Menü

Tökéletes esti nasik

Nem igaz, hogy semmit sem szabad lefekvés előtt enni, viszont egyáltalán nem mindegy, hogy mit fogyasztasz. Ha korán szoktál vacsorázni, akkor előfordulhat, hogy mire alvásra kerül a sor, annyi idő eltelik, hogy korgó gyomorral fekszel az ágyban. Ilyenkor választhatsz, hogy megpróbálsz éhesen elaludni vagy eszel gyorsan valamit, ami csillapítja az éhségedet.

A triptofán olyan esszenciális aminosav, amely hozzájárul a stressz, a szorongás és az alvászavarok leküzdéséhez. A melatonin a belső órát szabályozza, segít lerövidíteni az elalváshoz szükséges időt, az egészséges bioritmus fenntartásáért felel. A kalcium pedig átalakítja a triptofánt melatoninná. A legtöbb triptofán a teljes kiőrlésű gabonában található, a melatonin egyik legjobb forrása a zab, a kalciumot pedig zsírszegény tejtermékekkel érdemes a szervezetbe juttatni.Az előbbiek mellett még a magnézium és a kálium fogyasztása ajánlott az esti órákban. Előbbi a stressz leküzdésében segít, nyugtató hatása van, utóbbi pedig az éjszaka jelentkező izomgörcseket szünteti meg. A kálium és a magnézium legjobb forrása a banán, érdemes egy pár karikát megenni elalvás előtt, ha ilyen problémákkal küzdesz.

Az előbbiekből adódóan ezeket érdemes/szabad este nassolni:

teljes kiőrlésű gabonából készült ételek, például keksz, pirítós

zabfélék, például zabkása

barna rizs

sovány tejtermékek: tej, joghurt, túró, zsírszegény sajt

banán a káliumtartalom miatt

mogyoróvaj, ugyanis triptofánban gazdag

alacsony kalóriatartalmú zöldségek, uborka, brokkoli, zeller, zöldsaláta

magvak közül a lenmag a legjobb választás

húsok közül a triptofánban gazdag pulykát vagy a magas fehérjetartalmú lazacot érdemes fogyasztani

gyümölcsök közül a cseresznye a legjobb választás, ugyanis megemeli a melatonin hormonszintjét a szervezetben

A magas cukortartalmú ételek sem ajánlottak este, feltöltik energiával a szervezetet, nehezebb lesz elaludni utánuk, így a gyümölcsök fogyasztása sem a legjobb ötlet - leszámítva a fentebb említett banánt és cseresznyét. Csokoládét nem csak a cukortartalma miatt nem szabad enni, koffeint is tartalmaz, sőt, egy teobromin nevű anyag is található benne, amely növeli a mentális aktivitást és vízhajtó hatású.

Bár zsírszegény sajtokat érdemes enni lefekvés előtt, zsíros, érett sajtot nem szabad fogyasztani, ugyanis magas a tiramin tartalma. A tiramin egy olyan aminosav, amely a vérnyomás ingadozását okozhatja, ezzel fejfájást vagy migrént idézhet elő. Tiraminban gazdag sajtok például a kéksajt, a parmezán, a mozzarella vagy a cheddar.

Azt is meg kell válogatni, mit iszol este, természetesen sem a magas koffeintartalmú kávét, sem alkoholt nem ajánlott bevinni a szervezetbe. Utóbbi növeli a pulzusszámot, illetve vízhajtó, így semmiképp sem szabad lefekvés előtt inni.

Koriander, fűszer- és gyógynövény

Rengeteg fűszernövényt ismerünk, használunk a mindennapokban, de ezek közül soknak nem csak az íze remek, hanem felhasználhatósága és hatása is.

Mire figyeljenek a cukorbetegek karácsonykor?

Mit tehet, aki betegség miatt nem fogyaszthat kedvére az ünnepi ínycsiklandó falatokból, édességekből?

Lúgosító ételek nyomában

Ha lúgosítani szeretnél, tudnod kell, hogy mely ételek váltanak ki lúgosító hatást a szervezetedben. Az alap elmélet az, hogy bármilyen ételt ehetsz, azonban néhány étel lúgosabb, mint a többi.

Ínycsiklandozó diétás lasagne

Lasagnét mindenki ismeri . Szénhidrátban dúskáló tésztalapok között a darált hús és a sok sajt dobja fel az ízélményeket. Na meg a zsírbevitelünket. Igen, igen… a diétázók fájó szívvel könyvelhetik el, amíg a kalóriák meg vannak számlálva, addig bizony a lasagne sem fog az asztalra kerülni!

Népszerű adventi édességünk a grillázs

A karácsonyi vásárokban a forralt bor és a pirított mandula a sláger, de a gesztenye is elengedhetetlen finomság. A sült gesztenye zamatáról és a téli lélekmelengető italokról, az adventi konyhai aromaterápiáról nemrég írtunk oldalunkon, most a karácsonyi hangulat másik kedvencét említjük meg, a grillázst.