Menü

A citromos víz tényleg csodát tesz a szervezettel?

Valójában a vizet 50-55 fok közötti hőmérsékleten kellene fogyasztani. Ha citromot is teszel hozzá, még több jót teszel. Ezzel hozzájutsz a szükséges C-vitaminhoz, erősíti az immunrendszert és véd a megfázástól és influenzától. Egy negyed csésze citromlé pedig csak 13 kalóriát tartalmaz.

Lássuk, milyen előnyei vannak, ha minden reggelt meleg, citromos vízzel indítasz. Ha eddig még nem tetted volna, reméljük, te is kipróbálod, hogy milyen csodálatos dolgokat művel a testtel.

1. Segíti az emésztést

Gyakran halljuk, hogy a jó egészség alapját az egészséges emésztőrendszer jelenti. A citrom nagyon fontos forrása a pektinnek, annak a rostnak, ami nélkülözhetetlen a bélrendszer egészséges működéséhez. Egy pohár, ébredés után elfogyasztott citromos meleg víz beindítja az emésztőrendszert, és segít eltávolítani az előző nap bekerült méreganyagokat a testből.

2. Természetes hidratáló

Az elődeink évszázadokkal azelőtt, hogy az energiaitalok, a rehidratáló sók és az elektrolit oldatok elárasztották a polcokat, a citromos vizet már használták a test hatékony hidratálásához. Mikor mozgunk, testünk úgynevezett elektroliteket veszít (olyan ásványi anyagokat, mint a nátrium, kálium, klór) az izzadás révén. Ha csak vizet iszunk, az visszaállítja a test víztartalmát, de ha teszünk hozzá néhány szelet citromot is, felgyorsíthatjuk az elektrolitok egyensúlyának helyreállítását is.

3. A puha és egészséges bőrért

Tudjuk, hogy a bőr hidratálását úgy lehet a leghatékonyabban megoldani, ha rengeteg vizet iszunk. Viszont, ha a sima vízből citromos vizet készítünk, még többet nyerhetünk vele. A citromban lévő erőteljes antioxidánsok segítenek eltüntetni a bőrről a foltokat és a ráncokat, méregtelenítő hatásukkal simább, egészségesebb kinézetű bőrt eredményeznek.

4. A máj is örülni fog a citromnak

Hogy a májad jól tudjon működni, az egyik legfontosabb dolog az egészséged szempontjából. A citromos víz pedig segít abban, hogy a májad a leghatékonyabban végezze feladatait. A citromsav a méreganyagok kimosásával javítja az enzim funkciókat, ezen kívül a káros baktériumokkal is képes elbánni.

5. Káliumban gazdag

Mindannyian hallottuk már, hogy a banánban nagyon sok a kálium, de azt csak kevesen tudják, hogy ez az esszenciális ásványi anyag a citromban is bőséges mennyiségben megtalálható. A kálium az emberi szervezetben a harmadik legfontosabb tápanyag, mégis hajlamosak vagyunk nem törődni vele. Ha citromos vizet iszol, elősegítheted a szív, az agy, a vesék és az izomzat megfelelő működését.

6. A citrom az orvost távol tartja

Miközben a közönséges megfázásra nincs gyógymód, annyi biztos, hogy akik rendszeresen isznak citromos vizet, jóval kevesebbszer fáznak meg, és a betegségen hamarabb túl lesznek, mint azok, akik még nem fedezték fel a citromos víz csodás hatásait. Ez elsősorban a magas C-vitaminnak tulajdonítható, ami az egyik legbiztosabb védelmező a vírusfertőzésekkel és az immunrendszer gyengeségeivel szemben.

7. Segít a fogyásban

Ha egészségesen szeretnél fogyni a táplálkozásodban és az életmódodban bevezetett változtatások segítségével, a citromos víz tökéletes kiegészítő lesz ehhez. Fokozza az anyagcserét, a citromban lévő pektin pedig csökkenti az éhségérzetet.

8. Kifogástalan pH-érték

A citrom citrusféle, azaz természetes módon savas. Talán meglepő, de amint bekerül a véráramba, lúgosító hatást fejt ki. Ez miért jó dolog? Bár savra szükségünk van az étel megemésztéséhez, nagyon fontos kiegyensúlyozni a test pH-értékét, mivel a túl sok sav hajlamossá tesz betegségekre, a magas koleszterinszinttől a cukorbetegségig.

9. Segít leküzdeni a gyulladásokat

A gyulladásokat nem minden esetben láthatjuk. A krónikus gyulladások a testen belül alakulnak ki, és alapját képezik a legkomolyabb betegségeknek, és összekapcsolják őket a test elsavasodásával is. A citromos vízzel csökkenthetjük a szervezet savasságát, a szervezetből így könnyebben távozik a húgysav, ami a gyulladásokért is felelős.

A citromos víz tehát nemcsak tökéletes szomjoltó, de a szervezetet is vitaminokkal, ásványi anyagokkal és nyomelemekkel látja el. Nem is beszélve arról, hogy a legjobb természetes energiabombának tartják. Fogyasszuk bátran minden nap!

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.