Menü

Hogy illik viselkedni a strandon?

Röviden és tömören azt mondhatnánk, hogy illik tudni mi illik a strandon. Érthető, hogy amikor nyaral az ember, nem feszeng, lazábbak vagyunk, vidámabbak, önfeledtek, ezzel nincs is semmibaj, azonban illik szem előtt tartani, hogy ne zavarjunk másokat.

Nyilván ahogy nekünk, úgy másoknak is joguk van a zavartalan pihenéshez. Van, aki napozni, fürdőzni szeret, mások olvasni, vízben ejtőzni, nyugágyakon pihenni, ő illik mindenkire tekintettel lenni, emellett pedig számos más íratlan (vagy írott) illemszabály van, amit, ha eddig nem tudtunk, most megjegyezhetünk.

Ilyen például, ami egyébként alap: nem szemetelünk. Nem a pléd mellé dobjuk a gyümölcshéjat és magot, nem a medence mellett hagyjuk el a műanyagpoharat, nem a fűben felejtődik a lángos papírja, hanem elvisszük a szemétgyűjtőbe. Jó, ha erre a gyermekeinket is megtanítjuk, hogy nekik is legyen természetes.

Ha pedig van szelektív hulladékgyűjtő, akkor használjuk!

Második illemszabály a dohányzásra vonatkozik.

Csak az arra kijelölt helyen dohányozzunk! Ha ennek a szenvedélyünknek a strandon is hódolni akarunk, akkor a kijelölt helyen gyújtsunk rá, a cigarettacsikkekről pedig véletlen se feledkezzünk el.

Ne bámuljunk másokat!

Sokszor látunk különféle és olykor nagyon különböző embereket, akiket soha nem illik megnézni, megbámulni. Sem azért, amilyen a ruhája, sem azért, amilyen az alakja, vagy amilyen a külseje és erre a gyerekeinket is meg kell tanítani, senkit sem illik megbámulni, netán a külsőjére megjegyzést tenni. Illetlen és bántó.

Diszkréten és halkan hallgassunk zenét.

Még, ha épp a legjobb nyári slágert is szeretnénk bömböltetni, akkor is legyen a szemünk előtt, hogy nem mindenki szeretné azt a zenét hallgatni, amit mi, pláne nem teljes hangerőn. Fülhallgatóval próbáljuk meg diszkréten élvezni a zenéinket.

S ha mér diszkréció… A magánélet és a párkapcsolat csak két emberre tartozik, senki más nem kíváncsi arra, hogyan csókolózik valaki, milyen telefonbeszélgetést folytat, vagy milyen családi vita zajlik a medence mellett.

Kisgyerekekre úszópelus!

Amennyiben nem szobatiszta a kisgyermekünk, legyünk kedvesek pelust adni rá a medencézéshez. Érthető, ha a kánikulában pelus nélkül komfortosabb neki, de azt is szem előtt tartom mindig, hogy az éppen szobatisztaságot tanuló kétéves kisfiam nem pisilhet a medence vizébe és ezért én vagyok a felelős, nem más, erre a szülőnek kell figyelnie.

Illik zuhanyozni fürdés előtt!

A port, piszkot és izzadtságot nem illik behordani a medence vizébe, mossuk le magunkról a fürdés előtt, használjuk a lábmosó vizét!

Javában tombol a nyár, aki teheti strandon, vízparton frissül fel, remélhetőleg cikkünk elolvasása után tisztában lesz az íratlan viselkedési szabályokkal.

A Montessori alapelvek

Maria Montessori, olasz orvosnő és pedagógus, a róla elnevezett pedagógiai-pszichológiai nevelési módszerek kidolgozója, mely teljesen forradalmasította a XX. századi gyereknevelést.

Mi az a kapszula ruhatár?

A „kapszula ruhatár” (angolul: capsule wardrobe) egy olyan ruhatár, amely tudatosan válogatott, kevés, de jól kombinálható alapdarabokból áll. A célja az, hogy kevesebb, de jobb minőségű ruhánk legyen, amelyeket hosszabb ideig tudunk hordani.

Soha nem látott magasságokban a virtuális valóság

A virtuális valóság (VR), mint szórakoztatási forma alig pár éves múltra tekint vissza, mégis rengeteget fejlődött. A fejlesztések jelenleg a harmadik generációnál tartanak, amely már képes az emberi test szinte minden mozgását egy közös térben érzékelni. Írásomat többek között az inspirálta, hogy nemrégiben lehetőségem volt kipróbálni a VR technológiát és több játékkal is játszhattam. Az alábbi cikkben egyfajta áttekintést kaphatunk arról, hogy jelenleg hol tart az említett „tudomány” és hogyan jutott idáig.

Mindenkinek kell egy hobbi, ami önbizalmat ad

A magabiztosság nem velünk született adottság, sokkal inkább egy olyan készség, amelyet az élet során fejleszthetünk. Egy meglepően hatékony és gyakran alábecsült módszer erre a rendszeres hobbi gyakorlása. Legyen szó festésről, futásról, túrázásról vagy kertészkedésről, a szenvedéllyel űzött szabadidős tevékenységek nemcsak örömet nyújtanak, hanem hosszú távon hozzájárulnak önmagunk jobb megismeréséhez és önértékelésünk növeléséhez is.

Miért félünk a pletykáktól? – A digitális szóbeszéd árnyéka

A különböző híresztelések mindig is részei voltak az emberi társadalomnak. Már az ősidőkben is suttogtak egymás fülébe történeteket az emberek, hogy kibeszéljék, megítéljék vagy épp figyelmeztessék egymást. Ám míg korábban a pletyka személyes, szűk körben terjedt, ma már pillanatok alatt elérheti az egész világot. Az online térben új arcot öltött: azonnalivá, nyilvánossá és gyakran kontrollálhatatlanná vált. Éppen ezért félünk tőle jobban, mint valaha.