat és ellensúlyozzuk az ülőmunka hatásait, azonban fontos elmondani, hogy mielőtt valaki azonnal kutyus befogadásán gondolkozik, mérlegelje milyen nagy felelősséggel jár az állattartás. Nemcsak az ennivalóról, a fekhelyről és a játékokról, sétáról kell gondoskodni, hanem rendszeres egészségügyi ellátásról, védőoltásokról. Egy házi kedvenc magunkhoz vétele folyamatos odafigyelésről szól, nagy felelősség, mely 10-18 évre szóló elköteleződést jelent.

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.