Menü

Napvédelem májfoltok ellen!

Miért kell már az első napsugaraknál fényvédőt használni, mik azok a napfoltok és hogyan alakulnak ki?

A napfoltok meglehetősen bosszantóak lehetnek – különösen az arcon. Ezek többnyire kis barna lapos foltok, melyek legfőképp arcon jelennek meg. Májfoltoknak is nevezzük őket, noha semmi közük a májunkhoz. Öregségi foltokként is emelgetik őket és kialakulásukban - más egyéb tényezők mellett – az életkor és a környezeti hatások (pl. napsugárzás) játszanak fontos szerepet. Ezek a pigmentfoltok nagyon zavaróak tudnak lenni, mert nagyon nehéz elfedni őket.

A bőr elszíneződésével járó lapos foltok, különböző méretűek, nagyobbak, mint a szeplők, és gyakran kiterjedtebbé válnak, ám vannak olyan speciális kozmetikumok, melyekkel halványítani lehet a meglévő foltokat és sokat tehetünk a megelőzésért is.

Hogyan előzhetőek meg a napfoltok?

A bőr egy melanin nevű bőrpigmentet tartalmaz, melyből UV fény hatására egyre több termelődik. Ha nő a melaninszint a szervezetben, sötétebbé válik a bőr, ez a folyamat nem más, mint a szervezet védekező mechanizmusa a napsugárzás hatására. A napfoltok akkor jelennek meg, amikor a melanin magas koncentrációban termelődik.

Sokan, köztük főleg nők általában 35-40 évek kor között tapasztalják először a problémát, attól függően, hogy mennyire voltak tudatos napozási szokásaik, mennyire védték bőrüket a káros sugaraktól, milyen gyakran használtak fényvédő szereket.

Ha valaki sok időt töltött napozással és nem védi megfelelő készítményekkel a bőrét, bizony számíthat májfoltok megjelenésére.

Hogyan szabadulhatunk meg ezektől?

Szerencsére vannak olyan otthoni kezelések, amelyek segítenek elhalványítani ezeket, de még jobb, ha a megelőzésre fordítunk nagyobb hangsúlyt.

Emellett hatékonyak az aloe verás készítmények, a C – vitamin, melynek antioxidáns tulajdonságai számos előnnyel járnak, beleértve az UVA- és UVB-sugarak elleni védőhatást, de a legfontosabb azzal tisztában lenni, hogy minél jobban védjük bőrünket a nap ellen, annál kisebb az esélye, hogy napfoltok jelenjenek meg.

Kétféle UV-sugárzás és mindkettő nagyon káros: az UVA a bőr öregedéséért felelős, az UVB pedig a legégésért. Ezek ellen magas faktorszámú napvédő készítményekkel védekezhetünk!

A bőrünk védelmével ne várjuk nyár közepéig, már tavasszal, az első napsugarak megjelenésével kezdjük el a megfelelő fényvédelmet!

Tanulható a pozitív gondolkodás?

A boldogságkeresés napjaink egyik legaktuálisabb témája, a pozitív pszichológia irányzata tudományos módszereket alkalmazva foglalkozik az elégedettség témakörével. Vajon tanulható a pozitív gondolkodás és ezáltal a boldogság?

Probiotikum, higiénia, és tudatosság a nyugodt utazásért

Napsütés, tengerpart, finom ételek – a nyaralás sokak számára a kikapcsolódás csúcspontja. Ám az élményt könnyen beárnyékolhatja egy kellemetlen gyomorrontás vagy hasmenés. Szerencsére némi tudatossággal megelőzhetjük, hogy a pihenés napjait a mosdóban töltsük.

Zero waste: törekvés egy tisztább jövő felé

A modern világ elképesztő ütemű fejlődése és a fogyasztási szokásai hatalmas mennyiségű hulladékot termelnek. Szinte mindent eláraszt a szemét: a rengeteg visszamaradt PET-palack, a fesztiválok után maradó szeméthegyek éppen csak a felszínét mutatják egy mélyen gyökerező problémának. Túlzó vásárlási szokások, élelmiszer felhalmozás, a termelés határainak figyelmen kívül hagyása – ezek mind olyan jelenségek, amiket tudatossággal el lehetne kerülni.

„A sport öröklődik – De nem a génjeinkben, hanem a példánkban”

Sportos szülők, sportos gyerekek, avagy hogyan adjunk át egészséges szokásokat a következő generációnak?

Ne hagyjunk életet a forró járműben!

Nyáron a hőmérséklet akár percek alatt életveszélyes szintre emelkedhet egy lezárt autó belsejében. Ennek ellenére még mindig előfordul, hogy figyelmetlenségből vagy pillanatnyi döntésből adódóan valaki gyermekét vagy háziállatát az autóban hagyja, amíg gyorsan elintéz valamit. Ez a „csak pár percre” hozzáállás azonban tragikus következményekkel járhat.