Menü

A máriatövismag olaj hatásai

A máriatövis (Sylibum marianum) évszázadok óta a különböző májbetegségek panaszosainak nyújt igen hatékony „mentőövet”. A máriatövisolaj legfontosabb hatóanyagai a flavonoglikánok, de keserű anyagot és zsíros olajat (linolsavat és olajsavat) is tartalmaz.

Hatóanyag komplexe serkenti a májsejtek szintézisét és regenerációját, stabilizálja a májsejtek membránját, valamint szabadgyök fogó hatása is van.

A máriatövis stabilizálja és erősíti a májsejtmembránokat, ami megelőzi a méreganyagok behatolását a sejtbe, hatékony antioxidáns, amely semlegesíti a veszélyes szabadgyököket, antioxidáns hatása többszöröse az E-vitaminénak, valamint elősegítve a fehérjeszintézist, serkenti a májsejtek termelődését, felgyorsítja a károsodott májszövetek regenerációját és az elhalt sejtek lecserélését. A máriatövisma-golaj több mint 50%-ban tartalmaz többszörösen telítetlen zsírsavakat (omega-3, omega-6-ot) és az egyszeresen telítetlen zsírsavak közül pedig olajsavat.

A máriatövismag olaj legfőbb hatásai:

Védelmet nyújt különböző májgyulladások esetében, így ajánlott: heveny májgyulladásra, idült májgyulladásra, valamint májzsugorodással járó betegségek esetében

Túlzott, vagy rendszeres szeszes ital fogyasztás esetében

Vegyszerek és gyógyszerek okozta májkárosodás esetén, zsírmáj kezelésére. Kísérleti körülmények között kivédi a májkárosító anyagok hatását

Stimulálja az epe és epesavak (zsír és koleszterinbontók) termelését a májban

Fokozza a májsejtekben a ribonukleinsav-, illetve fehérjeszintézist

A máriatövis olaj egy nagyon jó szabadgyökfogó antioxidáns

A népgyógyászat szerint olyan májbetegségekben „ahol már semmi sem segít” biztosan számíthatunk a máriatövis kiváló gyógyerejére.

Állatkísérletek során megbizonyosodtak arról, hogy amennyiben a máriatövis hatóanyagát (a silybiumot) egy gyilkos galócával történő gombamérgezés előtt juttatják a kísérleti állat szervezetébe, a májkárosodás 100%-ban megelőzhető. Szinte teljes mértékben hatásos még akkor is, ha mintegy tíz perccel a mérgezés után alkalmazzuk. Sőt, még akkor is képes megóvni az áldozat életét s nagy mértékben csökkenteni a májkárosodást, ha a mérgezés után 24 órával később kerül az ellenanyag a szervezetbe.

Segíti az ösztrogén lebontását.

A 100%-os töménységű máriatövis olajat kíméletes eljárással hidegen sajtolva vonják ki mindenféle adalékanyag nélkül. A tiszta máriatövismag olaj tartósítószert, színezéket illetve egyéb mag olaját, ízfokozót nem tartalmazhat.

Hogyan kell adagolni a máriatövismag olajat?

80 kg testsúlyig NAPI 1,5 ml (1 mokkáskanálnyit)

80 kg felett NAPI 3 ml (1 teáskanálnyit) reggel éhgyomorra, szájban nyállal jól elkeverve, kúraszerűen.

A máriatövismag olajat – 3 hétig szabad használni, majd 2 hét szünetet tartva ismét lehet belőle kezdeni egy másik kúrát. Napközben fogyasszunk sok folyadékot, így a méreganyagok könnyebben távoznak!

A fent leírtak alkalmazása esetén káros mellékhatás nincs. Ellenjavallat nem ismert.

Figyelem!: A máriatövismag olaj szedésekor napi kétszeri székletürítés is előfordulhat, ez „jelzi”, hogy a szervezet megkezdte a méregtelenítést. Fogyasztható salátákhoz, kefirbe, hidegtálakhoz is hozzáadva.

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.