Hogy lehetséges a stressz csökkentése tartósan és hatékonyan?
- Dátum: 2023.06.16., 05:09
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- energia, feltöltődés, jóga, lélek, meditáció, nyugalom, psziché, stressz
A stressz kezelése többféleképpen is lehetséges, de nem árt tisztában lenni vele, melyek lehetnek a stressz okai. Aki odafigyel a testi-lelki egészségére, ezzel a stressz ellen is sokat tesz.
A stressz eredetileg egy orvosi szakszó, amely az emberi szervezet által a különféle ingerekre adott nem specifikus válaszreakcióit takarja. Ma már a stressz kifejezést leggyakrabban köznapi értelemben használjuk és tartós idegességet, folyamatos feszültséget értünk alatta. A tartós stressz évtizedek óta ismert betegség, napjainkban azonban olyan gyakori, hogy népbetegségként tartják számon. Sőt, a WHO egyenesen a 21. század egyik legsúlyosabb egészségügyi problémájaként tekint rá.
A stresszkezelés formái
A stressz leküzdésére többféle stratégiát is választhatsz, attól függően, hogy mit állítasz a középpontba.
Problémaorientált megküzdés
Ekkor a stressz hátterében álló probléma megoldása van a fókuszban. Ennek része a probléma elemzése és különféle változatok kidolgozása a megoldásra.
Érzelemközpontú megküzdés
A hangsúly itt nem a probléma megoldásán van, hanem a stressz által kiváltott érzelmek kezelésén. A stresszcsökkentés, a stressz oldása tehát ebben az esetben a probléma által okozott negatív érzelmek megszüntetését jelenti. Ez a stratégia a gyakorlatban azt jelenti, hogy az ember nem vesz tudomást a problémáról, esetleg különböző pszichoaktív szereket fogyaszt.
Gyakorlati tanácsok a stressz csökkentésére
Töltődj fel!
Kapcsolódj ki, vagyis naponta minimum fél órán keresztül végezz valami olyan tevékenységet, ami igazán feltölt. A legjobb egy olyan hobbi, amibe bele tudsz feledkezni, úgy, hogy közben teljesen kiszakadsz a napi mókuskerékből. Ugyanilyen fontos, hogy fejleszd és ápold a szociális, baráti kapcsolataidat. Vagyis tölts minél több időt mások társaságában.
Próbáld kevésbé mellre szívni
Vegyél egy nagy levegőt, tegyél egy lépést hátra, és gondold át: képes vagy befolyásolni azt, ami kiváltja a stresszt? Ha igen, akkor mit tehetsz a megoldás érdekében? Megtettél mindent, amit lehet?
Ha nem vagy képes befolyásolni, vagy már megtettél mindent, amit az adott körülmények között lehetséges, vizsgáld meg a helyzetre adott reakcióidat. Mennyire indokolt az az intenzitás, amit a stresszhelyzet kivált belőled fizikailag és érzelmileg? Képes vagy csökkenteni ezeket a fizikai és érzelmi reakciókat? Mit tudsz tenni ennek érdekében?
Oszd meg a problémádat másokkal
Ha van egy bizalmasod, akinek időről időre kiöntheted a szíved, az jelentősen képes mérsékelni a téged sújtó stressz szintjét. Ez akkor is igaz, ha az illető érdemben nem tud segítséget nyújtani. Ha pedig olyanhoz fordulsz, akitől segítséget várhatsz, például egy pszichológushoz, az még ennél is jobb megoldás.
Jógázz, meditálj, mozogj
A különféle meditációs technikák, az autogén tréning, a mindfulness és a jóga hatékonyan csökkentik a szorongást és javítják a közérzetet. A rendszeres, intenzív testmozgás pedig a stresszes életmód egyik leghatékonyabb ellenszere.
Ilyenkor számos olyan biológiai folyamat indul be a szervezetünkben, olyan vegyületek, hormonok szabadulnak fel, amelyeknek meghatározó szerepük van a jó közérzet kialakításában.
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?
Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.