Ekcéma tünetei és kezelése
- Dátum: 2023.05.04., 19:45
- Martinka Dia
- képek:pexels.com, pixabay.com
- allergán, atópiás dermatitisz, bőrteszt, csecsemő, ekcéma, felnőttkor, genetikai hajlam, gyulladás, kezelés, kisgyermekkor, szteroidos kenőcs, terhesség., tünet, viszkető bőr
Mi az ekcéma? Milyen tünetekkel jelenik meg és hogyan lehet kezelni? Az ekcéma a bőr gyulladása, amely hólyagokkal járhat, de okozhat bőrpírt, duzzanatot, pörkképződést, hámlást és általában nagyon viszket. Kiváltó ok lehet allergia (fémek, műszálas anyagok, gyógyszerek, vegyi anyagok, kozmetikumok…stb.), vagy egyéb okok miatti irritáció.
Az allergén azonosítást bőrtesztekkel lehet elvégezni. Az ekcéma tünetei szabad szemmel is jól láthatóak és sajnos az esetek nagy részében erős viszketési ingerekkel jár.
Az összes ekcémás eset legalább 80 %-a az első életévben már azonosítható (például tejallergia okozhatja csecsemőknél), s e betegségek kis része felnőttkorig is fennáll.
Az allergiás ekcémát sok szempontból egyszerűbb megállapítani, mint az atópiás dermatitist és kezelése helyi szteroidos kenőcssel, illetve az adott allergén kerülésével megoldható. Az atópiás dermatitisz olyan bőrbetegség, amely családilag öröklődik, és elsősorban a gyermekeket érinti és speciális kezelést igényel, mindennapi bőrápolási rutinnal.
A genetikai hajlam mellett a környezeti tényezők, mint például a szennyezett levegő szintén magyarázatot adhat az atópiás dermatitisz előfordulására, mely az utóbbi években egyre gyakoribb probléma.
Az atópiás ekcéma tünetei a nagyon száraz, feszülő és viszkető bőr, kicsiknél az arcon jelenik meg és hámlás, viszkető, piros foltok jellemzik, melytől a kisgyerekek komfortérzete erősen romlik, az alvásukat befolyásolja, az életminőségüket nagy mértékben rontja, ezért mindenképp fontos a szakorvos felkeresése és a napi speciális bőrápolási rutin elvégzése, mellyel gyermekünk szinte teljesen tünetmentessé válhat.
Bár nagyon nehéz a kisgyerekekkel megértetni, de a viszketésre a vakarás nem jelent megoldást, sőt, súlyosbítja a tüneketet, mert tovább károsítja a bőr védőrétegét.
Létezik úgynevezett idiopátiás ekcéma is, ilyen esetben az ekcéma kialakulásának okai ismeretlenek.
Saját példámból tudom, hogy a terhesség alatt is kialakulhat az ekcéma, de az is megtörténhet, hogy a korábban diagnosztizált betegség lángol fel, de arra is van példa, hogy valakinél éppen ebben az időszakban tűnnek el teljesen a tünetek. Sajnos azt nem lehet megjósolni, hogy a szülés után megmaradnak vagy eltűnnek-e a tünetek.
Az ekcéma tünetei sajnos bármilyen életkorban jelentkezhetnek, A felnőttkori ekcéma kialakulásának okai, vagy súlyosbodása gyakran összefügg bizonyos változásokkal, szedett gyógyszerekkel, étrendkiegészítőkkel, hormonváltozásokkal, betegségekkel, stresszhelyzettel is és a várandóssággal is.
Az érzékeny bőr okai
Az érzékeny és reaktív bőrt kellemetlen érzések - bizsergés, feszülő érzet, viszketés vagy égő érzet - jellemzik, amelyek néha szárazsággal és bőrpírral is együtt járnak. Bármilyen bőrtípus, legyen az száraz, zsíros vagy kombinált, érzékennyé válhat. Az érzékeny bőrre jellemző tünetek folyamatosan jelentkezhetnek, vagy bizonyos belső és külső tényezők is előidézhetik.
Az alacsony transzferrin szaturáció negatív hatásai
A transzferin szaturáció (TSAT) egy laboratóriumi vizsgálat, amely a szervezetben lévő vas szállításáért felelős fehérje, a transzferin telítettségének mértékét jelzi. A transzferin szaturáció százalékos arányban fejezi ki azt, hogy a transzferin hány százaléka van vasat tartalmazó állapotban.
A trombocitapénia tünetei
A trombocitopénia olyan állapot, amikor a vérben a vérlemezkék (trombociták) száma alacsonyabb, mint a normálértéke. A vérlemezkék fontos szerepet játszanak a vér koagulációs folyamataiban, vagyis a véralvadásban. Amikor egy ér sérül, a vérlemezkék összetapadnak és aktiválódnak, hogy megállítsák a vérzést.
Éjszakai lábgörcs
Sokaknak ismerős a kínzó fájdalom, mely sokszor éjjel, a legkedvesebb álmunkban tör ránk, amikor is begörcsöl a lábunk. Ennek több oka is lehet.
P-vitamin – mit tudsz róla?
A vitaminok skálája igen széleskörű, a többségét ismerjük is, napi szinten hallunk jelentőségükről, de vannak olyan vitaminok, amiket kevésbé ismerünk, pedig ugyanolyan fontosak egészségünk szempontjából.