Vizes palack, telefon és társai - Te mennyit tisztítod?
- Dátum: 2023.07.18., 18:07
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- baktérium, E-coli, ecet, kulcs, napszemüveg, PET palack, Streptococcus, telefon, vizespalack
Mindennapi tárgyaink szinte mindenhol velünk vannak, hiszen azért vannak, hogy megkönnyítsék életünket, de sokan nem gondolnak arra, hogy ezek folyamatos tisztítást igényelnek, különben hamar baj lesz a használatuktól.
Nézzünk bele a táskánkba, autónkba és vegyük szemügyre, mik azok a tárgyak, amiket folyamatosan használunk. Na, ki-mit talált? Kulcs, telefon, töltők, napszemüveg, újratölthető vizespalack, tollak, pénztárca. Lehet, hogy kimaradt pár dolog, inkább női szemel látom a világot, vagyis én ezeket cipelem jobbára. Három gyerekkel mozgok folyamatosan, ami azt jelenti, hogy próbálok odafigyelni arra, hogy tiszták legyenek a dolgok körülöttünk, mindezt azért nem mániákus szinten.
Viszont a minap ebben a melegben kikaptam a telefonom a táskából, berohantam egy üzletbe és azt vettem észre, hogy a kijelzőn semmit nem látok, olyan koszos... Mivel gyerekeim vannak, mindig van valahol a közelemben popsitörlő, meg is oldottam a problémát vele – ami nem biztos, hogy a legjobb megoldás volt, de a kényszer nagy úr-, és itt jött a felismerés, hogy nem is tudom mikor töröltem át utoljára. A lényeg az, hogy mindent összefogdosok, kilincsek, pénz, bevásárlókocsi, kiskutya, bankautomata, és utána meg a saját cuccaimat, majd megyek tovább. Nem tudok és nem is akarok minden pillanatban kezet mosni, viszont, ha meg is teszem, újra a kezembe fogom a dolgaimat, ezzel pedig ugyanott vagyok, ahol a part szakad. Nézzük, mit, mikor, hányszor tisztítsunk.
Telefon, kulcsok, mindenhová velünk jönnek. Egy kimutatás szerint átlagosan 12 percenként ellenőrizzük a telefonunkat, vagyis egy nap legalább nyolcvanszor fogjuk meg. Mindenhonnan összeszedjük a baktériumokat, bármiről, amit megfogunk. Sokan még a mellékhelyiségbe is magukkal viszik, azt hiszem, hogy nem kell részleteznem, mire is gondolok. Majd az arcunkhoz emeljük és este sokan beviszik az ágyba is magukkal. Hoppá. A telefont, napszemüveget, nem szabad magas alkohol- és vegyianyag tartalmú törlőkendőkkel törölgetni, mert sérülést okoz a felületen. A legjobb megoldás ecetet és vizet egyenlő arányban keverni és egy puha törlőkendővel áttörölni a felületeket, naponta többször is.
A kulcsokkal már könnyebb a helyzet, ezek bírják a tisztítószereket, hazaérkezés után lehet átmosni őket, ezzel együtt a kilincset is, de mindig figyeljünk arra, hogy töröljük szárazra, különben korrodálódhatnak a részeik.
Vizespalack. Mindenhova viszek magunkkal inni, hiszen egyrészt méregdrága a boltban minden, másrészt miért termeljük a PET palackokat, mindig újra lehet tölteni. Azt gondolnánk, hogy csak mi iszunk belőle, a víz is tiszta, nem lehet gond, de ahányszor iszunk belőle, annyiszor adunk bele baktériumokat, amik utána szeretnek elszaporodni. Streptococcus, E-coli és társaik. A penész is szépen megül a kisebb résekben, ezek allergiát, bélfertőzést, asztmát okoznak. Ideális esetben minden kiürült palackot ki kellene mosni forró, mosogatószeres vízzel, de legalább alaposan ki kell öblíteni, este pedig még alaposabban átmosni, a kisebb részeknél kisméretű kefével tisztítani, ecetes vízben áztatni, és szárazra törölni.
Érdemes a folyamatosan használatban lévő tárgyainkat naponta többször is letisztítani, hogy ne vigyük magunkkal a baktériumokat, ne hagyjuk elszaporodni őket, főleg ne a nagy nyári melegben.
Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.
A motiváció elvesztésének okai

A motiváció egy rendkívül összetett és sokrétű jelenség, amely számos biológiai, pszichológiai és környezeti tényezőt magában foglal. Az alábbiakban részletesebben is kifejtem a motiváció működését és a legfontosabb összetevőit.
Újraélesztés felnőtteknél – gyerekeknél

Az elsősegélynyújtás életeket menthet, ezért a vizsgán is komolyan veszik, hogy mennyire sajátítottuk el a segítségnyújtás szabályait, azonban az újraélesztés technikáját nem csak a vizsgára készülőknek érdemes elsajátítani.
Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.
A cipődivat jelentősége és folyamatos változása

A divat világában a cipők mindig is kiemelt szerepet játszottak. Van, aki számára ez az a ruhadarab, amit először megnéz egy emberen. Nemcsak praktikus szerepük van, hanem a személyes stílus kifejezésének egyik legfontosabb eszközei is. A kialakításuk folyamatosan változik, követve a társadalmi, gazdasági és kulturális trendeket, miközben a funkcionalitás és a kényelem is kulcsszerepet kell, hogy kapjon.