Zsálya, te mit tudsz róla?
- Dátum: 2023.06.07., 13:32
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- antimikrobális, antioxidáns, fűszer, masszázs, tea, vitamin, zsálya
Megannyi növényt, gyógynövényt ismerünk, a zsálya z egyik legszebb, kis lila virágai a hosszú száron kiemelkednek a többi növény közül. Illik tudni, hogy mennyire is hasznos kis növényről van szó.
A zsályát már az egyiptomiak, a görögök és a rómaiak is használták, ez utóbbi nép a bölcsesség fűszernövényeként is említette, nem csak erős illata, hanem gyógyhatása miatt is kedvelték. A növénynek nagyon erős illata és íze van, ezért fűszerként óvatosan kell bánni vele, nem nagyon illik más fűszerekhez. Szárnyas-, vad- és bárányhús ételeket finoman kiemelhetünk vele, de a köreteket is meghinthetjük vele.
Nem csak ételeink remek alapját képezheti, hanem sokféle gyógyhatásáról is híres. Ereje legfőképp a leveleiben található, házi gyűjtögetés esetén érdemes szellős helyen, ritkán szórva szárítani. A népi gyógyászatban a torokgyulladás egyik legfőbb ellenszere, de jót tesz láz esetén is. Rengeteg vitamint raktároz, A, B1, B-2-, B3-, B6-, C-, K- és E -vitaminban is gazdag, magnézium tartalma sem elhanyagolható. Antioxidáns tartalmának köszönhetően pedig pompás gyulladáscsökkentőként is ismert.
Hasznunkra válhat fogíny betegségek kezelésénél, de szánkat öblögetve még az arcüreg gyulladás tünetei is enyhülnek. Antimikrobális hatása révén használhatjuk az erős testszag elűzésére, fertőtleníthetjük vele a bőrünket, gyorsíthatjuk a hámsérülések gyógyulási idejét is. A zsálya levelét felhasználva a rovarcsípések okozta bőrirritációt, viszketést is enyhíthetjük, ehhez csupán az adott területet be kell dörzsölni a kis levéllel. Magnézium tartalmának köszönhetően tökéletes a masszázsolajakba keverve, hiszen izomlazításra, az ízületi gyulladások kezelésére is igénybe vehetjük. Teaként minden drogériában megtaláljuk.
Nagy előnye, hogy terhes nők is fogyaszthatják kellő körültekintéssel, hiszen kiváló görcsoldószer. Ezzel egyetemben a menopauzával, vagy menstruációs görcsökkel küzdő nők is kipróbálhatják. Elkészítéséhez csak forró vízre és 2-3 kanálnyi teával szükség. Ezt legalább 15-20 percig lefedve kell áztatni, majd szűrés után fogyasztható is. Cukorbetegek és hasnyálmirigy megbetegedésben szenvedő egyének nagy óvatossággal fogyasszák, mindenképpen konzultáljanak orvossal előtte.
Na de hogyan is termesszük?
Általában magról szép palántákat lehet nevelni, szereti a napos kertrészeket, de eleinte nagyon vízigényes, szóval illik sokat locsolni. Bokorban fog növekedni, elég magasra terjeszkedik, így számolnunk, kell neki némi hellyel is. A zöldségtermesztőknek is van jó hírünk, ha káposzta és répa félék mellé ültetjük, szolgálatunkba áll és elriasztja a legyeket és káposztamolyokat. Ősszel vissza kell vágni, mulccsal, vagy komposzttal be kell takarni, így tavasszal ezt a fedőréteget leszedve új hajtásokat fogunk látni. Érdemes a hajtásokat szétszedni és külön ültetni, ezzel szaporíthatjuk. A balkon éke is lehet, egy nagyobb cserépben szépen eléldegél a napos erkélyeken.
A zsálya egy évezredekre visszanyúló múlttal rendelkező növény, mely nem csak hasznos és szép pontja lehet kertünknek, hanem számos betegségben is segítségünkre lesz.
Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.
Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.
Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?