Mit (ne) tegyünk, ha kullancsot találunk magunkban?
- Dátum: 2023.06.24., 06:17
- Martinka Dia
- képek:pexels.com, pixabay.com
- aktuális, betegségek, bokor, bőr, csipesz, eltávolít, fertőtlenít, futás, füves, gazos terület, kirándulás, krém, kullancs, Lyme-kór, megelőz, olaj, oltás, túra, védekezik
Talán van, akinek ez elcsépelt téma, szerintem viszont megint aktuális a „szezon” beköszöntével. Vannak tévhitek a kullancs eltávolításával és az általa terjesztett betegségekkel kapcsolatban.
Hol találhatóak kullancsok?
A kullancsok elsősorban füves, gazos területen a leggyakoribbak. Futásaim, túráink során azt tapasztalom, hogy bokrok, cserjék, vagy adott esetben fűszálakon várakoznak, majd hozzátapadnak az arra járó ember bőréhez, mely után megkeresik a hajlatokat és befészkelik magukat oda. Édesanyámnak csak az elmúlt két napban három kullancsot kellett eltávolítania, mind a térdhajlatokban bújtak meg.
A kullancsok előszeretettel választják a testhajlatokat, mint például a: hónalj, térd- és lágyékhajlat.
Hogyan védekezhetünk a kullancsok ellen?
Már volt szó erről korábban többször is, hiszen mint mondtam minden nyáron fel kell hívni a figyelmet a kullancsok által terjesztett betegségekre, ezért, hogy elkerüljük ezt, a túrázások és terepfutások, kirándulások esetén mindig használjunk szúnyog- és kullancsriasztó szert!
Viseljünk hosszú szárú nadrágot és hosszú ujjú pólót, sapkát, kalapot.
A túrázások, kirándulások, kertészkedések, nyári táborok után alaposan nézzük át magunkat és családtagjainkat, hogy nem kapaszkodik valahol bennük egy kis élősködő vérszívó.
Amennyiben találunk magunkban kullancsot, akkor mielőbb távolítsuk el, méghozzá helyesen!
Ne használjunk semmilyen olajat, krémet, hanem csipesszel fogjuk meg a kullancsot, közvetlenül a bőr felett a fejénél, a hasát semmiképpen se nyomjuk össze. A csipesszel tekerés nélkül egy határozott mozdulattal húzzuk ki a kullancsot a bőrből, majd fertőtlenítsük a csípés helyét.
Előfordulhat (édesanyámnál sajnos ez így is történt a napokban), hogy beleszakad az élősködő szájszerve a sebbe, ilyenkor nem szabad pánikba esni, ugyanis 1-2 napon belül általában magától kilöki a szervezet.
A kullancs terjesztette betegségek ellen védőoltással lehet védekezni, ám sajnos az oltás a Lyme-kór ellen nem véd. A Lyme-kór alattomos betegség, ugyanis megfertőződés esetén nem mutat heves tüneteket, és akár hetekig is lappanghat az emberi testben, mire megjelenik a jellemző vörös kokárda szerű kör a csípés helyén.
A betegség ma már könnyedén gyógyítható antibiotikumos kezelésekkel. Kisfiam esetében 21 napos antibiotikum-kúra jelentette a megoldást és a gyógyulást. Mivel ő már volt Lyme-kóros, így nemcsak újságíróként tartom fontosnak erről írni, hanem háromgyerekes anyukaként is.
Összegezve tehát a megelőzés a legfontosabb, az odafigyelés, mellyel elkerülhetőek a kullancsok által terjesztett betegségek.
Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?
Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.